שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הכירו את הסופ"ש של ינון מגל וסתיו שפיר

  מרכיבים את סוף השבוע היהודי-ישראלי. הח"כים שפיר ומגל מגלים כיצד נראה הסופ"ש שלהם, ולמרות חילוקי הדעות יש להם הרבה במשותף. אז מי מהשניים הולך לים, מהו הרגע הכי מיוחד של ינון מגל וכיצד נראית סעודת השבת של סתיו שפיר?

  אז איך נראה הסופ"ש - השבת שלכם? כמו כל דבר כנראה שהתשובות לעולם לא יהיו אחידות. אולם כיצד מוצאים בכל זאת מכנה משותף לכל הזרמים והפלגים? גם לחילונים וגם לדתיים, גם לשומרי המסורת וגם לאלו שלא מעוניינים ליטול בה חלק. לשאלה זו נדרשו 2 חברי כנסת: ינון מגל מהבית היהודי, וסתיו שפיר ממפלגת העבודה והופתענו לגלות שלמרות הכול, הפערים ביניהם לא ממש גדולים. השבת היהודית-ישראלית גדולה מספיק כדי להכיל את כולם.

   

  כנסו לעמוד יהדות ישראלית

   

  מהו הערך המיוחד שנותנת השבת בעיניכם?

  ינון מגל:

  "בראש ובראשונה היא מחברת אותי עם התפקיד שלי בעולם - כיהודי. גם בשמירה עליה כציווי שיש לו משמעות במימד החברתי-ערכי בסיפור ההיסטורי של עם ישראל, וגם במימד הזמן שנותנת השבת לכל אחד מאיתנו".

   (צילום: ג'ורג' גינסברג ומוטי קמחי) (צילום: ג'ורג' גינסברג ומוטי קמחי)
  (צילום: ג'ורג' גינסברג ומוטי קמחי)

  סתיו שפיר:

  "אני מגלה יותר את הערך והחכמה שבשמירת שבת. זו חכמה אדירה שאני יכולה לקחת את ההפסקה הזאת פעם בשבוע - הפסקה שמוקדשת רק אלי ולסביבה הקרובה שלי. אינני יכולה לומר שאני לא עובדת כי יש זמנים שאני עובדת גם בשבת - אמנם עבודה מסוג אחר, אבל יותר ויותר אני מבינה את החשיבות של השבת וכמה הדבר הזה נכון אישית וחברתית".

   

  מהי השבת בעיניכם?

  ינון מגל:

  "השבת היא קודם כל יום שונה שעושה הבדל בין קודש לחול. יש משהו שונה בין השבת לשאר השבוע. זה מתחיל קודם כל עם האווירה בבית שהיא אווירה אחרת וגם ברחובות יש משהו אחר באוויר. כשגרתי בירושלים היה נפח הרבה יותר קטן של תנועת מכוניות. אין תחבורה ציבורית ופיח וזה נתן תחושה של יום מיוחד".

   

  סתיו שפיר:

  "אני חושבת שיש ערך אדיר ברעיון שיש יום בשבוע שאנחנו לא עובדים ולא מעבידים. יום אחד שכל אחד יכול להתפנות ולעשות את הדברים שהוא אוהב עם האנשים שהוא אוהב ולנוח. ובכלל, היהדות מלאה ברעיונות שיש בהם כוח אדיר בחיזוק האדם וחיזוק החברה. הם מחייבים אותנו לקחת הפסקה כדי לבדוק את עצמנו אחורה ולחשוב קדימה, האם אני נמצא במקום הנכון שלי, האם אני יכול לעשות משהו יותר טוב והאם אני מממש את היעוד שלי בעולם. זה רעיון מבריק".

   

  האם כמחוקק אתם רואים חשיבות רבה יותר שהיום הזה יהיה יום המנוחה לכולם?

  ינון מגל:

  בעיני, השבת זהו יום - שהוא קודם כל אומר שמדינת ישראל היא מדינה יהודית. יום שבניגוד לכל אומות העולם הוא יום שבת, הוא היום המיוחד ויום המנוחה. אני מרגיש גאווה על כך. זה דבר שהוא נכון והוא מחויב המציאות. אם אנחנו מגדירים את ישראל כמדינה יהודית אז יום השבת הוא אחד מהסממנים של המדינה הזאת".

   

  "אני בעד חופש הפרט, שוויון וחירות אבל הפרהסיה והצביון המדינתי צריך להיות מחובר למהות של המדינה כמדינה יהודית, עם כמה שפחות פגיעה באנשים שפחות מרגישים מחוברים לדבר הזה. לכן יש לדאוג ששומרים על הצביון ועל הסטטוס קוו. אסור לפרוץ אותו ללא הסכמות".

   

  סתיו שפיר:

  "מאוד חשוב שאנחנו כחברה נדע ונשכיל לקחת ולשמר את הדברים בתרבות היהודית ולחבר אותם לחיים המודרניים, האינטנסיביים והמהירים שיש לנו היום. כך שכדי לשמור את השבת בדרך הראויה ביותר, צריך שכל אחד יוכל לעשות את זה בדרכו".

   

  "המטרה שאנו שמים מולנו הוא לאפשר לכל האנשים ליהנות, להיות עם המשפחות שלהם, לצאת לבלות וזה גם דורש מאיתנו לייצר מרחבים ציבוריים. אך מאידך עלינו למצוא את האיזון הנכון שמצד אחד זה לא יפריע שאותם אנשים ששומרים את השבת שלהם, אך כן לאפשר למי שהם פחות שמרניים לעשות את השבת באופן שיוציא מהם את המיטב".

   

  ברחבי העולם מדברים שלסופ"ש בישראל יש אווירה מיוחדת. מה הוא הסופ"ש היהודי-ישראלי?

  ינון מגל:

  "בעיני זה שבת. לסוף שבוע הישראלי אין לו משמעות ללא השבת, ולכן מצחיק אותי שאנשים אומרים: 'שיהיה לך סופ"ש נעים' כי המהות של הסופ"ש היהודי ישראלי הוא ה'שבת שלום'. אחרת זה כמו באנגליה או בארה"ב. מה שמיוחד פה זו השבת שמחייבת אותנו לעשות שינויים - שיש משהו שונה באוויר ביום הזה, בניגוד למקומות אחרים בעולם".

   

  סתיו שפיר:

  "בעיני זה קודם כל משפחה. גרתי כמה שנים בחו"ל כסטודנטית עם חברה ישראליים ועשינו את הדבר הברור והזמנו את החברים לארוחת שישי כי היינו רחוקים מהמשפחות. כשסיפרנו לחברים שלנו שבכל יום שישי אנחנו מרימים טלפון לאבא ואמא הדבר היה נשמע להם נורא מוזר. אני חושבת שלהתכנסות המשפחתית הזאת יש משהו שהוא קדוש - מסורת מדהימה".

   

  איזו שבת יותר שבתית? ירושלמית, תל אביבית, פריפריאלית, מדברית?

  ינון מגל:

  "לכל מקום יש לו את צביון השבת שלו ואני יכול להתחבר לכל אחד מהם. אותי קצת מבאסת אווירת החול בתל אביב אבל זה המקום שאני גר בו ואני מקבל אותו"

   

  סתיו שפיר:

  "אצלי המדבר הוא בעדיפות ראשונה למרות שלכל מקום יש את האווירה המיוחדת שלו".

   

  תנו לי את הרגע הקסום ביותר בכל סוף השבוע?

  ינון מגל:

  "הרגע שלי הוא השיר 'ידיד נפש' בבית כנסת לפני הפתיחה של קבלת שבת. יש איזה טירוף לקראת השבת והשיר הזה הוא לחיצה על הכפתור שהנה שבת הגיעה. אני נכנס לבית כנסת והניגון המדהים הזה ברקע. זה כיף".

   

  סתיו שפיר:

  "הרגע שלי הוא בימים אלו של הקיץ באזור 19:00 בערב. פשוט נוחת על הארץ מן אור יפייפיה כזה, שקט ברחובות ואפשר להרגיש את ההתכנסות המשפחתית האוהבת הזאת באוויר. זה הרגע שאני מרגישה: הנה השבת באה".

   

  תנו לי את פסקול סופ"ש שלכם?

  ינון מגל:

  "קודם כל שקט. אבל לא פחות זה הניגונים ששרים בבית סביב השולחן ובבית הכנסת".

   

  סתיו שפיר:

  "אם אני מחוץ לבית זה יהיה FM 88 וגלגלצ. אם אני בבית כנראה שאקשיב ליוני רכטר, שם טוב לוי, יהודית רביץ או אהוד בנאי. הם מכניסים בעיני את השבת".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ג'ורג' גינסברג ומוטי קמחי
  סתיו שפיר ינון מגל
  צילום: ג'ורג' גינסברג ומוטי קמחי
  מומלצים