שתף קטע נבחר

קבוצת כדורגל תוכל להיות מוכרת כ"עוסק מורשה"

חידוש בתקנות המס: קבוצות בליגת העל יוכלו להגיש בקשה לסווגן תחת קטגוריית עוסק מורשה, אך יצטרכו לעמוד בשורת קריטריונים

חידוש בענף הכדורגל. רשות המסים תאפשר לקבוצות בליגת העל לבקש להיות מסווגות כ"עוסק מורשה".

 

ככלל, קבוצות הכדורגל בכל הליגות יסווגו, בכל מערכי המס ברשות המסים, כמלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח) ומכאן, שיחולו עליהן כלל ההטבות והחובות החלים על כל מלכ"ר, כגון חובת תשלום מס שכר מלא לצד זכאות לבקשת אישור זיכוי ממס עבור תורמים לקבוצה (סעיף 46 לפקודת מס הכנסה). יחד עם זאת, נוכח התמורות שחלו בענף בשנים האחרונות, סבורה הועדה כי במקרים חריגים ניתן לסווג את חלק מהקבוצות בליגת העל כעוסק מורשה.

 

קבוצות בליגת העל יוכלו לבקש לסווג את עצמן כעוסק מורשה (צילום: ראובן כהן) (צילום: ראובן כהן)
קבוצות בליגת העל יוכלו לבקש לסווג את עצמן כעוסק מורשה(צילום: ראובן כהן)

 

הוועדה של רשות המסים הוקמה בשנת 2013 בשל הצורך בגיבוש עמדה אחידה לכל מערכי המס בנושא הסיווג והמיסוי של קבוצות הכדורגל ובראשה עמד רו"ח ומשפטן גל גרינברג, מנהל המחלקה המקצועית מע"מ ברשות המסים. הוועדה קיימה פגישות עם גורמים שונים בענף ואף ערכה ניתוח מעמיק של הדוחות הכספיים של כל הקבוצות בליגת העל לעונות המשחקים 2007-2012 שקיבלה לידיה.

 

בהתאם להמלצות הוועדה, לצורך סיווג כעוסק, הקבוצה תידרש לעמוד ברובם המכריע של שורת קריטריונים שהוגדרו והסיווג יעמוד בתוקפו לתקופה של ארבע שנים לכל הפחות, אלא אם כן חל שינוי מהותי המצדיק שינוי הסיווג קודם לכן.

 

עיקרי הקריטריונים הנדרשים לסיווג כעוסק מורשה הם:

• היקף ההשקעה בקבוצה – עליו להיות גבוה פי כמה וכמה מתקציב המינימום שנקבע על ידי ההתאחדות. קבוצות שמושקע בהן הון גבוה הן בעלות פוטנציאל להביא את מאזנן לרווח.
• מקורן של הכנסות הקבוצה אינו מתמיכות מגופים ציבוריים, אלא בעיקר ממקורות עסקיים כגון מכירת כרטיסים, מכירת שחקנים, זכויות שידור, השתתפות בתחרויות בארץ ובחו"ל, מכירת מוצרים נלווים ומזכרות וכדומה.
• המבנה הארגוני של הקבוצה מצביע על מבנה המאפיין גופים עסקיים ולא מלכ"ריים, למשל: שדרה ניהולית של בעלי תפקידים בתפקידים ניהוליים, מערך מקצועי ומערך איתור.
• קיומה של תכנית עסקית המצביעה על פעילות המיועדת להפקת רווחים.
• קיומו של רישיון תקף מטעם אופ"א ומטרה מוצהרת להשתתפות במשחקים באירופה.
• אין לקבוצה מתנדבים בהיקף משמעותי המשמשים בתפקידים משמעותיים ועובדיה ובעלי התפקידים בה מקבלים שכר כמקובל במשק.

 

לאחר בחינת התייחסות הלשכות המקצועיות, תפרסם רשות המסים הוראת פרשנות בנושא ועם פרסומה, יוכלו קבוצות בליגת העל לפנות למחלקה המקצועית של מע"מ ברשות המסים בבקשה לבחון את סיווגן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מכבי ת"א
מכבי ת"א. תעדיף מלכ"ר או עוסק מורשה?
צילום: מכבי ת"א
מומלצים