שתף קטע נבחר

"תכנון זה לא רק שרטוטים - זה עולם שלם"

בכנס בנושא השינויים הצפויים במערכת התכנון בישראל, התייחס מנכ"ל משרד הפנים הפורש, ד"ר שוקי אמרני, למעבר הצפוי של מינהל התכנון מהפנים למשרד האוצר. "הממשלה צריכה להתמודד עם מצוקת הדיור - אבל על חשבון מה? צריך להבטיח את השיח הציבורי ואת מרכיבי השקיפות"

"התכנון הוא לא רק שרטוטים - אלא עולם שלם של השלכות בתחומים שונים". כך אמר אמש (ד') ד"ר שוקי אמרני, מנכ"ל משרד הפנים אשר צפוי לסיים את תפקידו כיו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, בעקבות המעבר של מינהל התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר. בכנס מקצועי בנושא השינויים במערכת התכנון שהתקיים בתל-אביב, התייחס אמרני למהלך שמקדם שר האוצר, משה כחלון, לרכז את כל סמכויות הנדל"ן תחתיו.

 

מעבר מינהל התכנון לאוצר - כתבות נוספות:

 

>>> רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

"מערכת התכנון היום נמצאת בצומת דרכים חשוב מאוד, שמחייב זהירות רבה, חשיבה מעמיקה ונקיטת צעדים - אשר יבטיחו את האיזונים הדרושים על מנת שההחלטות התכנוניות שמתקבלות ישרתו את הציבור ואת האינטרס הציבורי", הוסיף אמרני. לדבריו, "הדיון הציבורי בנושא מערכת התכנון חשוב במיוחד בימים אלה, לאור השינויים שאנו עדים להם. זוהי תקופה מיוחדת לתכנון, מאחר שהוא לא רק שרטוטים, אלא עולם שלם של השלכות בתחומים שונים, וכך יש להתייחס אליו ברמה המקומית, האזורית והארצית. תחום התכנון משפיע על האוכלוסייה בכל הרמות".

 

אמרני ציין כי על הממשלה להתמודד עם מצוקת הדיור, אך תהה "על חשבון מה ומהו המחיר" של התנהלותה. "אם מצוקת הדיור היא בראש סדר העדיפות כיום, משהו צריך להקריב, והשאלה היא מה משמעות ההקרבה בטווח הקצר ובטווח הארוך", הוא אמר, "צריכים לענות עליה אנשים שמבינים בתחום. אני מקווה שפתרון מצוקת הדיור ייעשה באיזונים הדרושים, כדי להבטיח את האינטרסים השונים".

 

עוד אמר אמרני כי "יש להבטיח את השיח הציבורי ואת מרכיבי השקיפות, כך שבפני חברי מוסדות התכנון יהיו את כל הנתונים והמידע, כדי שיוכלו לקבל את ההחלטות המושכלות ביותר. האיזונים והבלמים במערכת התכנון מהווים אבני יסוד שחייבים לשמור עליהם, כדי שלא נטפל בבעיה אחת וניצור בעיות אחרות, שלא נדע איך לטפל בהן בעתיד".

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

"העברת המינהל לאוצר - פופוליזם מוחלט"

שר הפנים לשעבר, אופיר פינס, השתתף אף הוא בכנס וטען כי "מדובר בפופוליזם מוחלט - לחשוב שהעברת מינהל התכנון ממשרד הפנים לאוצר תוביל להצלת עם ישראל. אני מסתכל היום על משרד הפנים, וזה עולם הולך ונעלם. כואב לי הלב, זה נהיה משרד המאבד את כל נכסיו, נכה ופתטי, כל כך קטן וחלש. משרד האוצר הוא משרד הפנים החדש. במקום להיות משרד מטה, הוא לוקח על עצמו את היוזמה לבצע".

 

"לא היה דבר כזה, ששר אוצר קיבל את כל הכלים שאפשר לקבל, בשביל לפתור את משבר הדיור, כולל כלים שלא היו דרושים לו - כמו המשרד להגנת הסביבה, כי המשרד הזה אולי קצת מפריע, ומביע עמדות סביבתיות, שאולי לא נותנות לרכבת הבנייה הזו לטוס קדימה ומאט אותה מעט", הוסיף פינס. "זו לא הדרך, אלא קיצורי דרך שיובילו אותנו רק למקומות גרועים יותר. אני קורא לשר האוצר - אל תפרק את משרד הפנים ואת המערכות המוניציפליות בישראל. יש הרבה דרכים לפתור את המשבר, אבל לא כך. אני חרד מהמהלך הזה ומקווה שהוא לא יעבור".

 

עו"ד שלום זינגר, לשעבר היועץ המשפטי של משרד הפנים, ציין כי "תכנון הוא נקודת ההכרעה בין שורה שלמה של אינטרסים מתחרים, אך כיום התכנון עבר לאידיאולוגיה אנטי תכנונית. מה שקורה בשנתיים האחרונות הוא תפיסה שהתכנון בעצם מיותר, שהוא טקס שניתן לקצר אותו. תמ"א 38 היא דוגמא קלסית לתכנון שהוא אנטי-תכנון. להפיל על כל המדינה תוספת של 2.5 קומות בנייה, בלי שום שיקול דעת, זו דוגמא קלאסית לתכנון בלי תכנון".

 

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר כי "יש הרבה מאד דברים פרקטיים שאפשר לעשות כבר כיום. הרצון לספק את הצורך שהוא אמיתי - לייצר דיור - מביא לצעדים בעייתיים, כמו למשל פיצול דירות. פקידי האוצר, מוכשרים ככל שיהיו, לא יודעים לתכנן. אם נדרשים לעשות תיקונים, הם צריכים להיות במשרד הפנים. משרד האוצר הוא המשרד האחרון שצריך לתת לו עוד כוח".

 

את הכנס, שנערך בבית ציוני אמריקה תחת הכותרת "השינויים במערכת התכנון - מה צופה העתיד?", יזמו אוניברסיטת בן גוריון, האוניברסיטה העברית, הטכניון, פורום מתכנני ערים והפורום לדמוקרטיה בתכנון, שהוקם ביוזמת החברה להגנת הטבע, הכולל 16 ארגוני סביבה, חברה ותכנון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע
ד"ר שוקי אמרני בכנס, אמש
צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע
מומלצים