שתף קטע נבחר

חולה? רוצה דרכון? שלם חוב של 400 אלף ש'

גבר סירב לשלם מזונות ונמלט לקנדה למרות צו עיכוב יציאה מהארץ. אחרי 19 שנה הוא ביקש לחדש את הדרכון כדי לעבור טיפולים בארה"ב, אך סורב

ישראלי המתגורר בקנדה, שבארץ ממתין לו חוב מזונות בסך 400 אלף שקל, הגיש בקשה לחדש את הדרכון שלו על מנת לעבור לארה"ב ולקבל שם טיפול רפואי. רשמת ההוצאה לפועל הזכירה לו שהוא מתחמק מתשלום לבנו במשך 19 שנה, והזמינה אותו לעבור את הטיפולים בארץ.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

ב-1996 חויב הגבר לשלם לבנו מזונות של 1,000 שקל בחודש, אך הוא מעולם לא עשה זאת. בעקבות תיק ההוצאה לפועל שפתחה נגדו האם הוטלו עליו הגבלות שונות, בהן צו עיכוב יציאה מהארץ והגבלה על חידוש הדרכון, אך ב-1997 הוא הצליח לחמוק וברח לארה"ב ואחר כך לקנדה. מאז תפח החוב, שכאמור עומד כיום על 400 אלף שקל.

 

לאחרונה הוא פנה לרשמת ההוצאה לפועל בלשכת פתח תקווה וביקש לבטל את ההגבלה על דרכונו. לטענתו, מצבו הרפואי קשה והוא חייב לקבל טיפול רפואי בהול בארה"ב. אלא שתוקף הדרכון שלו פג, ועל מנת לעבור מקנדה בחזרה לארה"ב ולחדש את הביטוח הרפואי שם – הוא חייב דרכון תקף. לטענתו מצבו הרפואי מידרדר מיום ליום והוא חייב לקבל את הטיפולים בהקדם האפשרי.

 

כראייה לטענותיו הוא צירף מכתב מרופאה קנדית שבו צוין שהוא חולה סוכרת וסובל מעודף כולסטרול ויתר לחץ דם. בנוסף הוא לוקה במחלת כליות כרונית וייתכן שיצטרך דיאליזה. כמו כן הוא סובל מדלקת הערמונית וממתין להחלפת מפרק הברך.

 

אלא שרשמת ההוצאה לפועל גילה גדות לא התרשמה שמצבו הרפואי כה קשה, ואף לא הבינה מדוע לא יחזור לישראל אם הוא סובל כל כך ואין לו כסף לטיפול פרטי.

 

גם האם טענה שמצבו אינו מצריך קבלת טיפול רפואי דחוף ואינו מצדיק היענות לבקשתו. לדבריה הוא בהחלט יכול לקבל את הטיפול הרפואי בארץ, אך בוחר שלא לעשות זאת כדי להמשיך להתחמק מכיסוי החוב.

 

הרשמת גדות ציינה כי ייתכן שאפשר היה לפרש את חוק ההוצאה לפועל באופן כזה שיאפשר לבטל את ההגבלה על דרכונו של החייב, אלא שהעובדות אינן מאפשרות זאת.

 

ראשית, כאמור, הוא לא הוכיח שמצבו הרפואי מצדיק זאת. במסמך שהגיש כלל לא פורט אילו טיפולים הוא חייב לעבור, מהי הדחיפות שלהם ומדוע יש הכרח לצאת לארה"ב. בנוסף, טענת החייב שלפיה בארה"ב הוא יוכל לחדש את הביטוח הרפואי גם היא לא הוכחה.

 

אם המצב הבריאותי של החייב כה קשה, קבעה הרשמת, הוא מוזמן להציע ערבות נזילה של 100 אלף שקל ושני ערבים "טובים" שיערבו לתשלום חוב המזונות. לחלופין הציעה הרשמת לחייב אותו להגיע ארצה למרות הסכנה שייחשף לעיכוב יציאה מהארץ עד שישלם לבנו את מזונותיו.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות באי הכוח לא צוינו בהחלטה
  • עו"ד חנה וייס, ממשרד עורכי דין לוי-וייס , עוסקת בדיני משפחה והוצאה לפועל
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים