שתף קטע נבחר

ליברמן: לא ידענו על הישראלים בעזה; יעלון: רואים בחמאס אחראי

יו"ר ישראל ביתנו טען כי הופתע מהפרסום היום על הימצאות אברהם (אברה) מנגיסטו והנעדר הבדואי בעזה והוסיף שלא עודכן בנושא גם כששימש כשר חוץ וחבר קבינט. שר הביטחון: רואים בחמאס אחראי לגורלם

  

שר חוץ, חבר קבינט ולא מעודכן על ישראלים המוחזקים בעזה? כך לפחות טוען היום (ה') יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. סיעתו ערכה היום סיור בגבול הצפון. במשגב עם נשא ליברמן הצהרה לתקשורת ובה סיפר כי הופתע מהפרסום הבוקר על כך שאברהם (אברה) מנגיסטו ואזרח ישראלי נוסף, בדואי תושב הפזורה, מוחזקים בידי חמאס ברצועת עזה.

 

"גם בתור שר חוץ וחבר קבינט לא עודכנו בפרשה", אמר ליברמן. "אני חושש שזה מעיד כי הלקחים ממקרים קודמים לא נלמדו. מאז עסקת ג'יבריל שילמנו מחירים גבוהים ובלתי הגיוניים. אני מקווה שמקבלי ההחלטות במקרה זה יפעלו על פי החלטות ועדת שמגר שהממשלה עצמה מינתה".

 

ועדת שמגר הוקמה במטרה לגבש כללים למקרה של עסקת חילופי שבויים, והתייחסה לסוגיה כולה: האם לקיים מו"מ, איך להביא מו"מ לסיומו, מהם הגבולות המותרים ומי הם הגורמים המחליטים.

 

במקביל, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נחת מביקור עבודה באיטליה והתייחס לנושא: "שני אזרחים ישראלים נמצאים ברצועת עזה בידי חמאס. מדינת ישראל משקיעה מאמצים רבים להשיבם לחיק משפחתם. אנו רואים בחמאס אחראי לגורלם ודורשים את החזרתם. נפגשתי עם משפחתו של מנגיסטו, עדכנתי אותה בפעולותינו וחיזקתי את ידיה. אנו נמצאים גם בקשר עם משפחתו של הישראלי הנוסף המוחזק ברצועה ומעדכנים אותה בהתפתחויות", אמר יעלון.

 

ח"כ יעקב פרי (יש עתיד), ששימש כחבר קבינט בממשלה הקודמת, סיפר במשדר המיוחד ב-ynet כי ידע רק על מנגיסטו ולא דרך תפקידו. "כחודש לאחר שהוא נעלם פנתה אליי חברת מפלגתי פנינה תמנו-שטה שאמרה לי שהוא נעלם ושהמשפחה יודעת שהוא הלך לעזה. עשיתי את הבירורים והסתבר שזה נכון. מטעמים שלא נפרט אותם, מדינת ישראל החליטה לא לתת לזה פרסום", אמר פרי.

 

ליברמן, היום בסיור בצפון (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
ליברמן, היום בסיור בצפון(צילום: אביהו שפירא)

 

משפחתו של מנגיסטו מפצירה לשחרר את בן המשפחה (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
משפחתו של מנגיסטו מפצירה לשחרר את בן המשפחה(צילום: אבי רוקח)

מנגיסטו והנעדר הבדואי ()
מנגיסטו והנעדר הבדואי

מוקדם יותר הותר לפרסם כי מנגיסטו, רווק בן 28 מאשקלון, נמצא ברצועה מאז 8 בספטמבר 2014, לאחר שחצה את הגדר מישראל לעזה. לפי העמדה הישראלית, מנגיסטו מוחזק בידי חמאס ברצועה. עם זאת, גורם פלסטיני בכיר בעזה אמר ל-ynet כי מנגיסטו נחקר והוחזק על-ידי מנגנוני הביטחון של חמאס, אך שוחרר לאחר שהבינו שם שהוא אינו חייל. לדברי הגורם, מאז עבר הצעיר דרך המנהרות למצרים, ובחמאס לא יודעים את מקום הימצאו.

 

משפחתו קראה היום לחמאס להתחשב במצבו ולשחררו. בהצהרה מיוחדת אמר אילן, אחיו של אברהם, כי מדובר במקרה הומניטרי קשה. "אחי חצה ככל הנראה את הגבול לעזה ומאז נעלמו עקבותיו", אמר האח אילן. "אני מבקש מממשלת ישראל לעשות הכול כדי להשיב את אחי הביתה בשלום. אני מבקש מהקהילה הבינלאומית לעשות הכול כדי לסייע".

 

האח פנה ישירות לחמאס וביקש להתחשב במצבו של אחיו ולשחררו באופן מיידי. "בשלב הזה משפחתי ואני נתנהג באיפוק כדי לאפשר להם לעשות הכול כדי לשחררו. אני מבקש מאזרחי ישראל להתנהג באיפוק. אנחנו נודיע בהמשך על הדרך שננקוט", אמר.

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס במהלך ביקור בעוטף עזה לפרסום דבר היעלמותם של שני האזרחים הישראלים ברצועה. לדבריו, "מהמידע שקיים עולה שמנגיסטו מוחזק בידי חמאס. נמשיך ונעשה את כל המאמצים כדי להביא את הפרשה לסופה בהקדם. זהו מקרה שעניינו הומני ואנו מצפים מהגורמים המחזיקים בו להתנהג בהתאם ולהשיבו בבריאות איתנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
ליברמן, היום בצפון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים