שתף קטע נבחר

שוליות הקוסם: ברקוביץ' הגיע והבלגן חוגג

כמעט חודשיים אחרי ההכרזה החגיגית על העברת הפועל ראשל"צ לידי ברקוביץ', המועדון תקוע, האימונים נדחים, מאמני נוער מוערכים שנתבקשו לקצץ בשכרם העדיפו לעזוב, ושחקני עבר שעבדו במועדון טוענים: "ברקוביץ' תמיד הצהיר שהוא בעד הנוער ומעמד המאמן, אבל הוא מזלזל בנו". איל: "העיכוב בגלל חוב של העמותה הקודמת, אני מבין את אלה שעוזבים"

50 ימים חלפו מאז הכרזת ראש עיריית ראשל"צ דב צור על העברת קבוצת הכדורגל המקומית לידי איל ברקוביץ' – ובינתיים רק הבלגן חוגג. אימון הבכורה של הקבוצה הבוגרת נדחה, איוש מאמני מחלקת הנוער מעורפל, והחמור מכל — במכתב ששיגרה הוועדה להעברת זכויות בהתאחדות מוזהרים אנשי העמותה שניהלה את הקבוצה כי אם ייעשו פעולות על ידי "האישיות הרוכשת" בטרם קבלת האישור, הם מסתכנים בכך שההעברה לא תצא לפועל.

 

 

המכתב נשלח בתגובה לבקשת "ההתאגדות לתרבות גופנית סניף הפועל ראשון לציון", המנהלת את הקבוצה מטעם העירייה, לקבל את הזכויות שהיו בידי עמותת "סוקר" בראשות רביב ספיר. הבקשה הזאת אושרה, אך חברי הוועדה הבהירו כי האזהרה באה בעקבות ידיעות באמצעי התקשורת "כאילו העמותה העבירה את זכויות הניהול לאיל ברקוביץ'", זאת למרות שנציג העמותה טען כי המו"מ עם ברקוביץ' "טרם גובש לכדי הסכמה מחייבת".

 

ולמי שזקוק להוכחה עד כמה גדול חוסר הוודאות לגבי הרוכש החדש, כדאי לספר על הדרמה שהתרחשה בהתאחדות ביום חמישי שעבר, המועד האחרון לרישום קבוצות לעונה הבאה. ממש בדקה ה־90 הגיע לשם מנכ"ל העמותה הקשורה לעירייה, רוני בראון, והסדיר את הרישום. אחרת הקבוצה הייתה יורדת ליגה.

 

מי שמרגישים נפגעים במיוחד מהיחס של הרוכש החדש, הם כמה מאמנים שעובדים באגודה עשרות שנים, שחקני עבר תושבי העיר. חלקם כבר קיבל הודעה מאנשיו של ברקוביץ' — מנהל מחלקת הנוער אבי פיטוסי ו/או מנהל בית הספר לכדורגל אליאור ברנס — כי אם ירצו להישאר, שיקצצו בשכר. מכיוון שמדובר ב־4,000־3,000 שקל ברוטו לחודש, מי שמצא עבודה במועדון אחר עזב, והיה גם מי שאמר "עם סכומים כאלה, עדיף להישאר בבית".

 

מנהל מחלקת הנוער, אבי פיטוסי (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
מנהל מחלקת הנוער, אבי פיטוסי(צילום: אבי מועלם)

 

אפרים ויימן (61) החל דרכו בהפועל ראשל"צ בגיל 12. בקבוצה הבוגרת שיחק 13 שנה, עלה איתה לליגה הבכירה, והגן על שערה בימיה היפים בראשית שנות ה־80. ב־2002 חזר לאגודה כעוזר מאמן ומאז מילא בה כמעט כל תפקיד אפשרי. בעונה שעברה כיהן בין השאר כאחראי לכל בתי הספר לכדורגל וכמנהל אדמיניסטרטיבי במחלקת הנוער. בינתיים הוא רואה איך אנשי מקצוע מוערכים נוטשים, אבל דבר אחד מפריע לו במיוחד.

 

"איל ברקוביץ' מבקר בלי חשבון את בעלי הקבוצות, ויש שני עקרונות שהוא תמיד מדגיש", אומר ויימן. "איך שכר המאמנים בארץ כל כך ירוד, ולמה לא יודעים לכבד סמלים ושחקני עבר. והנה עכשיו, הדבר הראשון שהוא עשה זה קיצוץ בשכר המאמנים וחיסול שחקנים שתרמו למועדון עשרות שנים. הבעלים זכאי לעשות מה שעולה על רוחו, אבל יש גם דרך ואנושיות".

 

מה קורה בינתיים בשטח?

"מאמן הקבוצה הבוגרת, אופיר חיים, קבע שמתחילים אימונים ביום ראשון, אבל אימון לא היה. מבחינת איוש תפקידים יש רק שמועות. אומרים שאבי סטרול מנכ"ל, שברנס אחראי לבית הספר, שמאמן הנוער זה אח של איל, אבל אלה דיבורים. אבי פיטוסי, מנהל מחלקת הנוער, חזר מתאילנד רק אתמול, שם הוא הכין כנראה תוכניות עבודה. בינתיים כל מי שיכול היה לעזוב עזב, כי לצערי היום אין אגודה בהפועל ראשון".

אמיר רוזנשטיין (52), גם הוא שחקן עבר, עובד כבר 27 שנה במועדון כמאמן ילדים. בשנים האחרונות זכה עם ילדי המועדון בשני גביעי מדינה. שכרו עמד על 4,500 שקל בחודש, "אבל זה לא הכסף", אומר רוזנשטיין. "אנחנו כאן מאהבה".

 

ברקוביץ' עם איתן שלום וראש העיר דב צור (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
ברקוביץ' עם איתן שלום וראש העיר דב צור(צילום: טל שחר)

 

מישהו דיבר איתך מאז הגעת ברקוביץ'?

"ברנס ופיטוסי. שניהם אמרו שמעכשיו אקבל 3,200 ברוטו. אחרי תיאום מס לא נשאר כלום, וזה על ארבעה אימונים בשבוע, משחקים בשבתות ונסיעות. יש גבול עד כמה אפשר לא לכבד את המקצוע. מיד אמרתי להם שלא אעבוד בסכומים האלה".

 

אורי הילמן הוא שם מוכר לכל חובב כדורגל בראשל"צ. גדל בעיר, שיחק ואימן בקבוצה. ב־16 השנים האחרונות עבד במחלקת הנוער, זכה עם קבוצת הילדים לראשונה בגביע המדינה, ועבד בבית הספר של האגודה. בין השאר טיפח את רמי גרשון. "אנחנו קשורים לאגודה הזאת, אבל אני עדיין לא יודע מכלום", מספר הילמן בן ה־71. "לפני כשבועיים ברנס אסף את כל המאמנים, ככה בעמידה באמצע החדר, ואמר שהוא בונה עלינו שנמשיך, אבל מאז לא שמענו כלום".

 

ויש גם אנשי מקצוע שביקשו להישאר בעילום שם, מסיבות מובנות של פרנסה. "פיטוסי אמר לי שאצטרך לקצץ ל־3,200 בחודש", אמר אחד מוותיקי המועדון. "אני כבר הרבה שנים כאן, ולא הייתה לי שום בעיה אם היו באים ואומרים 'תודה רבה, אנחנו יוצאים לדרך חדשה'. אבל קודם לקצץ בלי לדבר על התוכניות, זו חובבנות. ברקוביץ' מציע לי 20 שקל ברוטו לשעה. אילו אנשי מקצוע אתה יכול להביא בסכומים כאלה?"

מאמן אחר הוסיף: "יותר מארבעים שנה אני במועדון, כשחקן וכמאמן. בעל הבית קיבל מתנה מהעירייה וזכותו לעשות בה כרצונו, אבל תכבד אנשים. למה היהירות והזלזול במי שנתנו משהו למועדון?".

 

 

קבע אימון שלבסוף לא התקיים. מאמן הבוגרים אופיר חיים (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
קבע אימון שלבסוף לא התקיים. מאמן הבוגרים אופיר חיים(צילום: עוז מועלם)

 

יהונתן שמל, שהוגדר ע"י חבריו כ"אחד המאמנים הכי טובים באגודה", לא חושש לדבר. הוא קיבל הצעה ממכבי פ"ת ועזב אחרי 18 שנה. "פשוט נגעלתי ממה שקורה אז עזבתי", מספר שמל. "גם כשביקשנו תשובות מפיטוסי, הוא אמר לנו 'חכו, נראה מה יהיה'. אני לא בא אליו בטענות כי מי שניהל הכל זה ברקוביץ'. אני צעיר יחסית, אבל יש אנשים בני 60־50 שתרמו למועדון במשך עשרות שנים, והבוס החדש אפילו לא מצא לנכון לדבר איתם".

 

ברקוביץ': "אני תקוע"

איל ברקוביץ' טוען כי לא ראה את המכתב מהוועדה להעברה זכויות, מודה שהכל מוקפא, אבל טוען שזה ממש לא באשמתו: "לעמותה בראשות איתן שלום יש חובות של מיליון שקל", אומר הבעלים המיועד. "אני לא מוכן להיכנס לעמותה הזאת בגלל החובות וכל הדברים העתידיים שיש להם, אז אביא את העמותה שלי מהמועדון בנשר".

 

בינתיים אסור לך לעשות שום פעולה.

"בגלל זה אני לא מחתים אף שחקן. רציתי למנות מנכ"ל, ואני לא יכול לעשות כלום. כרגע אין לי אף עובד במועדון. הדבר היחידי שעשיתי זה מבחנים לשחקנים, אבל זה לא קשור".

 

"זה מטורף, מה רוצים שאעשה"? ברקוביץ' (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
"זה מטורף, מה רוצים שאעשה"? ברקוביץ'(צילום: עוז מועלם)

 

זה כן קשור.

"אבל אין לי ברירה, מה אתה רוצה שאני אעשה? המועדון שלי, עוד חודש מתחילה הליגה ואין לי אף עובד. אנחנו עושים מאמץ להעביר זכויות כמה שיותר מהר. אבל בעוד חודש, כשתתחיל הליגה, אני לא יכול לא לבוא עם שחקנים".

 

רק בחמישי העבירו את הרישום בהתאחדות, לעמותה של העירייה. אתה בכלל לא רשום.

"בדיוק, זה מטורף. אני תקוע".

 

אתה תמיד מדבר על מעמד המאמנים וחוסר הכבוד לשחקני עבר, והם הראשונים שאתה פוגע בהם ומקצץ להם.

"מה זה קיצוץ? עוד לא קבעתי את השכר שלהם".

 

פיטוסי וברנס ביקשו מהם לקצץ.

"אליאור זה בנאדם שאני רוצה להביא איתי, את פיטוסי אני משאיר".

 

לאמיר רוזנשטיין, שאימן בילדים, הודיעו שיקצצו.

"מי זה?"

 

שחקן שהיה עשרות שנים במועדון. הרוויח 4,500 שקל ומקצצים לו ל־3,200.

"בכל הארץ מקבלים ככה. אם יעבוד גם בבית-ספר הוא יקבל 5,000. אתה יודע על מה מאמני ילדים מקבלים 3,200 שקל? שש שעות שבועיות. שלושה אימונים בשבוע ומשחק בשבת".

 

את אורי הילמן אתה מכיר?

"לא, מה הבעיה שלו?"

 

שחקן עבר ומאמן בבית הספר. אין לו מושג מה קורה.

"זה קטנוני, הפעילות במחלקת הנוער מתחילה באמצע אוגוסט, חוץ מהנוער ונערים א' שמתחילים ב־5 ביולי".

 

זה עוד שבוע.

"נכון, אני בבעיה".

 

יש מאמנים שכבר עזבו בגלל חוסר הוודאות.

"אני מבין את האנשים שעוזבים. בגלל שהזכויות לא עברו אליי, אני לא יכול להחתים אף בן־אדם".

 

למה שלא תכנס את כולם ותגיד למי שצריך שלום ותודה?

"מה זה לכנס? מיניתי שני אנשים שמכנסים אותם. יענקל'ה שחר יושב עם מאמני ילדים?"

 

אבל בשביל לקצץ בשכר כן מדברים איתם.

"כשאדע מתי עוברות אליי הזכויות, אשב עם כולם. כרגע אני יושב רק עם הקודקודים כי עוד חודש מתחילים ואין לי כלום".

 

ומה עם הכבוד לשחקני עבר?

"אז הנה, את פיטוסי השארתי, ברנס שחקן עבר. בקשר לוויימן אני יכול להגיד שהוא ניהל את המועדון כהצגה של איש אחד ועשה ככל העולה על רוחו. לא מתאים לי".

 

כמה דקות אחרי סיום השיחה, ברקוביץ' התקשר ומסר: "ביררתי, אמיר רוזנשטיין זה באמת שחקן עבר שהרוויח 4,500, ואנחנו קבענו שכולם מקבלים 4,000. יש לנו ארבע קבוצות שלא עובדות, ונתתי הוראה לפיטוסי לתת לו אחת. אני האחרון שלא אעמוד במילה שלי, שחקני עבר יקבלו את כל הכבוד".

 

סיכום ביניים: לא רק שהעמותה שניהלה את הקבוצה, בראשות איתן שלום, מקבלת מכתבי אזהרה מההתאחדות, ברקוביץ' עוד טוען שהעיכוב בהעברת הזכויות באשמתה. "רק היום הגיע מכתב לכל העמותות שזה מצב בלתי נסבל שעמותה אחת מחזיקה בקבוצה, ואנשים אחרים מנהלים אותה", מגלה שלום, גם הוא מסמלי הקבוצה בעבר.

 

ברקוביץ' אומר שהכל תקוע בגלל חוב של מיליון שקל מהעמותה שלך.

"שלא ידאג לעניינים שלי אלא לעניינים שלו. החוב שלנו בסך הכל מאה ומשהו אלף שקל. איתן שלום לא יישאר חייב לאף אחד. ההסכם ביני לבינו לא חתום, אז שיספר את האמת. הוא חושב שהכל מותר לו, ושלא יתבלבל. הוא צריך להגיש בקשה מההתאחדות להעברת זכויות. אני בטח לא הבעיה, ושיהיה רגוע אדון ברקוביץ'. עם כל הכבוד, אני לא נכנסתי לעיר שלו, הוא נכנס לעיר שלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים