שתף קטע נבחר

תיעוד מטריד: טיל דאעש פוגע בספינה מצרית

התפתחות מדאיגה הבוקר בים התיכון: שבועיים אחרי שיצא למתקפת טרור גדולה בסיני פוגע לראשונה ארגון "המדינה האיסלאמית" בספינת מלחמה מצרית בים התיכון - והכול מתועד בתמונות. דאעש טוען שיש הרוגים, צבא מצרים מכחיש, אבל האיום - מוחשי מאי פעם

ממעוף הטיל ועד הפגיעה ()
ממעוף הטיל ועד הפגיעה
איתות חמור מדאעש: ארגון "המדינה האיסלאמית" נטל אחר הצהריים (יום ה') אחריות לירי של טיל מונחה לכאורה, לעבר ספינת מלחמה מצרית בים התיכון, מצפון לרפיח. הארגון טען שכתוצאה מירי הטיל נהרס כלי השיט ונרשמו בו הרוגים, אולם לפי שעה אין אישור לדברים.

 

עוד סיפורים מרחבי העולם ישירות לפיד בדף הפייסבוק של ynet חדשות בעולם

 

עוד חדשות בעולם :

 

כך או כך, גם אם לא ידוע עדיין באיזה כלי נשק מדובר בדיוק וכמה נפגעים יש אם בכלל, אין ספק שמדובר בהתפתחות חמורה באזור. תמונות שפורסמו ברשתות החברתיות תיעדו את הפגיעה בכלי השיט.

רגע הפגיעה בכלי השיט ()
רגע הפגיעה בכלי השיט

בדרך לפגיעה ()
בדרך לפגיעה

הפיצוץ והתבערה ()
הפיצוץ והתבערה

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

כבר מוקדם יותר היום החלו גורמים פלסטינים לדווח על כלי שיט מצרי שעולה באש כתוצאה מפיצוץ שנסיבותיו אינן ברורות. דובר צבא מצרים מצדו פרסם הודעה שבה דיווח על חילופי אש בין כוח ימי מצרי לבין טרוריסטים.

 

לפי הודעת הצבא המצרי, כלי שיט של הצבא שמאבטח את חופי מצרים הבחין בתנועות חשודות של טרוריסטים לאורך החוף, פתח במרדף אחריהם וניהל איתם חילופי אש. לפי צבא מצרים כתוצאה מכך עלה כלי השיט באש, אולם לא נרשמו הרוגים. יחידות סיוע הוזעקו למקום בניסיון ללכוד את האחראים לירי.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

זו הפעם הראשונה שדאעש מקבל אחריות לפיגוע נגד חיל הים המצרי באזור חצי האי סיני. עד כה הוא התמקד במאבק הקרקעי שלו בחצי האי סיני נגד כוחות

הביטחון המצריים.

 

לפני שבועיים ביצעה שלוחת דאעש בסיני את מתקפת הטרור הגדולה ביותר שלה נגד הכוחות המצריים, כשבמתקפה משולבת הרגה יותר מ-80 שוטרים וחיילים מצרים בחצי האי. כתוצאה מכך יצאה מצרים למבצע שבו נהרגו לדבריה יותר מ-100 מחבלים.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פרשננו רון בן ישי מוסיף כי הפגיעה בספינה המצרית מהווה הוכחה נוספת ליכולות הצבאיות ולמקצועיות של דאעש בצפון סיני. כלי הנשק שבאמצעותו פגעו הג'יהאדיסטים בספינה המצרית הקטנה אינו חדש - זהו טיל מונחה נגד טנקים שנמצא בשירות דאעש בסיני לפחות שלוש שנים ואף הופעל על ידי חמאס נגד ישראל בעוטף עזה. ככל הנראה מדובר בטיל נ"ט מתוצרת רוסיה, מדגם "קורנט", המונחה למטרתו על-ידי המפעיל באמצעות קרן לייזר. הטווח שלו מגיע בדגמים החדשים לעשרה קילומטרים. נראה כי הספינה המצרית הייתה במרחק של כשלושה או ארבעה קילומטרים מהחוף ובהחלט הייתה בטווח הפגיעה גם של הדגמים הפחות חדישים של טיל הקורנט.

 

אנשי הג'יהאד העולמי בסיני השתמשו בטיל בצורה מושכלת מאוד. צריך לציין כי אנשי דאעש בסוריה הפילו באמצעות טיל כזה מסוק שהיה קרוב מאוד לקרקע

וחיזבאללה הפעיל אותו נגד צה"ל, לאחרונה באזור הר דב בתחילת השנה. הוא נמצא בשימוש רב כמעט בכל ארגוני הטרור והחבלה, ולכן לא הייתה בעיה להבריחו לסיני מלוב או מרצועת עזה. עצם השימוש בטיל אינו מהווה מהלך צבאי חדש, אבל הנכונות להשתמש בו נגד ספינה היא חידוש מצד דאעש. אנשי הארגון אף הציבו מתעד במצלמה בנקודה גבוהה ליד החוף, כדי שיוכל לתעד הן את מעוף הטיל והן את הספינה עד הפגיעה בה. מבחינת ישראל, זו עדות נוספת לכך שדאעש מתמקצע והופך לאויב יותר ויותר מסוכן, מפני שהוא נעשה יותר ויותר יעיל ויצירתי בפעולות הצבאיות שהוא מתכנן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים