שתף קטע נבחר

משפחת הישראלי בעזה בפנייה לחמאס: "תתחשבו במצבו"

אחיו של אברהם (אברה) מנגיסטו, שמוחזק בעזה בידי חמאס, קרא לארגון העזתי לשחררו באופן מיידי. לדבריו, המשפחה תיתן זמן לממשלה לפעול וקרא לסיוע מהקהילה הבינלאומית. אביו תקף בראיון לערוץ 10: "אמרו שיטפלו בנושא ואף אחד לא עשה כלום"

 

 

 (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

משפחתו של אברהם (אברה) מנגיסטו מאשקלון, שמוחזק בידי חמאס בעזה, קראה היום (ה') לארגון להתחשב במצבו ולשחררו. בהצהרה מיוחדת אמר אילן, אחיו של אברהם, כי מדובר במקרה הומניטרי קשה. בראיון לתוכנית "המגזין" בערוץ 10 הביע איילין מנגיסטו, אביו של מנגיסטו שנכנס לעזה לפני 10 חודשים ומאז מוחזק שם ככל הנראה בידי חמאס, כעס רב נגד התנהלות הממשלה בעניין בנו. "אמרו שיטפלו בזה ואף אחד לא עשה כלום", אמר האב.

 

אחרי חודשים ארוכים של שתיקה החליטה המשפחה לדרוש תשובות. "אחי חצה ככל הנראה את הגבול לעזה ומאז נעלמו עקבותיו", אמר האח אילן. "אני מבקש מממשלת ישראל לעשות הכול כדי להשיב את אחי הביתה בשלום. אני מבקש מהקהילה הבינלאומית לעשות הכול כדי לסייע".

 

האח פנה ישירות לחמאס וביקש להתחשב במצבו של אחיו ולשחררו באופן מיידי. "בשלב הזה משפחתי ואני נתנהג באיפוק כדי לאפשר להם לעשות הכול כדי לשחררו. אני מבקש מאזרחי ישראל להתנהג באיפוק. אנחנו נודיע בהמשך על הדרך שננקוט", אמר.

 

אמו של אברהם מנגיסטו (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
אמו של אברהם מנגיסטו(צילום: אבי רוקח)

האב איילין סיפר כי בני המשפחה לא קיבלו עדכון על מצבו של הבן מגורמים רשמיים: "יש אלוהים בשמיים. בנימין נתניהו יעזור להביא את הילד שלי הביתה. הוא דיבר איתי אתמול ואמר שהוא נפגש והוא מסדר. אמרו לנו לא לדבר, להיות בשקט, אני נוסע לתל אביב ולכנסת. אני רוצה שכולם יעזרו לי להחזיר את הילד שלי. נתניהו דיבר איתי רק אתמול. במשך שמונה חודשים הוא לא דיבר או נפגש איתנו".

 

מוקדם יותר הותר לפרסם כי מנגיסטו, רווק בן 28 מאשקלון, נמצא ברצועה מאז 8 בספטמבר 2014, לאחר שחצה את הגדר מישראל לעזה. לפי העמדה הישראלית, מנגיסטו מוחזק בידי חמאס ברצועה. עם זאת, גורם פלסטיני בכיר בעזה אמר ל-ynet כי מנגיסטו נחקר והוחזק על-ידי מנגנוני הביטחון של חמאס, אך שוחרר לאחר שהבינו שם שהוא אינו חייל. לדברי הגורם, מאז עבר הצעיר דרך המנהרות למצרים, ובחמאס לא יודעים את מקום הימצאו.

 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)

בשיאו של המשבר עם הקהילה האתיופית לפני שלושה חודשים, הזמין ראש הממשלה בנימין נתניהו נציגות של יוצאי אתיופיה לשיחה עמו כדי להרגיע את הרוחות שסערו. במהלך השיחה הזאת העלו הנציגים את נושא מנגיסטו. הנציגים הלינו על כך שהנושא לא עולה לכותרות ולטענתם התקשורת לא נלחמת לפרסמו רק בשל היותו אתיופי.

 

נתניהו התייחס לדברים והפציר בנוכחים שלא להעלות את העניין הזה במסגרת המחאה ולא להוציא את הסיפור החוצה. ראש הממשלה שיתף את הנוכחים בכך שישנם מגעים חשאיים שמתנהלים כדי להביא לשחרורו של מנגיסטו. הוא הדגיש בפניהם שכל פרסום של הסיפור יכול להשפיע לרעה ולמוטט את המגעים. נתניהו, לדבריהם, הבטיח להם כי הוא מתעסק בסוגיה הזאת באופן אישי.

 

מנגיסטו. לא יצר קשר ()
מנגיסטו. לא יצר קשר

מנגרש, אמו של הנעדר, הבוקר באשקלון ()
מנגרש, אמו של הנעדר, הבוקר באשקלון
 

בראיון לערוץ 10 הביע איילין מנגיסטו את זעמו. "אמרו לי 'הילד שלכם באחריותנו. אנחנו כאן ואנחנו נטפל בו. רק אל תספרו לאיש ואל תדברו'", הוא סיפר. "בסוף הם לא עשו כלום. למה הם לא עשו עם זה כלום? ואיפה הבן שלי עכשיו?". האב הוסיף כי "עכשיו אומרים שהבן לא נמצא בעזה. הוא לא בישראל, אז איפה הוא? אם הוא מת אז תביאו את הגופה שלו".

 

מנגרש, אמו של הנעדר, אמרה כי היא מחכה שישוב הביתה: "כואב לי, מאז שהוא נעלם החיים אינם חיים. כל יום אני מחכה שהוא ייכנס בדלת ויגיד שלום. אני מתפללת שיחזור, אני מבקשת עזרה מכל מי שיכול לסייע לנו שיעשו מאמץ שהוא יחזור. חמאס אחראי לגורל הבן שלי, הם לא יכולים להתנער מאחריות. אני מקווה שהמדינה לא תחדל מלפעול להשבתו".

 

יאלו, אחיו של אברהם, אמר הבוקר: "אברהם איננו בריא בנפשו. אנחנו מבקשים שיעזרו לו. הוא עבר הרבה טיפולים במהלך חייו. הוא עשה מעשה לא מתוך שיקול דעת. אנחנו פונים לממשלה שתעזור לנו להשיב אותו".

 

אבי יאלו, חבר המשפחה, סיפר כי המשפחה עודכנה שהוא בעזה רק אחרי שבועיים-שלושה מהיום שהוא נעדר.

 "הם קיבלו מידע אך המידע היה לא מספק, הרבה סימני שאלה שאף אחד לא נתן להם מענה. הם סמכו על המדינה שתעשה הכול בשביל להביא את הילד הביתה. הם לא פעלו בשום זירה בשביל לעורר איזשהו לחץ ובגלל זה גם הייתה שתיקה רועמת".

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס במהלך ביקור בעוטף עזה לפרסום דבר היעלמותם של שני האזרחים הישראלים ברצועה. לדבריו, "מהמידע שקיים עולה שמנגיסטו מוחזק בידי חמאס. נמשיך ונעשה את כל המאמצים כדי להביא את הפרשה לסופה בהקדם. זהו מקרה שעניינו הומני ואנו מצפים מהגורמים המחזיקים בו להתנהג בהתאם ולהשיבו בבריאות איתנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אברהם (אברה) מנגיסטו, הישראלי שנמצא ברצועת עזה מספטמבר 2014
מומלצים