שתף קטע נבחר

תנ"צ ברכה אמר לחבריו: "מזינים עליי שקרים מתועבים. לא אתן להם את התענוג להתאבד"

לפני ששם קץ לחייו בירייה במכוניתו, אמר מפקד יאח"ה לחבריו כי "הסיפור עם הרב פינטו ילווה אותי עד המוות". בשבוע שעבר הגיע למסיבת הפרידה מדנינו, ונמנע מלשוחח עם הסובבים אותו. מ"מ המפכ"ל סאו: "אובדן גדול למשפחה ולמשטרה"

 

כמעט כל בכירי המשטרה הגיעו היום לבית משפחת ברכה במודיעין, מסרבים להאמין לידיעה שהחוקר מספר 1 במשטרה שם קץ לחייו בירייה. בשיחות טלפון סיפרו חבריו הרבים של תנ"צ אפרים ברכה כי ידע שיותקף לאחר שהסכים להקליט ולהפליל את הרב פינטו. "הוא היה בטוח שהבג"ץ שאישר את המינוי שלו יגרום לאנשים לרדת ממנו, אבל מהר מאוד הוא הבין שלא כך הדברים", סיפר אחד מחבריו הקרובים. "הוא אמר לא פעם, 'הסיפור שהיה עם הרב פינטו ילווה אותי עד המוות'".

 

חבר אחר סיפר שדיבר איתו במהלך סוף השבוע: "'הם רוצים שאני אתאבד, אבל אני לא אתן להם התענוג' - ככה הוא היה אומר לי כל הזמן. אני לא מאמין שבסוף הוא נכנע ללחצים". חבריו סיפרו כי ברכה עוד ניסה לשאוב עידוד מדבריו של המפכ"ל הפורש יוחנן דנינו, אבל הבין כי המתקפה נגדו לא תיפסק. "דואגים להזין את האנשים עם שקרים מתועבים עליי", כתב לאותו חבר. בשבוע שעבר הגיע למסיבת הפרידה מדנינו, אך נראה מסוגר ולא הרבה לדבר עם הסובבים אותו.

כדור אחד. ברכה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
כדור אחד. ברכה(צילום: גיל יוחנן)

 


זירת ההתאבדות, הבוקר (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
זירת ההתאבדות, הבוקר(צילום: אבי מועלם)

מ"מ המפכ"ל בנצי סאו ליד בית המשפחה במודיעין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מ"מ המפכ"ל בנצי סאו ליד בית המשפחה במודיעין(צילום: גיל יוחנן)

ברכה, מפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה, שם הלילה קץ לחייו בירייה במכוניתו. לפנות בוקר הוא יצא מביתו, והדבר עורר דאגה בקרב בני משפחתו. לאחר מכן התקשרו בני המשפחה לחברו הקרוב ביותר תת-ניצב אבי נוימן, שליווה אותו לכל אורך שירותו. הם פנו אליו לסיוע לצורך איתורו.

 

בעקבות זאת נוימן שוחח עם תחנת מודיעין, וזו הוציאה בדחיפות שוטרים כדי לחפשו. באיכון טלפוני נמצא רכבו ברחוב עמק האלה במודיעין. נוימן יצא מבית משפחת ברכה עם עיניים דומעות לאחר ששהה עם המשפחה בשעות האחרונות ואמר: "זה יום קשה מאוד, איבדנו חבר". גם מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב בנצי סאו, הגיע לבית משפחתו של תנ"צ אפרים ברכה במודיעין בכדי לחזק את בני משפחתו ברגעים הקשים. 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

ניצב סאו אמר לאחר הביקור בבית המשפחה כי "מדובר באירוע טרגי ואובדן כבד למשפחה ולא פחות מכך. זה אובדן גדול וכבד מאוד גם למשטרת ישראל. תנ"צ אפרים ברכה היה אחד מטובי החוקרים של משטרת ישראל. לאורך עשרות שנות שירות הוא היה אמון והוביל חקירות מורכבות, חקירות סבוכות, חקירות קשות. בין אם זה לחימה בפשיעה החמורה, בין אם זה לחימה בשחיתות הציבורית. אפרים משאיר אחריו מורשת של מחויבות, מקצועיות, צניעות, ענווה. הוא אחד הקצינים ואחד האנשים הצנועים ביותר שאני פגשתי והכרתי לאורך שנות שירותי במשטרת ישראל ובכלל".

 

ראש האגף לחקירות ולמודיעין, ניצב מני יצחקי, אמר: "מדובר בשעה קשה מאוד, בראש ובראשונה למשפחה, אבל גם למשטרה ולעשרות שעבדו עם אפרים ותחתיו לאורך השנים. אפרים היה איש ערכי ומקצוען אמיתי. חוקר מהמעלה הראשונה. עמד בעוז לאורך שנים בחזית הלחימה בפשיעה. מפקדיו, עמיתיו ופקודיו העריכו אותו, ראו בו דמות ומודל ואהבו אותו. תרומתו למשטרה ולמדינה לא תסולא בפז".

 

ראש יחידת להב 433 ניצב רוני ריטמן, שהגיע אף הוא לבית משפחת ברכה, אמר: "איבדנו מפקד וקצין אך בראש ובראשונה אדם וחבר מסור וערכי, בעל אומץ, תושייה וצניעות יוצאי דופן שנתן את כל כולו לאורך שנים במאבק עיקש ובלתי מתפשר בפשיעה".

בפרשת פינטו, שהורשע בהסדר טיעון, ייצגה את ברכה - אחד ממוסרי המידע בפרשה - עורכת הדין אפרת נחמני בר. "זה יום קשה מאוד, אני חושבת שלכל מי ששלטון החוק בראש מעייניו", אמרה עורכת הדין. "המוות הטרגי של תנ"צ ברכה, שבסופו של דבר לא עמד במתקפה הבלתי פוסקת של שקרים והכפשות שהוטחו בו, הוא מכה קשה לכל מי שחפץ במשטרה ושוטרים נקיי דרך ויושרה בלתי מתפשרת כמו שלו. לצערי, דווקא תכונות אלו הקשו עליו להתמודד עם מתקפה מתוזמנת וחריגה שהוטחה בו, גדולה בכמותה. הניסיון מלמד שדווקא אנשים חפים מפשע לא מסוגלים להתמודד עם כך".

 

"הוא עבר מסכת קשה של הכפשות וכנראה כוחו לא עמד לו", הוסיפה עו"ד נחמני בר. "זו הייתה מתקפה מוצהרת של אנשים שהכריזו שהם שמו להם למטרה לנקום בעובדה שהוא אדם ישר. היו הכפשות ברשת - דפים שהוקדשו כולם לרמיסת שמו הטוב. אותם אנשים הבטיחו שימיו במשטרה ספורים, ויש כל כך הרבה גורמים שמקושרים לבעלי אינטרסים שזו מטרתם. אפשר ליצור בסופו של דבר מסכת שקרים שכמעט לא משנה מה יפסוק בית משפט בסוף. לאדם במעמדו הפרסומים האחרונים שייתכן שיפתחו בחקירה נגדו היו קשים. לדאבון הלב המזימה הנוראה הצליחה. כולנו בני אדם בסופו של דבר".

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

בהודעה שפורסמה מטעם משרד המשפטים נאמר כי היועץ היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, פרקליט המדינה שי ניצן ופרקליטות המדינה כולה מרכינים ראש בעקבות מות אפרים ברכה: "תנ"צ ברכה היה קצין משטרה הגון וברוך כשרונות, אמיץ ומסור בכל מאודו לשלטון החוק. משך למעלה מ-30 שנה

 הוא שירת בשורות המשטרה במגוון תפקידים והיה ממובילי המאבק בשחיתות השלטונית ובפשיעה בכללותה. היועץ ופרקליטות המדינה עבדו עמו יד ביד שנים ארוכות בתיקים רגישים וקשים מאין כמותם, בשיתוף פעולה הדוק שהניב פירות רבים. היועץ ופרקליט המדינה משתתפים באבלה העמוק של המשפחה ושל משטרת ישראל".

נציגת ארגון נשות השוטרים והסוהרים בישראל פנתה לאחר האירוע הטרגי לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, והביעה את דאגתה לשלומם של מאות שוטרים ובני משפחתם. "מידי חודש מגיעים אלינו עשרות מקרים ופניות של משפחות בשמם של שוטרים שזקוקים לטיפול נפשי וליווי של עורך דין בעקבות מקרים שונים", נכתב. "אנו פונות אליך על מנת ליזום דיון דחוף בנושא בועדת הפנים של הכנסת בנוכחותך ובמקביל ליזום הצעת חוק ממשלתית אשר תקבע אמות מידה ציבוריות לחקירות שוטרים ולהתנהלות של מח"ש, אשר יאזנו בין השמירה על החוק והעניין הציבורי לבין חשאיות והגנה על השם הטוב של השוטרים כל עוד לא הוכח אחרת. כשם שהממשלה מגבה את חייליה בעת מבצע צבאי יש לגבות את השוטרים בעת פעילות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים