שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  45 שנות מאסר לרופא שנתן כימותרפיה לשווא

  הרופא האונקולוג ד"ר פאריד פאטה שרשם כימותרפיה לשווא למטופלים בריאים, נשפט ל-45 שנות מאסר ויבלה את שארית חייו תחת סורג ובריח

  הרופא שנתן כימותרפיה לאנשים בריאים - הולך לכלא: כאבים בכל הגוף, נשירת שיניים ושיער, חולשת שרירים ומפרקים, ואף מוות: אלה התוצאות של מאות ממטופליו של הרופא האונקולוג ד"ר פאריד פאטה, המכונה "הרופא המפלצת". היום (ו') גזר בית המשפט בדטרויט שבארצות הברית את דינו – 45 שנות מאסר בפועל.

   

  ד"ר פאריד פאטה, אונקולוג ממישיגן בן 50, הואשם בספטמבר האחרון בשורה של עבירות פליליות, לאחר שהונה יותר מ-550 מטופלים. הוא איבחן שהם חולי סרטן – אף שהיו בריאים, רשם להם כימותרפיה שלא לצורך, או טיפולים נוספים שכלל לא נזקקו להם. מטרתו הייתה אחת: לזכות ב- 34.7 מיליוני דולרים מחברות הביטוח הרפואי הפרטי.

   

  טיפול שהורס תאים בריאים

  כימותרפיה כוללת קבוצה של תרופות, הפוגעות בחלוקת התאים. יחד עם הרס תאי הסרטן המתחלקים ללא הרף, הטיפולים הכימותרפיים גם פוגעים בתאים בריאים ולפיכך הם עתירי תופעות לוואי, הכוללות פגיעה בפוריות, בחלל הפה, ירידה בספירות הדם, ופגיעה גם באיברים נוספים כמו בלב. חלק מתופעות הלוואי הן זמניות, אחרות נותרות לנצח.

   

  לפני תחילת משפטו, פנה פטה לבני משפחות הקורבנות ואמר: "אינני יודע כיצד לרפא את הפצעים ולהביע את הצער והבושה שלי. באתם אליי בבקשת חמלה וכשלתי. כן, כשלתי". לורה סטדפילד, שאביה נפטר לאחר הטיפול הכושל שקיבל מד"ר פאטה, פנתה אל הרופא ואמרה: "פאריד פטה, אני שונאת אותך. אתה דוחה, אתה מפלצת. הרעלת, עינית ורצחת את אבי".

   

  "אתה רופא מפלצת". חולים ובני משפחות בפתח בית המשפט (צילום: AP) (צילום: AP)
  "אתה רופא מפלצת". חולים ובני משפחות בפתח בית המשפט(צילום: AP)

   

  כמה ממשפחות הקורבנות העידו נגדו השבוע בבית המשפט. אחד מהם היה טדי האוורד. הוא אינו חולה סרטן, וכעת עליו ליטול תרופות לכל חייו בשל הטיפול המיותר שרשם לו פאטה ושגרם לסיבוכים רפואיים. "אני כועס בעיקר כי הוא שיקר" אמר הווארד, "הוא ידע שהוא משקר, הוא נתן לי תרופות שלא לצורך וכעת חיי התהפכו. אינני יודע כמה עוד נותר לי לחיות בגללו".

   

  "לא יודע כמה זמן נשאר לי לחיות" (צילום: AP) (צילום: AP)
  "לא יודע כמה זמן נשאר לי לחיות"(צילום: AP)

    

  מטופלת אחרת היא מאגי דורסי, בת 43. היא העידה נגד פאטה בתחילת השבוע כשהיא ממררת בבכי, ובתה בגיל העשרה נאלצה להמשיך לקרוא את עדותה, בה סיפרה על מחלת הדם ממנה היא סובלת. פאטה קבע כי היא לוקה בסרטן והחל לה טיפול אגרסיבי בכימותרפיה, שלא לצורך. תופעות הלוואי לדבריה, פגעו קשות בבריאותה.

   

  "אף שאני לא מתה, אני צל של עצמי" היא אמרה לבי המשפט, "חשתי ימים רבים שהטיפול לא נכון. הוא הרס את חיי, הוא פגע בי, בבעלי ובילדיי".

   

  פרקליטיו אמרו כי גזר דין של מעל 25 שנים בכלא, יגזור את דינו למות בכלא בשל יתר לחץ דם ומחלת הסוכרת מהן הוא סובל. התביעה מצידה, דרשה את עונש המאסר המקסימלי בחוק - 175 שנים תחת סורג ובריח.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים