שתף קטע נבחר

ח"כ אורלי לוי: "לעצור ההצבעה על הגז"

לאחר שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע כי יתנגד בהצבעה על העברת הסמכויות בנושא הגז, חברת מפלגתו פנתה ליועץ המשפטי של הכנסת למנוע ההצבעה: "המתווה לא הועבר לעיון הח"כים, הממשלה מזלזלת בכנסת"

 

המכתב של ח"כ לוי-אבקסיס. "הממשלה מזלזלת בכנסת" ()
המכתב של ח"כ לוי-אבקסיס. "הממשלה מזלזלת בכנסת"

הקרב על ההצבעה בכנסת בנושא הגז נמשך: ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) שלחה אחר הצהריים (ב') מכתב דחוף ליועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, ובו ביקשה ממנו לפעול לעצירת ההצבעה המתוכננת להיום במליאה בנושא העברת סמכויות הגז משר הכלכלה אריה דרעי בנוגע למתווה הגז.

 

המכתב נשלח לאחר שיו"ר מפלגתה, אביגדור ליברמן, הודיע כי יתנגד בהצבעה בכנסת להעברת הסמכויות. ח"כ לוי-אבקסיס הפצירה ביועץ המשפטי של הכנסת לדרוש מהממשלה כי כל חומר הרלוונטי להצבעת חברי הכנסת יועבר אליהם עוד לפני ההצבעה במליאה.

 

"מתן האישור להעביר סמכות זו לממשלה שתכריע בנושא הגז אינה רק החלטה טכנית במהותה כי אם כזו הצופנת בחובה השלכות מהותיות לגבי ניהול משק האנגריה במדינת ישראל לדורות הבאים", כתבה לוי-אבקסיס.

 

"על אף שמדובר בהחלטה קריטית בהליך שמשמעותו הרת גורל ועל העובדה שהמתווה כבר קיים, הוא לא הועבר לעיון חברי הכנסת לפני ההצבעה והיעדר המידע ביחס לסמכות שהממשלה מבקשת מהכנסת להעביר לה, הינו בבחינת זלזול במחוקקי בית זה", היא ציינה.

 

ההצבעה על העברת הסמכויות מתוכננת לשעות הערב, אך גם אם תתקיים ההצבעה לבסוף, הרוב של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא בסכנה. זאת לאחר הודעתו של ליברמן בישיבת הסיעה כי יתנגד בהצבעה על העברת הסמכויות.

 

ליברמן ציין כי הוא תומך במתווה עצמו ומאמין שהוא טוב, אך מתח ביקורת על ההליך שמנסה הממשלה לבצע והבהיר כי לא יתמוך בו. "כל אחד מסיבות אלקטורליות לא רוצה להצביע, ומצפים שאנחנו נהיה להם סולם. פראיירים אנחנו לא נהיה. אנחנו לא נתמוך היום, ההצבעה היא לא על המתווה אלא על הפרוצדורה. שלא יצפו שהגב שלי ישמש טרמפולינה. אם ראש הממשלה חרד למשק הגז, שיורה לשר הכלכלה לחתום", אמר ליברמן.

 

ליברמן לא עצר כאן והוסיף כי מפלגתו לא תשמש "הבייביסיטר של הקואליציה". "על הפרוצדורה, על הבריחה הזו, על המילוט האלקטורלי, לא נהיה הבייביסיטר של הקואליציה ולא ניתן להם שום סולם אלקטורלי. אני מבין שלש"ס לא נוח מוּל האלקטורט שלה, לכולנו לא נוח, ושלא יגלגלו אחריות לפתחנו. שיידעו להסתדר בתוך הקואליציה. אם ראש הממשלה לא יודע להביא את השרים – שיסיק מסקנות ויתפטר".

 

הסיבה להתנגדות של ליברמן נובעת גם מסירובם של שלושה להשתתף בהצבעה - שר האוצר משה כחלון, שר הבינוי יואב גלנט ושר הרווחה חיים כץ, שמצויים כל אחד בתחומו בניגוד עניינים בנושא ולכן איבדה הקואליציה את הרוב.

 

נתניהו שוקל לפיכך שתי אפשרויות. הראשונה - דחיית ההצבעה על הגז והורדתה מסדר היום. השנייה - הפיכת ההצבעה להצבעת אמון, על מנת לחייב את כל השרים להשתתף בה. במקרה כזה כבר הודיעה האופוזיציה כי תכריז שההצבעה תהפוך להצבעת אי אמון. בעקבות זאת, נתניהו כינס בלשכתו את יו"ר הקואליציה צחי הנגבי, השר המקשר בין הכנסת לממשלה יריב לוין, ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, כדי למצוא פתרון.

 

בישיבת סיעת הליכוד אמר נתניהו בנושא הגז: "מתווה הגז הוא מתווה אחראי וטוב. שובר את המונופול. הוא יזרים לקופת המדינה מאות מיליארדים של שקלים לחינוך, לרווחה, לבריאות, לצרכים נוספים. זה הזמן לגלות מנהיגות ואחריות. צריך לקדם ולאמץ את המתווה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
ח"כ אורלי לוי-אבקסיס
צילום: עידו ארז
מומלצים