שתף קטע נבחר

שר האוצר ימנה את ראשי ועדות התכנון ובנייה

הממשלה אישרה את ההצעה לתיקון חוק התכנון והבנייה, כך שראשי הוועדות המחוזיות ימונו ע"י האוצר ולא ע"י המחוזות. עוד אושרה הצעת חוק שנועדה לעודד הקמת קרנות הון להשקעה בדיור להשכרה. מחר תדון מליאת הכנסת בהעברת כל הסמכויות של מינהל התכנון ממשרדי הפנים והבינוי לאוצר

הממשלה אישרה היום (א') את הצעת שר האוצר, משה כחלון, לתיקון חוק התכנון והבנייה. על פי ההצעה, ראשי הוועדות המחוזיות לתכנון ולבנייה ימונו על ידי שר האוצר - ולא על ידי המחוזות. מדובר בצעדים משלימים להעברת מוסדות התכנון ורשות מקרקעי ישראל לאחריות משרד האוצר.

 

רפורמת הדיור של כחלון - עוד בערוץ הנדל"ן :

 

>>> רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

עוד נקבע בהחלטה היום כי נציג שר האוצר יכהן כיושב ראש המועצה הארצית לתכנון ובנייה וכן כיושב ראש הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של תשתיות לאומיות. בנוסף, הוחלט כי מספר נציגי הממשלה במועצה הארצית לתכנון ובנייה יעלה מ-11 ל-12, זאת על מנת שמשרד הפנים ייצג את הנושאים עליהם הוא אמון.

 

מחר תתקיים הצבעה במליאת הכנסת על ההחלטה שקיבל באחרונה קבינט הדיור - להעביר את כל הסמכויות של ועדות התכנון וניהול הקרקע ממשרדי הפנים והבינוי לידי משרד האוצר. מהלך זה, שאותו יזם שר האוצר כחלון, נתקל בהתנגדויות מצד ארגוני סביבה ואנשי מינהל התכנון ומשרד הפנים.

 

כיום מפוזרים גופים האחראים לשיווק קרקעות ותכנון דירות בין מספר משרדי ממשלה. רשות מקרקעי ישראל, שהיא הגורם הבלעדי שמחלק קרקעות לתכנון, כפופה למשרד הבינוי; בעוד שוועדות התכנון נמצאות תחת אחריותו של משרד הפנים.

 

ההחלטה קובעת כי רשות מקרקעי ישראל תוכפף לאוצר וכי גם למשרד הבינוי ולחברה הממשלתית "דירה להשכיר" שכפופה לאוצר יינתן אישור לתכנן קרקע. כמו כן, מינהל התכנון יהפוך ליחידת סמך של משרד האוצר ויוקם מטה דיור בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר אביגדור יצחקי, שיתאם בין פעולת הגורמים השונים במשרד.

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

 

קרנות הון לעידוד דיור בהשכרה

בתוך כך, אישרה ועדת שרים לענייני חקיקה את הצעת החוק שנועדה לעודד את הקמתן של קרנות הון להשקעה בדיור להשכרה לטווח ארוך. מדובר בקרנות שתכליתן השקעה בנדל"ן מניב, המכונות קרנות ריט (REIT - ראשי תיבות של המילים Real Estate Investment Trust).

 

החוק יעניק הטבות מס והקלות נוספות שיסירו חסמים ויעודדו את הקמת הקרנות. בכך יתאפשר לרתום את שוק ההון לסייע בפתרון מצוקת הדיור, תוך הגדלת היצע הדירות למגורים. יצוין כי הצעת החוק מטפלת גם בשחרור חסמים שזוהו בהקמה של קרנות אלה, בעקבות הניסיון שנצבר בנושא ברשות המסים.

 

בעקבות אישור ההצעה אמר השר כחלון כי "הטיפול במשבר הדיור חייב לכלול פתרון לשוכרי הדירות, במקביל ליצירת היצע מסיבי של דירות לרכישה. שוק מוסדי הוא הכרחי ליצירת מלאי משמעותי של דירות לשכירות ארוכת טווח, כחלק מהפתרון הכולל של משבר הדיור".

 

בהכנת הכתבה השתתפה מורן אזולאי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
שר האוצר, משה כחלון
צילום: אמיל סלמן
מומלצים