שתף קטע נבחר

אולמרט מערער: "לא שתקתי. ביהמ"ש טעה"

ראש הממשלה לשעבר ערער לבית המשפט העליון על הרשעתו בתיק מעטפות הכסף. "שניים מהשופטים חרגו מסמכותם", טענו עורכי דינו. "הקביעה שלא העיד בשלב זה של ההליך מוטעית. התשלום לשולה זקן היה מקופה פוליטית"

שלושה חודשים אחרי הרשעתו בפרשת טלנסקי (מעטפות הכסף), ערער היום (ג') אהוד אולמרט לבית המשפט העליון. ראש הממשלה לשעבר, שהורשע על ידי שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים במרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ביקש גם לעכב את ביצוע העונש - שמונה חודשי מאסר בפועל. כזכור, אולמרט נידון קודם לכן לשש שנות מאסר בפרשת הולילנד והורשע גם בפרשת מרכז ההשקעות.

 

 

בערעור טענו פרקליטיו של אולמרט, עו"ד אלי זהר ועו"ד איל רוזובסקי, כי שניים מבין שופטי ההרכב - משה סובל ורבקה פרידמן-פלדמן - חרגו מן הסמכות שהוענקה להם בהחלטת בית המשפט העליון. לטענתם, שני השופטים בחנו מחדש את נכונות פסק הדין בתיק טלנסקי בלי קשר לראיות החדשות בעניין זה.

 

"השופטת פרידמן-פלדמן, שלא הייתה חלק מן ההרכב המקורי, הרחיקה לכת וכתבה בפסק דינה כי לשיטתה יש להרשיע את המערער לנוכח הקביעות בפסק הדין הראשון", כתבו עורכי הדין בערעור לעליון. "קביעה זו הופכת את פסק הדין כולו לנגוע בחריגה מסמכות, הפוגמת בהכרעת הדין כולה".

 (צילום: גיל יוחנן, נועם מושקוביץ) (צילום: גיל יוחנן, נועם מושקוביץ)
(צילום: גיל יוחנן, נועם מושקוביץ)
 

בנוסף טענו עורכי הדין כי השופטים טעו בכמה מקביעותיהם: "קביעת בית המשפט כי המערער לא העיד בשלב זה של ההליך מוטעית. המערער העיד בהליך הראשון. הימנעות המערער מלהעיד פעם נוספת בהליך השני, הליך ייחודי חריג ויוצא דופן של גביית ראיות חדשות,

אינה מהווה שתיקה ואין להסיק מאי מתן עדות בשלב זה מסקנה לחובת המערער.

 

"קביעות בית המשפט כי תשלום תוספת השכר לשולה זקן מהווה שימוש פרטי של המערער בקופה, ולפיכך שינוי התוצאה מזיכוי להרשעה, מוטעות. טעה בית המשפט הנכבד כשלא קבע את אופי התשלום לזקן על פי סוג העבודה שביצעה. בהליך השני הוכח כי זקן ביצעה פעילות פוליטית רבה עבור המערער. הוכח כי היא הקדישה מזמנה מדי יום שעות רבות כעוזרת פוליטית שחפצה לקדם את המערער לעמדה שבה יוכל להנהיג את המדינה. הקופה הייתה קופה פוליטית ומתוכה שולמו לזקן תשלומים שסווגו פרטיים. אין הדבר הופך את הקופה כולה לפרטית".

 

תיק טלנסקי היה ארוך, סבוך ומפותל, וכלל זיכוי במחוזי, מהפך דרמטי בעקבות עדות של שולה זקן, ואז הרשעה. ביולי 2012 זיכה המחוזי את אולמרט, אולם באוגוסט שעבר, במסגרת ערעור של הפרקליטות, קיבל בית המשפט העליון את היומנים וההקלטות שמסרה זקן במסגרת עסקת הטיעון שלה בפרשת הולילנד. בעקבות זאת נפתח המשפט מחדש ובמרס האחרון הורשע אולמרט.

 

סנגוריו של אולמרט מבקשים שאם לא יתקבל הערעור על ההרשעה, יקל העליון את העונש ולו בשל מעמדו. לעניין הערעור הם טענו שמלכתחילה היוותה החזרת התיק לדיון במחוזי (בעקבות קלטות זקן), למרות זיכוי של שלושה שופטים, הליך חריג ויוצא דופן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
אהוד אולמרט
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים