שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חקירה חוצת יבשות ו-600 עדים: היום כתבי אישום בפרשה 512

  רציחות, ניסיונות החיסול של זאב רוזנשטיין, עסקאות סמים ואלימות. אלה הסעיפים שבהם יואשמו בכירי עולם הפשע, בהם האחים אברג'יל, ריקו שירזי ואבי רוחן. "זו השורה הראשונה של העבריינים". רצח עו"ד חכם עדיין נחקר

   

  למעלה מימין: שירזי, מאיר ואיציק אברג'יל. למטה: רוחן וחסין (צילום: מוטי קמחי, עופר עמרם) (צילום: מוטי קמחי, עופר עמרם)
  למעלה מימין: שירזי, מאיר ואיציק אברג'יל. למטה: רוחן וחסין(צילום: מוטי קמחי, עופר עמרם)

  עולים על הדוכן: פרשה 512 תגיע היום (ב') לשיאה עם הגשת כתבי אישום נגד בכירים בעולם הפשע ובראשם יצחק אברג'יל, שיואשם בשלושה מקרי רצח של אזרחים בשנת 2003 וניסיון רצח של זאב רוזנשטיין. יחד איתו יואשמו אחיו מאיר והעבריין מוטי חסין, ולצדם עוד 15 אנשים מארגונו של אברג'יל בדרגות פשיעה שונות. כתב האישום מהווה מכה אנושה לארגון של אברג'יל. גם אסי אבוטבול צפוי לכתב אישום. "זו השורה הראשונה של העבריינים", אומר גורם המעורה בחקירה.

   

  פרשה 512, שזעזעה את עולם הפשיעה בישראל, הובילה לחקירה חוצת יבשות שכללה עשרות חוקרים מימ"ר תל אביב ולהב 433 ופרקליטים, שתסתכם מחר ב-600 עדים שיעידו במשפט. בכירים כמו האחים אברג'יל, ריקו שירזי, אבי רוחן ואחרים מצאו עצמם במעצר ותחת חשדות כבדים. מקרי רצח שהרעידו את המדינה כמו זה של עו"ד יורם חכם הוחזרו לכותרות, ובכל יום צצו חשדות אחרים כלפי הבכירים.

  החיסול של עו"ד יורם חכם. עדיין נחקר (צילום: עופר עמרם, צביקה טישלא) (צילום: עופר עמרם, צביקה טישלא)
  החיסול של עו"ד יורם חכם. עדיין נחקר(צילום: עופר עמרם, צביקה טישלא)

  עיקר המיקוד הוא בארגונו של אברג'יל. הוא ואנשיו יואשמו בעבירות של עמידה בראש ארגון פשיעה (יצחק אברג'יל), ניהול ארגון פשיעה, ומימון פעילות ארגון פשיעה. הנאשמים יואשמו גם בעסקאות סמים חובקות עולם במאות מיליוני שקלים, הברחת מאות קילוגרמים ועוד. לצד אישומים אלה, שעיקרם כסף גדול לארגון, מיוחסות לארגון גם עבירות אלימות קשות, וחסין למשל יואשם ברצח של עבריין אחר.

   

  את החקירה ליוו 11 פרקליטים מהשורה הראשונה של פרקליטות מחוז תל אביב, פרקליטות מחוז מרכז והמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה יחד עם פרקליטי המדינה והיועץ המשפטי לממשלה. "המודל שהביא להצלחה היה ההימצאות של הפרקליטות בלב העשייה", אמר גורם המעורה בחקירה.

   

  במסגרת ניהול התיק גויסו שבעה עדי מדינה, שניים מהם במסגרת החקירה הסמויה. בעזרתם הצליחה הפרקליטות לחדור את המידור שהיה בארגון האלים והקיצוני של אברג'יל, ולחשוף עוד ועוד חלקים ממנו. לפי שעה, לא ברור כמה מהם ייכנסו לתוכנית להגנת עדים, אולם גורם המעורב בחקירה אמר כי גם מי שלא יוכנס אליה – יזכה להגנה מצד המדינה.

   

  בחלק אחר של הפרשה הפרקליטות תגיש כתב אישום נגד שירזי ונגד אסי יריב על מעורבותם ברצח גיא יחזקאל בשנת 2003 בגרמניה, ובניסיון חיסולו של אסי אבוטבול. פרשת רצח יורם חכם, שמותו יוחס לאסי אבוטבול ובמסגרתה נעצרה גם אשתו קרן, עדיין נחקרת וטרם גובשה לכדי כתב אישום.

   

  "ארגון אברג'יל הוא ארגון ממודר בצורה קיצונית ואלים באופן יוצא דופן", אמר גורם המעורב בחקירה. "אנשי הארגון מכירים את עבודת המשטרה וכדי לחשוף את פעילות הארגון היה הכרח לפתוח עוד צוהר ועוד זוויות כל הזמן. עשרות רבות נחקרו במהלך החקירה שבתחילתה רובם שתקו".

   

  לדברי הגורם, "מעטים החלו לפתוח מעט ואז החל משחק מוחות בין המדינה לאותו עד". גורם אחר מספר כי "נעשתה כאן מלאכת מחשבת מבחינה פסיכולוגית וקרימינולוגית. היו דרמות אנושיות של אנשים שידעו שהם חוצים את הקווים ואז החליטו לקחת את ההחלטה לעבור צד ולשתף פעולה. אותם אנשים הבינו שהם ובני משפחותיהם יצטרכו לקבל הגנה ולהצטרף אלינו".


  פורסם לראשונה 12/07/2015 22:56

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  יצחק אברג'יל. טלטלה בארגון
  צילום: מוטי קמחי
  צילום: מוטי קמחי
  מפקד ימ"ר תל אביב, נצ"מ גדי אשד
  צילום: מוטי קמחי
  צילום: עטא עוויסאת
  ראש היאחב"ל גדי סיסו
  צילום: עטא עוויסאת
  מומלצים