שתף קטע נבחר

ח"כים: לבטל גביית מס מעסיקים מחקלאים

ועדת הכספים קראה לממשלה לבטל את המס, שהוטל על חקלאים כדי לעודד העסקת עובדים ישראלים. יו"ר הוועדה גפני: המס לא השיג את מטרתו. יוזם הדיון, ח"כ ברושי: ביטול המס ייתן את הכסף הקטן שנותר לחקלאים מעבודתם

ועדת הכספים דרשה היום (ב') פה אחד מהממשלה והאוצר לבטל לאלתר את מס המעסיקים המוטל על החקלאים. הדרישה עלתה בתום דיון סוער על משבר החקלאות בערבה, המתמקד בגידולים לייצוא ובעיקר בפלפלים המיועדים לשוק הרוסי.

 

 

יוזם הדיון, ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני), אמר כי הענף בערבה ספג מכה כלכלית קשה בעקבות קריסת הרובל הרוסי. לדבריו, תכנית הסיוע הממשלתית להסבת החקלאים לענפים מכניסים לא נותנת מענה מספק, ויש להרחיב את התכנית לאזורים נוספים. "אנחנו שקועים עמוק בבוץ. ביטול המס המוטל על העסקת העובדים הזרים ייתן את הכסף הקטן שנותר לחקלאים מעבודתם", אמר ברושי.

 

נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי הוסיף: "יש לטפל במשבר החקלאות באופן מערכתי וכולל. אני קורא לשר החקלאות והאוצר לקראת הגשת תקציב המדינה הקרוב, לבחון מחדש בנוסף לביטול המס גם את הורדת מחירי המים לחקלאות והפיכת חלק ממועצות הייצור החקלאי לגופים וולונטריים. רק מימוש הדברים הללו יאפשרו לחקלאים לשרוד ואולי גם להתפרנס בכבוד".

 

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן אמר כי "מס המעסיקים הוטל ב-2003 כדי לעודד את החקלאים להעסיק עובדים ישראליים. מאז הוא עבר כמה גלגולים, ובוטל בכמה מגזרים כמו הסיעוד. ב-2009 חתמנו בהסכמה עם האוצר על עקומה יורדת בעובדים, ודרשנו את ביטול המס אך דבר לא נעשה".

 

גפני: לבדוק מצב החקלאים בערבה התיכונה 

סגן שר האוצר הקודם ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) סיפר: "בתיאוריה חשבנו שכך ייכנסו עובדים ישראלים לחקלאות, אבל זה לא קרה. בנוסף, החמיר מצב החקלאים מאז קריסת אגרקסקו כשלא קמה חברה שתוכל לשווק גם בארץ וגם בחו"ל את תוצרי החקלאות. זה מגדיל את פערי התיווך במאות אחוזים ואת יוקר המחיה. צריך לבטל את המס המיותר".

קטיף בטטות בנורדיה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
קטיף בטטות בנורדיה(צילום: עידו ארז)
 

סמנכ"ל בכיר למימון והשקעות במשרד החקלאות, צביקה כהן, אישר את הדברים: "לא הועסקו עוד ישראלים כתוצאה מהמס הזה".

 

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני (יהדות התורה), אמר: "לחקלאות אין לובי חזק. הם יכולים בקושי לשמור על הקיים. אבל להוריד את מס המעסיקים הם לא מצליחים לעשות".

 

גפני סיכם כשנוכח בהסכמה לביטול המס מקיר לקיר בכל הוועדה, "המס לא השיג את מטרתו. אנחנו דורשים מהאוצר והממשלה לבטלו בחקלאות. אי אפשר להחזיק חקלאות בארץ עם מס המעסיקים כמו עם גזירות נוספות.

 

"במקביל, הוועדה מבקשת להקים צוות שייבחן את מצב החקלאים בערבה התיכונה. אי אפשר להשאיר אותה במצב הזה, אבל המדינה לא יכולה לעמוד מן הצד גם אם זה יעלה באובדן הכנסה מביטול המס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים