שתף קטע נבחר

ישראל: חמאס משקר ומחזיק בשבי את מנגיסטו. גורם פלסטיני: הוא לא בעזה

גורם פלסטיני בכיר אמר ל-ynet שחמאס שחרר את אברהם (אברה) מנגיסטו לאחר שהבינו שהוא אינו חייל. לדבריו, הוא עזב את עזה דרך רפיח ויצא למצרים. עם זאת, העמדה הישראלית גורסת: חמאס מחזיק במנגיסטו. לא ניתנה התייחסות לגבי הבדואי שנמצא בעזה

  

 

מנגיסטו ()
מנגיסטו

בישראל טוענים כי אברהם (אברה) מנגיסטו, שנכנס לעזה לפני 10 חודשים, נמצא ברצועת עזה ומוחזק בידי חמאס לטענת גורם פלסטיני בכיר ברצועה, מנגיסטו כלל לא נמצא שם כבר. על כך הגיב גורם ביטחוני בכיר בישראל כי חמאס משקר וישראל יודעת שמנגיסטו נמצא בידי חמאס בעזה.

 

הגורם הפלסטיני הבכיר אמר ל-ynet כי מנגיסטו הוחזק בעבר על-ידי מנגנוני הביטחון של חמאס ברצועת עזה, אך לאחר חקירתו הבינו כי לא מדובר בחייל והם שחררו אותו. גורם ביטחוני בכיר אמר כי חמאס כרגע מציב תנאים מוקדמים לעצם קיום משא ומתן. בישראל לא ניתנה לפי שעה התייחסות לבן המיעוטים הבדואי, שגם הוא על פי ההערכות נמצא ברצועה.

מנגיסטו. לא יצר קשר ()
מנגיסטו. לא יצר קשר

 

הגורם הפלסטיני הבכיר הוסיף כי מנגיסטו הוחזק בעבר על-ידי מנגנוני הביטחון של חמאס ברצועת עזה, אך לאחר חקירתו הבינו כי לא מדובר בחייל והם שחררו אותו. הגורם ציין כי לטענת חמאס, הצעיר מאשקלון עזב את עזה דרך המנהרות ברפיח ויצא למצרים ושהוא אינו מוחזק עוד שם. הגורם אישר כי נעשתה לחמאס פנייה מצד ישראל באמצעות מתווך בנוגע למנגיסטו ולבדואי הישראלי הנמצא בעזה. 

 

 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)

בית משפחת מנגיסטו באשקלון (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
בית משפחת מנגיסטו באשקלון(צילום: רועי עידן)

מוקדם יותר הבוקר הותר לפרסם כי מנגיסטו, רווק בן 28 מאשקלון, נמצא ברצועה מאז 8 בספטמבר 2014, לאחר שחצה את הגדר מישראל לעזה. הפרסום מגיע לאחר שמנהיג חמאס חאלד משעל הצהיר כי ישראל מנהלת מגעים עם הארגון בנוגע להשבת גופותיהם של החיילים אורון שאול והדר גולדין, שנהרגו במבצע צוק איתן. 

אמו של הנעדר עם ראש עיריית אשקלון ()
אמו של הנעדר עם ראש עיריית אשקלון

מנגרש, אמו של הנעדר, אמרה כי היא מחכה שישוב הביתה: "כואב לי, מאז שהוא נעלם החיים אינם חיים. כל יום אני מחכה שהוא ייכנס בדלת ויגיד שלום. אני מתפללת שיחזור, אני מבקשת עזרה מכל מי שיכול לסייע לנו שיעשו מאמץ שהוא יחזור. חמאס אחראי לגורל הבן שלי, הם לא יכולים להתנער מאחריות. אני מקווה שהמדינה לא תחדל מלפעול להשבתו".

חולצות שהודפסו עם שמו של מנגיסטו ()
חולצות שהודפסו עם שמו של מנגיסטו
מקור ביטחוני בכיר הוסיף שלמנגיסטו יש רקע של היעדרויות מביתו: "הוא חדר לרצועה דרך החוף. אין מידע עדכני על גורלו ובתקופה הראשונה נעצר על ידי חמאס. האחריות על גורלו היא של חמאס. חמאס מכחיש שהוא אצלם. לטענתם הוא נחקר ושוחרר כי הוא לא חייל. יש מגעים לנסות להגיע למו"מ. שתי סיבות אפשריות למה חמאס מכחיש בפנינו שאברהם בידו: או ככלי למו"מ או כי משהו חמור קרה לו. אנו פועלים לפי הנחת עבודה שהוא בחיים אף שלא התקבל עד כה סימן חיים".
נתי המעבר של מנגיסטו (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
נתי המעבר של מנגיסטו(צילום: Google Maps)

4 עתירות הוגשו לבית משפט השלום באשקלון בניסיון להתיר לפרסם את פרשת היעלמותו של מנגיסטו ובכל פעם דרשה הממשלה מבית המשפט, ונעתרה בחיוב, להסתיר את הפרשה מהציבור. וכך במשך 10 חודשים, הציבור בישראל לא ידע שיש אזרח ישראלי-יהודי שנמצא ברצועת עזה. גורם ביטחוני בכיר התייחס הבוקר לסוגיה: "הבקשה לאיסור הפרסום הוגשה על-ידי גורמי הביטחון שאחד השיקולים היה כדי לאפשר פעילות מהירה יותר וסיכויים טובים יותר להחזיר את מנגיסטו. בכירים במערכת הביטחון נפגשו עם בני המשפחה, בהם שר הביטחון משה יעלון, ועדכנו אותם כל העת גם בנושא צו איסור הפרסום, ההארכות השונות של הצו לאורך התקופה בוצעו בתיאום ולבקשת המשפחה מתוך הבנה שיש סיכויים טובים יותר לתהליך".

 

גרשון בסקין, שהיה מעורב בעבר במגעים מול חמאס בנושא שבויים, טוען כי לפי מידע שקיבל לפני חצי שנה מנגיסטו אינו בידי החמאס. "פניתי לחמאס לפני למעלה מחצי שנה בעניין הסיפור על מנגיסטו וקיבלתי את המידע אז שהוא נעצר, נחקר ורצו להחזיר אותו לישראל", הוא מספר. "הוא היה מעורער בנפשו, סירב לחזור לישראל ונעלמוּ עקבותיו. לפי מה שאמרו לי לפני חצי שנה ולפי מה שאמרו לי שוב לפני מספר ימים כששאלתי".

 

בשיאו של המשבר עם הקהילה האתיופית לפני שלושה חודשים, הזמין ראש הממשלה בנימין נתניהו נציגות של יוצאי אתיופיה לשיחה עימו כדי להרגיע את הרוחות שסערו. במהלך השיחה הזאת העלו הנציגים את נושא מנגיסטו. הנציגים הלינו על כך שהנושא לא עולה לכותרות ולטענתם התקשורת לא נלחמת לפרסמו רק בשל היותו אתיופי.

 

נתניהו התייחס לדברים והפציר בנוכחים שלא להעלות את העניין הזה במסגרת המחאה ולא להוציא את הסיפור החוצה. ראש הממשלה שיתף את הנוכחים בכך שישנם מגעים חשאיים שמתנהלים כדי להביא לשחרורו של מנגיסטו. הוא הדגיש בפניהם שכל פרסום של הסיפור יכול להשפיע לרעה ולמוטט את המגעים. נתניהו, לדבריהם, הבטיח להם כי הוא מתעסק בסוגיה הזאת באופן אישי.

 

אבי יאלו, חבר המשפחה, סיפר כי המשפחה עודכנה שהוא בעזה רק אחרי שבועיים-שלושה מהיום שהוא נעדר.

"הם קיבלו מידע אך המידע היה לא מספק, הרבה סימני שאלה שאף אחד לא נתן להם מענה. הם סמכו על המדינה שתעשה הכול בשביל להביא את הילד הביתה. הם לא פעלו בשום זירה בשביל לעורר איזשהו לחץ ובגלל זה גם הייתה שתיקה רועמת".

 

לדברי יאלו, לא ברור כל כך איך מנגיסטו הגיע לעזה. "לפי מה שמספרים הוא עבר את מערכת הביטחון הישראלית בלי שהם ניסו לעצור אותו או למנוע ממנו להגיע לשם", הוא טוען. "אני מניח שכל אזרח שיבוא לחצות את הגבול בין אם זה להיכנס לארץ ובין אם זה לצאת לארץ ומערכת הביטחון קולטת, רואה לייב, היא תעשה משהו כדי למנוע את זה. וזה לא נעשה בסיפור הזה". 

 

עם או בלי קשר להתפתחויות, צפויה ישראל לשחרר היום את בכיר חמאס מחברון נאיף רג'וב (אח של ג'יבריל רג'וב). רג'וב היה עצור מינהלית מתקופת ממבצע שובו אחים לפני כשנה. שחרורו של רג'וב מגיע אחרי שישראל שיחררה בחודש האחרון את יו"ר הפרלמנט הפלסטיני מטעם חמאס בגדה המערבית, עזיז דוויק, ואת בכיר חמאס חסן יוסף.

 

אתמול אמר יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, כי בתמורה למידע ידרוש שחרור אסירים מעסקת שליט שנכלאו מחדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים