שתף קטע נבחר

איום ממשי על ישראל

יכולות הלחימה שמפגין דאעש בסיני מציבות אתגר חדש לצה"ל ואיום חמור על ישראל. לאחר מתקפת הטרור, שחשפה כשל מודיעיני מצרי, אבל לא רק מצרי, והביאה למותם של עשרות חיילים, מצוידים המחבלים בכלי רכב משוריינים והם עשויים לתקוף בגבול. המעברים נסגרו, ובצה"ל העבירו התרעה ליישובים ומוכנים לכל תרחיש

 

אנשי דאעש בסיני. ארכיון ()
אנשי דאעש בסיני. ארכיון

מתקפת הטרור שהוציא ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) בחצי האי סיני נועדה לערער את השלטון הצבאי-חילוני של הנשיא עבד אל-פאתח א- סיסי במצרים. אבל מהדיווחים המגיעים מסיני, אפילו שהם ראשוניים ולא ברורים, עולה שלא רק לא-סיסי יש סיבה להיות מודאג אלא גם לישראל.

 

בטווח הקצר צריך להתכונן לאפשרות שהמתקפה על 15 מוצבים ומרכזים של כוחות הביטחון המצריים בצפון סיני, שגבתה את חייהם של עשרות חיילים מצרים, תתפתח למתקפה לעבר הגבול הישראלי. זה כבר קרה בשנים האחרונות שפעילי ג'יהאד עולמי בסיני תקפו מוצבים של צבא מצרים ושל הכוח הרב לאומי בצפון סיני, השתלטו על שיריוניות, 'השכיבו' באמצעותה את גדר הגבול וחדרו לשטח ישראל.

 

כוח שריון בסיוע חיל אוויר עצר אותם. הידיעה שאנשי דאעש שהשתלטו הבוקר על כלי רכב משוריינים מחייבת היערכות ועירנות מיוחדים. הג'יהאדיסטים עלולים לנהוג עמם לעבר מעברי הגבול עם ישראל וגדר הגבול במטרה לפרוץ אותם באמצעות משקלם הרב של הטנקים והנגמ"שים.

 

התגובה של צבא מצרים נגד החמושים ()
התגובה של צבא מצרים נגד החמושים


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

זו הסיבה שבגללה צה"ל סגר במהירות את המעברים והעביר התרעה לכל היישובים לאורך הגבול עם מצרים, בעיקר בחלק הצפון מערבי שלו. ההוראה לתושבים היא לגלות עירנות וצה"ל גם מקיים באזור נוכחות מוגברת של שריון על הקרקע וכלי טיס בלתי מאוישים העוקבים אחרי מה שמתרחש סמוך לגבול. אפשר להניח שצה"ל העמיד בכוננות מסוקים ומטוסי קרב שישראל לא תהסס להפעיל אותם אם ייראה שמתבצע ניסיון חדירה לשטחנו.

 

הקרבות המתנהלים כעת בין הצבא המצרי לאנשי דאעש עלולים גם להתפתח לירי של רקטות ומרגמות לשטחנו וגם לכך נערכים בפיקוד דרום. בינתיים, נראה שאנשי דאעש עסוקים בקרבות עם צבא מצרים שתוקף אותם מהאוויר ומהקרקע, אבל הכוננות בצד הישראלי תימשך כנראה עוד כמה ימים. זאת מפני שהניסיון מוכיח שדאעש ינסה לבצע פרובוקציות בגבול עם ישראל בתקווה לגרום לחיכוך בין צה"ל לצבא המצרי ולהרעת היחסים בין מצרים לישראל.

 

היחסים כיום הם טובים ויש תיאום מצוין בין צה"ל לצבא המצרי, אבל היו כבר תקריות על הגבול שבהם המצרים הביעו את מורת רוחם מכך שצה"ל הפעיל אש לעבר גורמי ג'יהאד עולמי הפועילם מסיני שתקפו, או ניסו לתקוף, יישובים וסיורים של צה"ל על גדר הגבול עם מצרים.

 

לא רק רקטות ומארבים

עם זאת, מה שיותר מדאיג הן יכולות הלחימה המרשימות למדי שצבר ארגון "אנסאר בית אל מקדס" שנשבע אמונים לדאעש בנובמבר 2014 וכיום שמו הרשמי הוא "החליפות במחוז סיני". המתקפות האסטרטגיות והמורכבות מנקודת ראות צבאית שהארגון ביצע בינואר השנה והיום בצפון סיני מעידות על כך שכבר לא מדובר בכנופיה שיודעת רק לבצע ירי ספורדי של רקטות קצרות טווח ולא מדויקות, או לעשות מארב על גבול מצרים-ישראל לאוטובוס אזרחי או לסיור של כוחותינו.

 

מה שאנחנו רואים כעת זה ארגון צבאי למחצה הפועל בשיטת פעולה היברידית שהיא שילוב בין טרור ללחימה צבאית סדורה מתוכננת ומתואמת לפרטיה. כמו השלוחות האחרות של דאעש ברחבי המזרח התיכון גם אנשי "החליפות במחוז סיני" מצוידים היטב באמצעי לחימה וחימושים מודרניים. מה שמדאיג באמת הוא שהם יודעים לאתר מספר רב של יעדים אסטרטגיים, לאסוף עליהם מל"מ (מודיעין לקראת מבצע) ולתקוף אותם במקביל ובתזמון מדויק.

טנק מצרי בגבול סיני. מתגברים כוחות (ארכיון) (צילום: AP) (צילום: AP)
טנק מצרי בגבול סיני. מתגברים כוחות (ארכיון)(צילום: AP)

דאעש בסיני מיישם בהצלחה ניכרת את עקרון המלחמה הקלאסי: הוא תוקף במקביל את כל 15 היעדים שבחר כדי להשיג הפתעה. אם ההתקפה לא הייתה מתבצעת במתואם ובתזמון אחיד, הכוחות המצריים היו נכנסים לכוננות במקומות שעדיין לא הותקפו.

 

את בידוד אזור הפעולה השיגו אנשי דאעש באמצעות מארבים שהניחו על הדרכים המובילות אל היעדים שתקפו. כך מנעו הגעת תגבורות והג'יהאדיסטים יכלו להיכנס באין מפריע לתחנת משטרה בשייח וואיד, לקחת את אנשיה כבני ערובה, למקש את הרחובות ולהשתולל בראש חוצות. מה שאמור היה להבליט את חוסר האונים של הצבא המצרי ולהשיג ניצחון תודעתי.

 

כושר פעולה ושיטות פעולה אלו מאפיינים כיום את דאעש בסוריה ובעיראק, ונראה שהיה מישהו שבא משם וטרח לאמן גם את אנשי "אנסאר בית אל מקדס" לבצע מתקפות דומות. עדות לכך היא שיטות פעולה שיובאו מעיראק וסוריה וסגנון המתקפה שבוצעה היום בסיני של פיגועי התאבדות מקבילים באמצעות מכוניות תופת. כך בדיוק דאעש פועל בסוריה ובעיראק: פיגוע ההתאבדות יוצר את ההלם והפרצות בגדר ובחומה דרכם נכנס הכוח המסתער.

 

בעיית המודיעין

בצל נקודות אלה, צריך לחשוב על האפשרות שיום יבוא ויכולות אלו יופנו נגדנו. אם מפני שהצבא המצרי ירפה את הלחץ שהוא מפעיל על הטרוריסטים בסיני ואם מפני שהמחבלים יצברו ביטחון עצמי ויחליטו שהגיעה השעה לפתוח חזית גם נגד ישראל. זה עלול לקרות מהר מכפי שחושבים וצריך גם להכיר בעובדה שגדר הגבול אינה יכולה לחסום ביעילות "צבא" מאומן ומנוסה במבצעי לחימה מורכבים. דאעש כבר על הגדרות.

יש לו בעיית מודיעין. הנשיא המצרי א-סיסי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יש לו בעיית מודיעין. הנשיא המצרי א-סיסי(צילום: רויטרס)

מפתיע לגלות שהאימונים, התכנונים המבצעיים ותנועת הכוחות של דאעש משטחי המסתור שלהם לעבר יעדיהם היום נעלמו מעיני המודיעין המצרי. ייתכן מאוד שההכנות גם נעלמו מעיני שירותי מודיעין אחרים באזור, אלה המופעלים על ידי מדינות שיש להן יחסים טובים ושיתוף פעולה ביטחוני עם מצרים.

 

אם היה מודיעין לאחד מהגורמים הללו או לצבא מצרים, מן הסתם הייתה נמסרת התרעה לכוחות הביטחון של א-סיסי בצפון סיני על ההתקפה הממשמשת ובאה. הצבא המצרי והמודיעין שלו היו חייבים להיות מסוגלים לאתר מתקפה כזו שבה הופעלו גם מכשירי קשר רבים וכנראה שהיו עליה גם סימנים מתריעים בתנועה על צירים בסיני, ברשתות החברתיות ובאינטרנט.

 

העובדה שמתקפה כה גדולה חמקה מתחת לרדאר של שירות המודיעין המצרי ובעלי בריתו צריכה להדאיג את השלטון במצרים. מתקפות כמו שהתבצעו היום בסיני ואתמול בשטח מצרים מכרסמות את הבסיס התודעתי שעליו נשען המשטר הנוכחי בקרב אזרחי מצרים. אובדן הביטחון הפיזי במצרים עלול להכשיר את הקרקע למהפכה נוספת.

 

זה בדיוק מה שרוצים להשיג אנשי האחים המוסלמים, שירדו למחתרת במצרים ופועלים משם נגד השלטון וזה גם מה שרוצים אנשי דאעש, שבעיניהם שלטון מוסלמי-חילוני הוא תועבה. לא מן הנמנע שהמתקפה היום בוצעה בתיאום בין שני גורמים אלה בהשראת הרמדאן, לרגל יום השנה השני להפלת משטר האחים המוסלמים והנשיא מורסי במצרים, וגם לרגל יום השנה שבה הופיע דאעש לראשונה כגורם צבאי משפיע בזירה המזרח תיכונית. לא קשה להעריך שאם יתערער השלטון הנוכחי במצרים, ייפגע בצורה חמורה גם הביטחון הלאומי של מדינת ישראל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים