שתף קטע נבחר

בצהריים: שטייניץ יציג את מתווה הסכם הגז

לאחר שנתניהו לא הצליח לגייס רוב בכנסת להעברת הסמכות לאישור הסכם הגז לידי הממשלה, יציג שר האנרגיה את ההסכם שעד כה היה חסוי לציבור

ראש הממשלה נתניהו והשר שטייניץ (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ראש הממשלה נתניהו והשר שטייניץ(צילום: אוהד צויגנברג)

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ יציג היום (ג') בשעה 13:00 במסיבת עיתונאים את מתווה הסכם הגז, זאת לאחר שאתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו לא הצליח לגייס רוב בכנסת להעברת הסמכויות לאישור הסכם הגז לממשלה ולקראת חצות נאלץ לבטל את ההצבעה.

 

במסיבת העיתונאים שתתקיים במשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים בירושלים ישתתפו גם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל, ראש רשות המסים משה אשר, ראש אגף תקציבים אמיר לוי, יו"ר רשות הגז אלכסנדר וורשבסקי ואיתן ששינסקי.

 

אתמול ניסה נתניהו להשיג רוב בכנסת להעברת הסמכויות לאישור ההסכם בממשלה. הבעיה המרכזית שעמדה בפניו הייתה שלושת השרים בממשלתו שהודיעו כי לא ישתתפו בהצבעה עקב חשש לניגוד עניינים – משה כחלון, יואב גלנט וחיים כץ. כחלון עקב חברותו עם איל הגז קובי מימון, גלנט בגלל עברו כמנכ"ל חברה לחיפושי נפט וכץ בגלל אחזקת מניות בישראמקו.

קידוח לווייתן (צילום: אלברטוס) (צילום: אלברטוס)
קידוח לווייתן(צילום: אלברטוס)
 

ראש הממשלה ביקש מהשלושה למצוא לעצמם קיזוז, אך באופוזיציה סירבו. כמו כן ניסה נתניהו ללחוץ על שר הכלכלה אריה דרעי שיחזור בו מסירובו לחתום על סעיף 52 לחוק הממונה על ההגבלים העסקיים.

 

בצהריים ספג ראש הממשלה מהלומה נוספת כשיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע כי הוא תומך במתווה הסכם הגז, אך דורש כי הוא יפורסם ולכן לא יסייע לקואליציה בהעברת הסמכויות לממשלה.

 

"כל אחד מסיבות אלקטורליות לא רוצה להצביע, ומצפים שאנחנו נהיה להם סולם", אמר השר לשעבר בישיבת הסיעה. "פראיירים אנחנו לא נהיה. אנחנו לא נתמוך היום, ההצבעה היא לא על המתווה אלא על הפרוצדורה. שלא יצפו שהגב שלי ישמש טרמפולינה. אם ראש הממשלה חרד למשק הגז, שיורה לשר הכלכלה לחתום".

 

נתניהו עוד שקל להפוך את ההצבעה להצבעת אמון כדי לחייב את השרים הסוררים ליישר קו, אך לבסוף זנח את הרעיון. לאחר מכן דחה את ההצבעה לשעות הקטנות של הלילה, אך כשהבין באופן סופי שלא יהיה לו רוב - הודיע על דחיית ההצבעה ופרסום מתווה ההסכם.

 

בקרוב: דו"ח מבקר המדינה בנושא הגז

הבוקר הודיע מנכ"ל משרד מבקר המדינה אלי מרזל כי המבקר מכין דו"ח בנושא מדיניות הממשלה בעניין הגז. מרזל, שהשתתף בישיבה מיוחדת של הוועדה לביקורת המדינה בנושא הפקת הגז הטבעי, ציין כי הדו"ח יעסוק במדיניות הממשלה ומשרד האנרגיה ותיאום הפעולות בין המשרדים השונים. טיוטת הדו"ח תועבר למבוקרים בשבועות הקרובים.

 

לדברי מנכ"ל המשרד, מסתמן כי הדו"ח יצביע על כך שקיים ריק שלטוני בהסדרת התחום שעלול לפגוע בתחרותיות ובמחיר.

 

כמו כן, יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל הודיע כי בימים הקרובים יכנס את הוועדה לדיון ראשון במתווה הגז. כבל הדגיש כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האנרגיה שטייניץ ובעל השליטה בקבוצת דלק יצחק תשובה יהיו הראשונים למסור את עמדתם בפני הוועדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שטייניץ ונתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים