שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מייקל דגלאס: חבריו של בני לא מכירים אותי

  הראשון לברך את השחקן הוותיק מייקל דגלאס על ליהוקו לסרט גיבורי העל "אנטמן" היה בנו דילן, שטען כי הוא לא מוכר בקרב בני גילו. "הטכנולוגיה העיפה לי את הראש, חשבתי שזה יהיה משעמם אבל התבדיתי", הוא מספר בראיון משותף עם הבמאי פייטון ריד, שאמר: "יצרנו דימויים מאוד מוזרים"

  כשמונה שנים לאחר שהחל בפיתוח הסרט "אנטמן", נפרדו דרכיהם של הבמאי אדגר רייט וחברת מארוול. הסיבות לפרידה נשארו בתוך המערכת אולם התברר די מהר שמארוול לא יתנו לפרויקט, שכבר לוהק והיה ממש לקראת תחילת צילומים, לגווע. את מקומו של רייט תפס במהרה פייטון ריד, שאחראי לקומדיות כמו "מעודדות צמודות", "הצד שלו, הצד שלה" ו"יס מן".

   

  לקראת צאת הסרט בישראל, מסביר ריד בראיון שתהליך הכניסה שלו לפרויקט, ומשם לצילומים היה מהיר מאוד מכיוון שהסרט כבר היה אחרי פיתוח, וקיבל אור ירוק מהסטודיו. זה הזכיר לו את הניסיון הלא נעים שלו עצמן מ-2003, כשעבד על פרויקט "ארבעת המופלאים" (מבית מארוול ואולפני פוקס) במשך שנה ולבסוף פינה את מקומו לטים סטורי. "ברגע שנכנסתי לפרויקט הרגשתי שהדבר הנכון לעשות הוא לכתוב לאדגר רייט", הוא אומר, "רציתי שאדגר ידע שאני מבין את הסיטואציה. גם לי זה קרה, וזה לא הדבר הכי קל לעשות. מארוול היו יוצרים את הסרט בכל מקרה, ואני מאוד רציתי לעשות אותו".

   

  פייטון ריד עם הקומיקס, ירש את מקומו של אדגר רייט (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
  פייטון ריד עם הקומיקס, ירש את מקומו של אדגר רייט(צילום: GettyImages)
   

  למרות שהוא מאוד רצה להצטרף ל"אנטמן", החששות שלו היו רבים, בעיקר מפני הכתבות מצד המפיקים. "מאוד חששתי מזה כששקלתי את ההצעה להיכנס לפרויקט", הוא מודה, "קראתי את התסריט ונפגשתי עם אנשי מארוול. דיברנו כולנו וראינו שאנחנו מתואמים בנוגע לחזון שלנו. כמובן שהיו דברים אדירים שהיו בתסריט של אדגר ששמרנו אותם כמו כל הרעיון שזה יהיה סרט שוד ויחסים בין מנטור לחניך. עם זאת, היה ברור מלכתחילה שיתאפשר לי לשנות ולעשות הרבה דברים. זה בעצם מה שמארוול רצו שאעשה. הם רצו פרספקטיבה רעננה על הסרט".

   

  כך או כך הפרספקטיבה נשארה מנקודת מבטו של הגיבור סקוט לאנג (אותו מגלם פול ראד). עם חליפת האנטמן עליו הוא מסוגל להתכווץ לגודל של מילימטרים בודדים ולתקשר עם נמלים באופן טלפתי. הוא שם את ידיו על החליפה המשוכללת כשפרץ לביתו של הממציא הדגול ד"ר הנק פים (מייקל דגלאס) - חבר של כבוד במסדר "הנוקמים" המקורי. העבריין הצעיר הופך לחניכו של המדען מהולל, ויד ימינו במלחמה מול מי שהיה תלמידו לשעבר (קורי סטול) המבקש לנצל את הטכנולוגיה למטרות זדוניות. עוד מככבים בסרט: אוונג'לין לילי, מייקל פנייה, בובי קנבלה, ג'ודי גריר ואחרים.

   

  ריד, שהוא חובב מושבע של הקומיקס של מארוול, מספר שאנטמן תמיד היה אחד הגיבורים האהובים עליו, גם בגלל המהות של הגיבור עצמו, וגם בגלל ההומור שנמצא ב-DNA של הקומיקס, "אנחנו מתמודדים עם גיבור שעל פניו הכוחות שלו די אבסורדיים. הוא יכול להתכווץ והוא יכול לשלוט בנמלים. היה כיף לראות איך אפשר לשחק עם הכוחות האלה, למתוח אותם ולבדוק אותם אבל יותר מהכל, זה נתן לנו את האפשרות לשים כמה דימויים מהיותר מוזרים שנראו עד היום על המסך".

   

  הסיטואציה בה פול ראד, הלוא הוא איש הנמלה בעצמו, גם היה אחראי על כתיבת התסריט מחדש, יכולה היתה ליצור בעיה, אולם בגלל מבנה האישיות של השחקן לא נוצרו קונפליקטים אלא להיפך. "פול הוא אחד האנשים הכי נדיבים שאני מכיר", מעיד הבמאי, "הוא לא הטיפוס שיכתוב לעצמו או שירגיש שהוא צריך לקבל הכי הרבה שורות, ועוד את השורות הכי טובות בתסריט, כי הוא לא כזה. אכפת לו מהדמויות של כולם, לא רק של עצמו".

   

   

  פייטון ריד ופול ראד ביחד על הסט ()
  פייטון ריד ופול ראד ביחד על הסט
   

  למרות שריד וראד הגיעו שניהם מז'אנר הקומדיות האמריקניות, דרכם לא הצטלבה עד היום - בסדרת גיבורי על של מארוול, דווקא. "תמיד הייתי מעריץ של פול", מעיד הבמאי, "לא היה לי צ'אנס לעבוד איתו קודם, והייתי כל כך נלהב כי אני חושב שהוא פשוט מושלם לתפקיד הזה. אפשר להתחבר אליו בטבעיות, והכי כיף ללכת איתו למסע כשהוא המדריך. התגובות שלו לאבסורדיות שבסרט הן קרוב לוודאי התגובות שהיו לכל אחד מאיתנו".

   

  גם מייקל דגלאס, שמגלם את הנק פים, המדען שעומד מאחורי טכנולוגית ההתכווצות של אנט-מן והמנטור של סקוט לאנג, מלא בתשבוחות לשחקן שלצידו. "פול היה המנהיג של הפרויקט ופשוט היה נהדר לעבוד איתו. זה כמובן עזר שהוא כתב לעצמו את השורות הכי שוות בתסריט", הוא מתבדח, "כולם יודעים כמה פול טוב כשחקן קומי, אבל כשחקן דרמטי הוא מדהים. אני פשוט חושב שהוא יכול לעשות הכל ושזה לא יפתיע אף אחד שהוא יהיה גיבור על מוצלח".

   

  פול ראד ומייקל דגלאס. שת"פ מוצלח (צילום: AP) (צילום: AP)
  פול ראד ומייקל דגלאס. שת"פ מוצלח(צילום: AP)

  היציאה של "אנטמן" לאקרנים חותמת חודש אינטנסיבי עבור דגלאס בן ה-70 שהספיק לבקר בישראל בחודש שעבר עם משפחתו לרגל קבלת פרס בראשית על תרומתו לעם היהודי, בדרך אף פגש בראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. שבועיים לאחר מכן הלכה לעולמו אמו דיאנה דגלאס. למרות זאת, השחקן הוותיק נהג כמקצוען והתייצב במלוא המרץ לקמפיין לקידום הסרט, שנתן לו הזדמנות להתנסות לראשונה בדברים שלא עשה לאורך הקריירה הארוכה שלו. זו הפעם הראשונה שהוא חלק מפרנצ'ייז ולא הכוכב הגדול של סרט שמונע מדמויות.

   

  "זה דווקא מרגיש לי נחמד", הוא אומר, "כיף להרגיש חלק ממשפחת מארוול. בגלל שהצוותים של מארוול עוברים מסרט לסרט אז יש גורם של נוחות. מאותה סיבה ששחקנים אוהבים לעבוד ביחד שוב ושוב אחד עם השני או עם אותם במאים. אני שמח להיות חלק מהמשפחה הזאת ואני מקווה שאמשיך להיות לזמן ממושך. מי יודע".

   

  מייקל דגלאס ופול ראד כד"ר הנק פים וסקוט לאנג ב"אנטמן" ()
  מייקל דגלאס ופול ראד כד"ר הנק פים וסקוט לאנג ב"אנטמן"

  זה גם הסרט האפקטים המיוחדים הראשון שיצא לדגלאס בן ה-70 לעשות. הסרט נפתח בסצנה מ-1989, לא רחוק מהימים בהם צילם את "חיזור גורלי". בסצנה זו הוא נראה צעיר בהרבה מאיך שהוא נראה היום. "זה לא היה מייק-אפ אלא גרפיקה ממוחשבת, וכשראיתי את התוצאה הייתי ממש המום. חשבתי שיש כאן הזדמנות לקריירה חדשה. אפשרות לחזור לימים של 'בעקבות האוצר הרומנטי' (סרטו מ-1984)", הוא מסביר.

   

  "מה שעשיתי עד היום היו סרטים עכשוויים שמונעים על ידי דמויות, אז מאוד התרגשתי מהסרט הזה. אני מאוד סקרן מהטכנולוגיות וממה שהם עושים עכשיו, זה באמת מעיף את הראש. לא כל יום יוצא לך לשחק עם נמלה על הכתף. אני חייב להגיד שיש לי המון ריספקט עכשיו לשחקנים שעושים הרבה סרטים כאלה, עם מסך ירוק ואפקטים, כי פשוט אין שם כלום. חשבתי שזה יהיה משעמם אבל התבדיתי. זה לחלוטין חלק גדול מהעתיד שלנו, ואני תמיד אוהב להרגיש שאני חלק ממה שקורה עכשיו ו'אנטמן' נתן לי את ההזדמנות".

   

  דרך התפקיד של ד"ר פים, דגלאס סבור שימצא גם דרך ללבה של אוכלוסיית הצופים הצעירה יותר, או כמו שהיטיב להסביר לו בנו, דילן, בן ה-14, שהתנהג כמו הסוכן של אבא מהרגע שהסרט קיבל אור ירוק. "דילן אמר לי 'אבא, אתה לא מבין, זה יציג אותך לקהל חדש שלם. אנשים בגיל שלי לא יודעים מי אתה'. ניסיתי להסביר שבטח שיש כמה שיודעים מי אני ושהבעיה עם הגיל שלו היא שכמעט לכל סרט שעשיתי היתה הגבלת צפיה, אז הוא והחברים שלו לא יכלו לראות אותו - מה שאומר שהוא לא ראה כמעט את כל הקריירה שלי. אבל בתכלס הוא צודק, הקהל הצעיר יותר יכול להיחשף אלי עכשיו".

   

  דילן וקאריס דגלאס והחברים. עכשיו הם כולם מכירים את אבא מייקל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  דילן וקאריס דגלאס והחברים. עכשיו הם כולם מכירים את אבא מייקל(צילום: רויטרס)
    

  'אנטמן' נותן מקום מרכזי ליחסי הורים ילדים. יש את הנק פים ובתו הופ, סקוט לאנג ובתו קאסי, שהם בעצם הציר עליו נסובה עלילת הסרט. דגלאס מספר שבעניין זה הוא שאב השראה מהבית: "אני מעריך את העובדה שיש לי משפחה יותר צעירה. אני תמיד מעודד צעירים לקדם את הקריירות שלהם לפני שהם מחליטים להתחתן ולהביא ילדים. אבל פילוסופיית ההורות שלי, וגם הבאתי אותה לסרט, היא שאני לא החבר של הילדים שלי. אני אבא שלהם. חשוב לי שיהיו לנו יחסים טובים אבל לא בכל מחיר. גבולות הם דברים מאוד חשובים בגידול ילדים ויש לי חוקים די ברורים בבית".

   

  למרות שהוא מוצא נקודות השקה בין פים לחייו הפרטיים - כמו במקרה של חינוך ילדים, ספק אם "אנטמן" הלא ריאליסטי בעליל הוא סרט שדגלאס מוצא בו השתקפות של ניסיונו האישי. "לפעמים יש סרטים שיותר קרובים אליך, אתה עובד על הדמות שלך ואומר 'זה יכול להיות אני'. זה מקום מפחיד שבו השחקן פשוט צריך להתקיים. חלק מהשחקנים הטובים ביותר, ואני לא מכליל את עצמי ביניהם, הם אלה שיש להם את הבטחון פשוט להתקיים על המסך בלי הצורך בדמות או במשחק", הוא מסביר.

   

  מייקל דגלאס חוזר לוול סטריט כהנק פים, לא כגורדון גקו (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  מייקל דגלאס חוזר לוול סטריט כהנק פים, לא כגורדון גקו(צילום: MCT)

   

  "מבחינת הקריירה שלי, דוגמא טובה לסרט כזה הוא 'חיזור גורלי'. אני זוכר שהסתכלתי על הדמות אז ואמרתי לעצמי שבעצם אני יכול להיות עורך דין בניו יורק, אני יכול להיות נשוי, יכול להיות לי רומן מחוץ לנישואים. ברגע שאתה מתחיל להתמודד עם זה הסיטואציה הופכת ליותר אמיתית".

   

  אתה לא חושב שהנק פים הוא קונטרול פריק?

   

  "פים בתחילת הסרט הוא לחלוטין קונטרול פריק. הוא לא רוצה שאף אחד ייגע בטכנולוגיה שלו, ודי בצדק. דיברנו הרבה על הדמות של ג'יי. רוברט אופנהיימר (ממציאי פרויקט מנהטן) ואיך הטכנולוגיה שלו שיצאה לעולם הולידה את פצצת האטום,

  דבר ששבר לו את הלב. דיברנו על נובל שגילה את הדינמיט ואז ייסד פרס על שמו כי הוא הרגיש כל כך אשם וניסה לפצות. וזה בדיוק הרעיון שעומד מאחורי הדמות של פים. הוא יצר את הטכנולוגיה הזאת, אבל הוא פחד שהיא תיפול לידיים הלא נכונות והוא ניסה להגן על זה. בעצם בן החסות שלו מגיע לטכנולוגיה ומתכנן לעשות איתה דברים נוראיים. כדי לפתור את הסיטואציה הזאת, הנק פים צריך ללמוד לשחרר וזה מה שהוא עושה".

   

  מה הוא הדבר שלמדת בחיים שהיית רוצה להעביר לאחרים כפילוסופיה?

   

  "שיש לך רק הזדמנות אחת עם החיים האלה אז כדאי שתיתן את הטוב ביותר שלך".

   

  אז אתה לא מאמין גדול בהזדמנות שניה?

   

  "ממש לא".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים