שתף קטע נבחר

נסיבות חיים קשות? קבל פטור מתשלום מזונות

בן 50, שפשט רגל והתמכר לסמים, ביקש למחוק חוב מזונות של 240 אלף שקל – ובית המשפט נענה. בינתיים הביטוח הלאומי משלם במקומו

בית המשפט המחוזי בתל אביב התחשב בנסיבות חייו של גבר שפשט רגל, התמכר לסמים וצבר חוב מזונות לילדיו בסך 240 אלף שקל. חרף התנגדות כונס הנכסים הרשמי וביטוח לאומי – ששילם את המזונות במקומו – החליט השופט דורון חסדאי שמדובר במקרה חריג, ומחק את חוב המזונות של האב.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

הפרשה החלה ב-1995, אז נפתח תיק הוצאה לפועל בגין אי תשלום מזונות נגד גבר גרוש ואב לחמישה ילדים. במהלך השנים צבר החייב, כיום בן 50, חובות כספיים נוספים, עד שב-2010 החל בהליך פשיטת רגל וניתן צו כינוס לנכסיו. כעבור ארבע שנים ביקש האב הפטר מכל חובותיו.

 

בית המשפט נענה לבקשתו, למעט בנוגע לחוב המזונות שהגיע לכ-240 אלף שקל. כדי לקבל פטור מחוב זה, שהוא העיקרי בתיק, הורה לו בית המשפט להגיש בקשה נפרדת שתאפשר לקבל את תגובת המשיבים הרלוונטיים: כונס הנכסים וביטוח לאומי, ששילם מזונות לילדיו במקומו.

 

ואכן, ב-2014 פנה החייב לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בבקשה שיעניק לו פטור מלא מחוב המזונות, שהפך להיות חוב כלפי ביטוח לאומי. הוא טען שמדובר בחוב ישן לילדיו הבגירים, שכיום הם בני 23 ו-21. הוא סיפר כי נקלע לחובות ואיבד את כל נכסיו עקב התמכרות ארוכה לסמים קשים, שגרמה לו לפגיעה בכבד ולהתפרצות מחלות פיזיות ונפשיות.

 

לדבריו, עקב מצבו הוא הוכר כנכה בשיעור של 40% שאינו כשיר לעבוד, והוא מתפרנס מקצבת נכות של 2,500 שקל.

 

ביטוח לאומי התנגד לבקשה בטענה שקבלתה תפגע בתכלית הסוציאלית של חוק המזונות (הבטחת תשלום) ותעודד חייבים להתחמק מתשלום. בכך, טען המוסד, תיפגע גם קופת המדינה, שתהפוך למממנת הקבועה של חייבים הנמנעים מתשלום מזונות. כבר כיום, לפי הערכותיו, עומדים חובות המזונות למוסד על 4.8 מיליארד שקל.

 

כונס הנכסים הרשמי התנגד אף הוא לבקשה וציין שלאה יש עדיין ילדים קטנים, שממשיכים לקבל קצבת מזונות מביטוח לאומי.

 

השופט דורון חסדאי הסביר כי צו הפטר מחובות, שניתן לפי פקודת פשיטת הרגל, אינו כולל באופן אוטומטי את חוב המזונות, והדבר נתון לשיקול דעתו של בית המשפט. לדבריו, בהלכות קודמות שהתקבלו בבית המשפט העליון, נקבע כי ישנם מקרים חריגים המאפשרים להעניק פטור גם מחוב מזונות, מתוך השיקול החשוב שבמתן אפשרות לפתיחת דף חדש לחייבים. זאת, כמובן, אם יוכיחו שנהגו בתום לב ושנסיבות חייהם מצדיקות זאת.

 

השופט אמנם מצא טעם בטענות הביטוח הלאומי וכונס הנכסים, אך מנגד הבהיר כי מדובר בחוב ישן בתיק שנפתח לפני 20 שנה, שאף אחד לא טען כי נוצר בחוסר תום לב או מתוך התחמקות מכוונת.

 

לאחר שבחן את נסיבות חייו הקשות של החייב, החליט השופט חסדאי לקבל את בקשתו ולפטור אותו מחוב המזונות. לא נפסקו הוצאות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראל פסקדין
  • ב"כ החייב: עו"ד דוד לייזר
  • ב"כ המל"ל: עו"ד ששפורטה
  • עו"ד גלעד סמוכה עוסק בדיני פשיטות רגל והוצאה לפועל
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים