שתף קטע נבחר

לפיד דורש: ועדת חקירה לכישלון נתניהו מול איראן

יו"ר יש עתיד יגיש מחר לוועדת חוץ וביטחון דרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את מדיניות החוץ של ישראל: "איש לא מוכן לדבר עם נתניהו". הנגבי: במקום חזית אחידה, תוקפים את נתניהו שגייס את העולם לסנקציות נגד איראן

"מדיניות החוץ של נתניהו נכשלה". ראש הממשלה ולפיד (צילום: EPA, גיל יוחנן) (צילום: EPA, גיל יוחנן)
"מדיניות החוץ של נתניהו נכשלה". ראש הממשלה ולפיד(צילום: EPA, גיל יוחנן)

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, קרא הבוקר (שבת) להקים ועדת חקירה ממלכתית בעקבות העובדה שישראל לא הצליחה להכשיל הסכם גרעין רע בין איראן למעצמות. "עשו הסכם שכל נושא סוגיית הפיקוח שלו הוא אבסורדי ומדינת ישראל לא הייתה שם כי אף אחד לא מוכן לדבר עם נתניהו", אמר לפיד באירוע "שבתרבות" ברחובות.

 

לפיד אמר על ההסכם שנחתם בין המעצמות לאיראן בתחילת השבוע: "זה כישלון אדיר, זה כישלון בקנה מידה שצריכה לקום לגביו ועדת חקירה ממלכתית, שתחקור מה קרה למדיניות החוץ של מדינת ישראל".

לפיד, הבוקר ברחובות ()
לפיד, הבוקר ברחובות

איראנים חוגגים ניצחון, השבוע בטהרן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
איראנים חוגגים ניצחון, השבוע בטהרן(צילום: AFP)

לפיד אמר כי יניח מחר בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת דרישה בכתב להקמת ועדת בדיקה שתכתוב דו"ח ציבורי על "כישלון מדיניות החוץ של נתניהו", כדבריו.

 

"זאת לא צריכה להיות רק ועדת בדיקה פנימית של חוץ וביטחון אלא ועדה שגם תפרסם דו"ח ציבורי איך הגענו למצב הזה", אמר לפיד.

 

ההסכם בין איראן למעצמות הוכרז ביום שני בווינה אחרי יותר משנה וחצי של משא ומתן, חרף אזהרות ישראל כי זהו הסכם שמקרב את איראן לפצצה במקום להרחיק אותה ממנה. בישראל טענו כי אף שאיראן מתחייבת בהסכם להסיג לאחור חלקים מתוכנית הגרעין שלה, העובדה שהסנקציות יוסרו מעליה, הפיקוח לא יהיה הדוק במיוחד ותוכנית הגרעין לא תחוסל לגמרי - תאפשר לה להיות מדינת סף גרעינית ולפרוץ בעתיד בקלות ובמהירות לפצצה.

אובמה. "נתניהו לא הציג חלופה טובה יותר" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה. "נתניהו לא הציג חלופה טובה יותר"(צילום: AFP)

במהלך השבוע, כמו בשנתיים האחרונות, השמיע ראש הממשלה נתניהו שוב ושוב הצהרות נגד ההסכם, וגורמים פוליטיים בישראל לא הסתירו את תקוותם - הלא מאוד ריאלית כנראה - שהקונגרס האמריקני יכשיל את ביצוע ההסכם. המעצמות מצדן דחו את ההצהרות הישראליות גם השבוע ואמרו כי זהו הפתרון הטוב ביותר. אובמה, שלפי דיווחים בשנים האחרונות יחסיו עם נתניהו רעועים, אמר כי ראש ממשלת ישראל לא הציג שום חלופה טובה יותר מאשר ההסכם, ובריטניה אף ביקרה את ישראל בצורה בוטה יותר ואמרה כי היא אינה חפצה בשום הסכם - אלא בשימורו של העימות עם איראן.

 

בניגוד לעמדת ישראל, כבר מיד אחרי ההכרזה על הסכם החלו מדינות העולם לגלות עניין גובר בחידוש הפעילות העסקית מול איראן והגברת הסחר איתה - מה שרק צפוי להביא לחיזוקו של משטר האייתוללות בטהרן. שרים אירופים צפויים להגיע בשבועות הקרובים לטהרן, וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון אמר לנשיא איראן רוחאני בטלפון כי הוא מתכוון לפתוח מחדש את השגרירות הבריטית בטהרן שנסגרה לפני ארבע שנים בעקבות הסתערות מפגינים איראנים עליה.

 

בתגובה לדברי לפיד אמר יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ צחי הנגבי (הליכוד): "במקום לשמור על חזית ישראלית אחידה נגד הוויתורים המפליגים לאיראן, שמנהיגה קורא גם היום להשמדתנו, יש מי שבוחר לתקוף דווקא את ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, שיותר מכל מנהיג אחר גייס את העולם להטלת סנקציות כבדות שהביאו את איראן לשולחן המשא ומתן, קבע לאיראן קו אדום שאותו לא חצתה עד היום, ומוביל צעדים נוספים שמונעים מאיראן להתחמש בנשק גרעיני. המתריסים, שכל עניינם הוא פוליטיקה קטנה, קטנונית וצינית לצורכי מיתוג עצמי, צריכים לשאול את עצמם מה הם תרמו למניעת התחמשותה של איראן, שכן מי שלא תרם דבר - מן הראוי שלא יזיק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפיד ב"שבתרבות". "כישלון אדיר"
מומלצים