שתף קטע נבחר

ארה"ב: העליון התיר להשתמש ב'זריקת מוות'

מכה למתנגדי ההוצאות להורג: ברוב של חמישה שופטים מול ארבעה פסק בית המשפט העליון כי הסם שמשמש את אוקלהומה להכנת זריקת הרעל הקטלנית אינו נוגד את התיקון השמיני לחוקה שאוסר "עונשים קשים ואכזריים במיוחד"

(ארכיון) (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(ארכיון)(צילום: AFP)

 

פסיקה משמעותית נוספת מוושינגטון: בית המשפט העליון של ארצות הברית פסק היום (יום ב') כי הסם שמשמש את אוקלהומה להכנת זריקת הרעל הקטלנית אינו נוגד את התיקון השמיני לחוקה האמריקנית, האוסר "עונשים קשים ואכזריים במיוחד". הפסיקה מהווה מכה גדולה למתנגדי עונש המוות בארה"ב.

 

הוצא להורג, נשאר בחיים ומת מהתקף לב

 

עוד חדשות בעולם :

פוטין ממשיך לתמוך באסד: דאעש הוא האויב

האפיפיור לבוליביה: תנו לי ללעוס עלי קוקה

לקראת הסכם גרעין: ירח הדבש באיראן בסכנה

מצרים: התובע הכללי ניצל מניסיון חיסול

 

ההחלטה בעליון התקבלה ברוב של חמישה מול ארבעה ולמעשה דחתה עתירה שהגישו שלושה נידונים למוות שמחו על השימוש בתרופה מידזולם בטענה שהיא אינה מביאה אדם לרמה של חוסר הכרה הנדרשת בעת ביצוע ניתוח, דבר שהופך אותה לבלתי מתאימה להוצאות להורג.

 

בעת הוצאתו להורג "זריקת המוות" לא פעלה מיד. קלייטון לוקט (צילום: AP) (צילום: AP)
בעת הוצאתו להורג "זריקת המוות" לא פעלה מיד. קלייטון לוקט(צילום: AP)

השופט השמרני סמואל אליטו, מינוי של הנשיא הרפובליקני ג'ורג' בוש הבן, כתב את דעת הרוב. לדבריו, העותרים לא הצליחו להוכיח שקיימת שיטת הוצאה להורג חלופית שתהיה פחות כואבת. את דעת המיעוט חיבר השופט הליברלי סטיבן ברייר, שאמר כי בית המשפט צריך לבחון אם בכלל עונש המוות הוא חוקתי. לדעתו הצטרפה בין היתר השופטת רות ביידר גינסבורג.

 

רשויות הכליאה באוקלאומה החלו להשתמש בזריקת רעל שמורכבת משלושה סמים מאז התקלה הקשה שאירעה באפריל 2014 בעת הוצאתו להורג של הנידון למוות קלייטון לוקט. לוקט, בן 38, הורשע ברצח מדרגה ראשונה, אונס, חטיפה ושוד ביחד עם שני גברים נוספים בשנת 1999. הוא ירה בסטפני ניימאן בת ה-19 ואז קבר אותה בעודה בחיים. רופא הזריק זריקת רעל לגופו של קלייטון, אלא שהזריקה לא ממש עבדה והנידון למוות החל למלמל, לנשום בכבדות, להתפתל ולהזיע, ובסופו של דבר מצא את מותו אחרי שאחד העורקים שלו התפוצץ והוא לקה בלבו - 40 דקות לאחר הזרקת הרעל.

 

את העתירה לעליון הגיש בין היתר ריצ'רד גלוסיף, הממתין זה 17 שנה להוצאתו להורג. עורך דינו טען שהזריקה הקטלנית שבה נעשה שימוש באוקלהומה ומורכבת ממידזולם היא אכזרית, מעבר לעונש המגיע למי שמוצא להורג. זריקה זו כוללת שלושה מרכיבים: אחד נועד לגרום לנידון למוות לאבד את ההכרה, השני לגרום לשיתוקו והשלישי לגרום ללבו להפסיק לפעול.

 

השופט אליטו טען שמתנגדי ההוצאה להורג מנהלים מלחמת גרילה נגד ההוצאות להורג ומנגד טענה השופטת הליברלית היהודייה אלנה קייגן שהזריקה הנוכחית הכושלת גורמת לאנשים "להישרף חיים".

 

בשנת 2009 הפסיקו בארה"ב לייצר את "זריקת המוות", ויצרניה באירופה סירבו לספק אותה לארה"ב לשם הוצאה להורג ובכך גרמו לה בעיה קשה בהוצאה לפועל של כמה הוצאות להורג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חדר הוצאה להורג בטקסס (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים