שתף קטע נבחר

קרב היסטורי: מתכוננים לטור דה פראנס

אלברטו קונטאדור יגיע למרוץ האופניים היוקרתי בעולם לא רק בשביל לנצח אלא גם כדי להיכתב בדפי ההיסטוריה של הענף ולתקן את העוול שהוא חש שנעשה לו

הטור דה פראנס ה-102 ייצא מחר (ש') לדרך ונראה כי השנה מרוץ האופניים המפורסם ייהנה מעומק איכותי נדיר. ארבעה רוכבים יכולים לראות את עצמם כמועמדים מובילים לניצחון, שלושה מהם כבר לבשו את החולצה הצהובה בסיום הטור.

 

וינצ'נזו ניבאלי אמנם מגיע לטור כאלוף המכהן, אבל נראה כי מבין ארבעת הפייבוריטים, סיכוייו הם הנמוכים ביותר. כריס פרום שבשנה שעברה לא הצליח להגן על תארו מ-2013, ינסה לתקן השנה.

 

בשנה שעברה הוא ניצח, והשנה? וינצ'נזו ניבאלי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בשנה שעברה הוא ניצח, והשנה? וינצ'נזו ניבאלי(צילום: AFP)

 

נאירו קווינטאנה הקולומביאני (25) הוא היחיד מבין הארבעה שלא לבש את החולצה הצהובה, אבל הוא היה מלך ההרים וסגנו של פרום ב-2013 ובנוסף רשם ניצחו בג'ירו האיטלקי. קווינטאנה לא התייצב לטור אשתקד כחלק משיקולי ההיררכיה של קבוצתו. הקטעים הרבים שמסתיימים בעליות יהוו יתרון עבורו, חוסר ניסיונו ושאלת הנאמנות של קבוצתו, עלולים להפריע.

 

אלברטו קונטאדור הספרדי הוא המועמד הרביעי. גדול רוכבי הגראנד-טור (ניצח שבע פעמים במרוצי הטור דה פראנס, ג'ירו, וואלטה) של הדור ואחד הגדולים בכל הזמנים. קונטאדור נושא עמו תחושה כי נעשה לו עוול נורא, שעיכב את עלייתו בטבלת שיאני הזכיות בגראנד-טור.

 

קונטאדור ניצח בטור 2010 אך נפסל משום שבבדיקת שתן (שהתקיימה ביום המנוחה) נמצאו עקבות מזעריות של החומר האסור, קלנבוטרול (Clenbuterol). לטענתו הוא אמר שהחומר שנמצא בבדיקת השתן הגיע מבשר בקר נגוע.

 

סוחב בעליות. נאירו קווינטאנה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סוחב בעליות. נאירו קווינטאנה(צילום: AFP)

 

כמעט במקביל להרשעתו נתפסו עשרות ספורטאים עם ערכים גבוהים, ברמה של השפעה ממשית על ביצועיהם, שאפילו לא הובאו למשפט, משום שטענו שאכלו בשר נגוע.

 

קונטאדור תירגם את פסילתו לסוג של "אני אראה להם" ויעשה כל מאמץ כדי להפוך גם ברשימות ההיסטוריות הרשמיות לגדול רוכבי הגראנד-טור של כל הזמנים.

 

שבעת הניצחונות של קונטאדור במרוצי הגראנד טור מציבים אותו, יחד עם מיגל אינדוראין ופאוסטו קופי במקום הרביעי בכל הזמנים. אדי מרקס הוא שיאן הניצחונות בגראנד טור, עם 11 כאלו. שני מדורג ברנאר אינו עם 10 ניצחונות ובמקום השלישי מדורג זאק אנקטיל עם שמונה ניצחונות.

 

גישת "אני אראה להם". אלברטו קונטאדור (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גישת "אני אראה להם". אלברטו קונטאדור(צילום: רויטרס)

 

אילו לא היה נמחק לאנס ארמסטרונג מרשימת המנצחים של הטור דה פראנס גם הוא היה מדורג במקום הרביעי, מצד שני – אילולא נמחקו מהרשימות שני ניצחונות של קונטאדור בגראנד-טור הוא היה מדורג היום במקום השלישי.

 

המרדף אחרי הדאבל

ההישג הכי יוקרתי בענף האופניים הוא הדאבל – ניצחון בג'ירו ד'איטליה ובטור דה פראנס באותה שנה. רק 12 פעמים הושג הדאבל הזה ועל ידי שבעה רוכבים בלבד. 17 שנים חלפו מאז הדאבליסט האחרון – מרקו פאנטני, מצד שני אף אחד לא ניסה מאז, אולי למעט קונטאדור שעשה זאת באופן לא מכוון ב-2011.

 

קונטאדור היה אז בהמתנה לדיונים והכרעה על הבדיקה בה התגלו שאריות הקלנבוטרול. הרוכב הספרדי לא שיער כי ההכרעה תידחה זמן כה רב והאמין כי לא יאפשרו לו לזנק לטור של 2011. מתוך שיקול זה הוא זינק לג'ירו וניצח, בדיעבד התאפשר לו לזנק לטור, אך הוא הגיע עייף וסיים במקום החמישי. השנה הוא כבר יגיע מכוון מטרה.

 

קונטאדור יביא את הדאבל? (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
קונטאדור יביא את הדאבל?(צילום: gettyimages)

 

בגלל פסילת הניצחון של קונטאדור בטור דה פראנס 2010 רשומות תשע מהדורות טור רצופות בהן לא הצליח רוכב לשמור על התואר, הרצף הארוך ביותר מאז שבע השנים בין 1929 – 1935.

 

ברשימת הישגיו הארוכה של קונטאדור אפשר לציין שהוא אחד משישה רוכבים בהיסטוריה שניצחו בכל שלושת מרוצי הגראנד טור, והשני בהיסטוריה שעושה זאת פעמיים בכל אחד מהמרוצים.

 

משום שנמחקו לו ניצחונות, צריך קונטאדור לנצח עוד מהדורה אחת של הטור דה פראנס ועוד אחת של הוואלטה א'אספנייה והוא יהיה היחיד בהיסטוריה שניצח בכל שלושת מרוצי הגראנד טור שלוש פעמים.

 

לאנס ארמסטרונג. נמנע ממרוצים באיטליה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לאנס ארמסטרונג. נמנע ממרוצים באיטליה(צילום: רויטרס)

 

הסיבה העיקרית שגרמה לרוכבי הדור הנוכחי לוותר על הניסיון להשיג דאבל היא העומק האיכותי של המועמדים לניצחון. הרוכב היחיד שידע כי הוא מעל לרמת שאר המועמדים היה ארמסטרונג, אבל הוא היה מכוון לשוק האמריקאי ולכן הג'ירו ד'איטליה לא משך אותו כלל. בתקופות מסוימות היה ארמסטרונג גם מבוקש לעדות במשפט באיטליה ומולו ניצבה סכנה ממשית של העמדה לדין. סיבה נוספת שהעדיף שלא להתקרב למרוץ בארץ המגף.

 

אף אחד ממנצחי הטור דה פראנס, לאחר עידן ארמסטרונג, לא הרגיש כי הוא מסוגל להשקיע את הנדרש לניצחון בג'ירו מבלי לסכן משמעותית את ההכנה לטור דה פראנס.

 

קונטאדור יגיע לטור עם סימן שאלה גדול מאוד על יכולותיו לנצח ולא משום שאינו רוכב המסוגל לנצח, עובדתית הוא כבר ניצח בטור דה פראנס שלוש פעמים, ומחזיק רשמית בשני ניצחונות.

 

דפי ההיסטוריה מחכים להיכתב. קונטאדור (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דפי ההיסטוריה מחכים להיכתב. קונטאדור(צילום: AFP)

 

סימני השאלה יהיו לגבי יכולתו להגיע בכושר ובעיקר לגבי יכולת התאוששות שתאפשר לו להתמודד במשך שלושה שבועות מול יתר הרוכבים המצוינים.

 

רק לפני כשבוע וחצי, פחות משלושה שבועות

לאחר שהשלים ניצחון בג'ירו ד'איטליה, הפגין קונטאדור כושר מרשים כשניצח במרוץ קטעים בצרפת והקדים את קווינטאנה בפער של 17 שניות.

 

בשורה התחתונה, בטור דה פראנס השנה ינסה קונטאדור להוכיח לא רק כי הוא גדול רוכבי הגראנד טור של הדור ואחד מהגדולים בכל הזמנים, אלא שהוא ראוי להיות בעתיד בראש הדירוג הרשמי של רוכבי הגראנד טור בכל הזמנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
אלברטו קונטאדור
צילום: gettyimages
מומלצים