שתף קטע נבחר

אשתו של ליאור לוטן: "עשו לו לינץ', הוא לא גזען"

רעייתו של נציג הממשלה שאיים על משפחתו של מנגיסטו הנעדר ברצועת עזה, שלא תמתח ביקורת על נתניהו, פרסמה סטטוס בפייסבוק ובו הגנה על בעלה. "היית מפקד קשוח לרגע שמסביר מה התנאים הנכונים להצלחת המשימה". גם השר בנט וח"כ שלח פרסמו הודעות תמיכה בלוטן: "להפסיק את הציד"

שלומית לוטן ()
שלומית לוטן
 

שלומית לוטן, רעייתו של ליאור לוטן, נציג ראש הממשלה לענייני שבויים, פרסמה הבוקר (יום ו') סטטוס בפייסבוק ובו תקפה את התקשורת והגנה על בעלה, ששיחה טעונה בינו לבין משפחת הנעדר אברהם (אברה) מנגיסטו פורסמה אמש בערוץ 10 וחוללה סערה ציבורית. "אפשר לפרש את מה ששידרו בהרבה דרכים, אבל פה בבית זה הרגיש לי ולרבים שמכירים את ליאור כמו לינץ'", כתבה לוטן. "מי שמכיר את ליאור יודע שהוא לא גזען וגם המשפחה יודעת את זה".  

 

 

רעייתו של אלוף-המשנה במילואים הוסיפה וכתבה: "נכון, הם שידרו פגישה אחת מתוך פגישות רבות שהוא קיים עם המשפחה, שהייתה במקרה הזה מאוד טעונה ושהרוחות בה התלהטו שלא לצורך – אבל זאת לא הייתה גזענות ולא היו שם איומים. הם שידרו רגע אחד של קשיחות, שעליו הוא התנצל בפני המשפחה.

 

"תפסו אותך ברגע של ריתחא והציגו אותו כחזות הכל. אנחנו יודעים את האמת ואת הסיפור המלא. וגם המשפחה של אברה יודעת את האמת. לא איימת, לא הזהרת, היית מפקד קשוח לרגע שמסביר מהם התנאים הנכונים להצלחת המשימה. הצגת את האמת שלך על המחיר של חשיפה, על מה שאתה קורא 'להדליק את האור'.

 

"גם אימא שמוטרדת כשבנה יצא לפעולה בעזה בלילה לא יכולה לצפות שהמפקד ידליק את האור בלילה באמצע הפעולה, כי היא מודאגת לשלומו וזה מסכן את הבן שלה. אז הוא עונה לה בקשיחות. זה מציל את הבן ופוגע באימא. אתה קשוח לפעמים, זה טוב מול חמאס ופחות טוב מול המשפחות. מי שרוצה להחזיר את אברה בחיים יודע שאתה האדם הנכון לתפקיד".

ליאור לוטן ובני משפחת מנגיסטו (צילום: AP, עופר עמרם) (צילום: AP, עופר עמרם)
ליאור לוטן ובני משפחת מנגיסטו(צילום: AP, עופר עמרם)
 

היא הוסיפה וכתבה: "יצרת תפקיד שהיה קיים רק למען משפחות חיילים חטופים, אבל תבעת מהמערכת, בניגוד למה שנהוג ומקובל, לתת למשפחת מנגיסטו את אותו היחס ולהעניק להם כל סיוע שיצטרכו. ובכל זאת התעקשת על קשר קרוב עם המשפחות. ולאיזה יחס אתה זוכה? מי שיודע מעריך ומוקיר אותך. אנחנו בנוסף לכל זה גם אוהבים אותך, ממשיכים לתמוך בך ומקווים שהתקשורת, ששוב עושה לינץ' בלי להסס, תיקח אחריות ולכל הפחות תציג את העובדות הנכונות, בהקשר הנכון, ותמנע מלעשות עוול לאדם שכל חייו היו ויהיו מסורים למדינה.

 

"ראוי שגם נבחרי ציבור שהחליטו להוקיע אותך אתמול בערב, ייקחו אחריות על כך שהגיבו בלהט לפני שטרחו לברר את כל העובדות, ולשאול את המשפחה אם אכן כך פני הדברים. נסלח להם על הלהט, כי כולנו אנושיים וטועים לפעמים. אולי היום אם הם יטרחו לדבר עם המשפחה של אברה ישמעו גרסה קצת שונה מערוץ 10. עוד לא מאוחר לעשות את הדבר הנכון. בכל מקרה, אנחנו איתך, תמיד, בכל".

אברהם מנגיסטו ()
אברהם מנגיסטו
 

לוטן סיפרה גם על התגובה של בעלה כששודרה השיחה: "כשבערוץ 10 הציגו אותו אתמול ברגע קשה שהוא מבין שהיה מיותר ולא לעניין, הוא מיד מתקשר ליאלו, אחיו של אברה, שאיתו היה בקשר קרוב כל השנה והתנצל. בניגוד למה שהוצג, זאת לא הייתה הפעם הראשונה שליאור נפגש עם בני המשפחה, זאת הייתה הפעם השביעית או השמינית שהוא נפגש איתם בשנה האחרונה. כמעט פעם בחודש נפגש איתם, תמיד נמצא שם עבורם בכל עת שרצו להיפגש או לשוחח בטלפון ולהשמיע את קולם וכאבם.

 

"הוא כאב את כאבם, נענה לכל בקשה ויזם צעדים שונים לרווחתם. בכתבה טענו שליאור לא רצה להראות להם את סרט הווידיאו של אברה חוצה את הגבול, אבל האמת היא שליאור לא רק שהראה להם את הווידיאו כבר לפני חודשים רבים, אלא שהוא גם ארגן להם סיור מיוחד במעבר הגבול היכן שאברה חצה והראה אותו שוב לאחת מבנות המשפחה כעבור כמה חודשים לבקשתה.

 

"כשהוא איבד את הסבלנות זה היה כי היו שם אנשים שלא היו חלק מהמשפחה. הם ביקשו שהוא יסביר הכל מההתחלה ולכן זה היה נשמע כאילו הוא מעדכן בפעם הראשונה, אבל זה כמובן לא נכון. כשליאור איבד את הסבלנות, זה הוצג בערוץ 10 כגילוי של גזענות ואטימות של אדם שנפגש בפעם הראשונה עם משפחה וטורח רק להגן על הבוס שלו. אין דבר רחוק יותר מהאמת מזה".

 

לוטן הוסיפה וציינה כי בעלה עושה את התפקיד בהתנדבות. "הוא החליט שהוא לא רוצה לקבל שכר", סיפרה. "כששאלתי אותו למה, הוא אמר לי שעל עבודת קודש לא משלמים, פשוט מודים על האפשרות להציל חיים. מי שמכיר את ליאור יודע שזה צרוב לו בנשמה, זה מי שהוא".

  

 

אמש לאחר הפרסום מסר לוטן עצמו כי שוחח עם משפחת מנגיסטו ואמר: "התנצלתי בפניהם על תוכן וסגנון חלק מהדברים שנאמרו במהלך שיחה ארוכה. הקשר הטוב שגיבשנו במהלך החודשים שחלפו יימשך בעבודה משותפת עד להשבת אברה לביתו. אמשיך לפעול בהתנדבות למען החזרת חיילינו ואזרחינו השבויים והנעדרים".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "טוב שליאור דיבר עם בני המשפחה והתנצל בפניהם. ליאור פועל יומם וליל בהתנדבות כדי להחזיר את חיילינו ואזרחינו הנעדרים". נתניהו מסר כי אלו דברים שלא היו צריכים להיאמר וזימן את המשפחה לפגישה עמו היום. הבוקר, לבקשת המשפחה, נדחתה הפגישה ככל הנראה לשבוע הבא.

 

בתיעוד ששודר בערוץ 10 מתוך התוכנית "המגזין" נשמע לוטן מנסה לשכנע את בני המשפחה לשמור על פרופיל נמוך בניסיון למנוע את הפרסום. "מי שיעמיס על אברה את הסיפור שבין העדה האתיופית למדינת ישראל, ישאיר אותו עוד שנה בעזה", הזהיר. לוטן גם הזהיר את בני המשפחה לא לרשום פרוטוקול: "לא מוצא חן בעיניי הדבר הזה. פגישות שלי לא רושמים". האח יאלו ניסה להתערב ולוטן השתיק אותו: "אל תיכנס לי לדברים בבקשה, אני אדם מבוגר ממך. תן לי לסיים ושתהיה פה אווירה נעימה. אם אתם הולכים לנהל פרוטוקולים. תחליטו מה אתם רוצים - לעבוד ביחד או לעשות הצגות וקונצים וכשתחליטו אני אקבל כל דבר בכבוד".

 

 

לוטן העלה את ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקו בפגישה שהתקיימה בלשכת הרווחה של עיריית אשקלון. בשיחה הזו אמר נציג המשפחה: "הוא שואל, אדוני, שהוא פנה באמצעות מכתב הרבה פעמים. זה שמונה חודשים לא הזמנת אותו, לא דיברת איתו. הבן שלי זה הבן שלך, בסך הכול הוא אזרח של מדינת ישראל". נתניהו השיב: "עכשיו לצערנו זה התפרסם, זה יקל על החמאס לעלות את המחיר ואין לנו עניין בנסיבות שונות שחשבנו שאולי להביא לשחרור יותר מוקדם בלי הפרסום אבל זה לא אומר שאני לא מעורב בכל פרט ופרט".

 

לאחר השיחה הזו נזף אל"מ (במיל') לוטן במשפחה: "אתם יכולים להבין, כן, שהיכולת שלנו להשפיע אחרי השיחה הזאת יותר נמוכה. אתם כמוני תהיו אחראים למעשים שלכם. אנחנו לא חיים בעולם חלומות שאבא אומר לראש ממשלה 'נתתי כמה מכתבים ולא קיבלתי תשובה'. אני יותר חלש אצל ראש הממשלה, בסדר? רגע, רגע, רגע, תן לי להסביר, תן לי להסביר את החיים המורכבים, בסדר? לא את החיים בסרט".

 

בנט: "ליאור התנצל, כוונתו הייתה טובה"

ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד, התייחס הבוקר לפרשה בעמוד הפייסבוק שלו. "ליאור לוטן הוא חבר שלי", כתב שלח. "מזמן, מהחיים, הכי רחוק מפוליטיקה, כי אין רחוק מפוליטיקה ממנו. הוא איש אמיץ, חכם, תם וישר, ואינו זקוק להגנתי מפני מי שכבר יש להם תובנות מפליגות על אופיו, בלי שפגשו אותו מימיהם. כל מי שפגש בו יודע על מה אני מדבר".

 

שלח הוסיף וטען כי "האיש האחראי על המו"מ אינו יכול להיות גם איש הקשר למשפחות. פניו של הנושא ונותן הן אל האויב, ועליו להיות אכזר וממוקד כמוהו. הוא צריך להיות מנותק מהעול הרגשי הכבד של מי שרואה את פני האם והאב, שהנעדר הוא כל עולמם. בישראל, איש אחד עושה את כל זה, כמעט ללא מטה. זה לא התחיל בליאור לוטן, והביא לסצנות דומות מאוד לזו שאליהן נחשפנו אתמול - רק שאלה לא נחשפו".

 

הוא סיכם ואמר: "אין לי טענות לאיש בעניין ההקלטה והפרסום, כל אחד עושה את עבודתו. אבל שיהיה ברור מהן ההשלכות: נציגים רשמיים לא יוכלו עוד לעשות את מה שאנחנו תובעים מהם בצדק לעשות, ולומר למשפחות את האמת כפי שהם רואים אותה, ברגישות אך ללא כחל ושרק. מי שמדבר בהנחה שמקליטים אותו מדבר לפרוטוקול, ובענייני נפשות אין גרוע מזה".

 

שר החינוך נפתלי בנט כתב בפייסבוק: "להפסיק את הציד. כולנו טועים. כל הזמן. האופנה החדשה שנהייתה במדינת ישראל שבה עוברים מאדם אחד לשני ומשסים בו את הזאבים התקשורתיים – חייבת להיפסק. "

 

בנט, שסיפר על עברו הביטחוני של לוטן, הוסיף וכתב: "ליאור טעה והתנצל - וזה קורה. כוונתו הייתה טובה: לצמצם חשיפה תקשורתית אשר מעלה מייד את מחיר דרישות החמאס. הלינץ' הציבורי הוא לא טעות. הוא מכוון, והוא חייב להיפסק כאן ועכשיו".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
ליאור לוטן
צילום: עופר עמרם
מומלצים