שתף קטע נבחר

זוכה מעבירות סביבה: בדיקת המעבדה פגומה

המדינה טענה שבעל מוסך מכפר דהמש שליד רמלה זיהם את הקרקע. בית המשפט זיכה אותו בשל כשלים בבדיקות שביצע המשרד להגנת הסביבה

בית משפט השלום ברמלה זיכה בעל מוסך טרקטורים מכפר דהמש שבשפלה, שהואשם בביצוע עבירות סביבתיות הגורמות לזיהום הקרקע. השופט הישאם אבו שחאדה קבע שנמצאו פגמים רבים בבדיקות המעבדה שערך המשרד להגנת הסביבה. עם זאת, השופט הרשיע את הנאשם בניהול עסק שלא כדין.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

הזנחה תכנונית בכפרים ערביים אינה תופעה חדשה ורבות נכתב על כך, אך מעט נעשה לתיקון המצב. לא פעם נשמעת הטענה שהמדינה אינה לא משאבים מספקים ולא דואגת להכשר התכנוני של הכפרים, מה שדוחק בעלי עסקים לפעול באופן לא חוקי כדי להתפרנס.

 

אלא שטענה זו, שהעלה בעל מוסך לתיקון טרקטורים מהכפר דהמש שבשפלה כנגד כתב אישום שהוגש נגדו ב-2012 על ניהול עסק ללא רישיון והזרמת שפכים מזהמים, לא סייעה לו. זאת למרות הסכמת השופט שחאדה מבית משפט השלום ברמלה בדבר "האנומליה התכנונית" בכפר.

 

הנאשם, שיוצג על ידי עו"ד קייס נאסר, הודה שלא היה לו רישיון עסק אך ביקש לבטל את כתב האישום מחמת "הגנה מן הצדק", כיוון שרשויות השלטון מזניחות ומקפחות את הכפר. לדבריו יש להימנע מאכיפה פלילית בתחום רישוי עסקים עד להסדרת המצב התכנוני בכפר.

 

באשר לעבירות הסביבתיות, נטען בכתב האישום כי במשטח התפעול של המוסך עוברת תעלת ניקוז שמובילה לבור בטון המשמש כמפריד שומנים (שאינו מאושר על ידי המשרד להגנת הסביבה). משם הנוזלים עוברים בצינור לשוחת ביוב. המדינה טענה, באמצעות עו"ד עופרה אורנשטיין, שבדגימת שפכים שנלקחה מהשוחה התגלו מתכות ומזהמים חורגים מהמותר, וכי אין במקום סידורי ניקוז למניעת זיהום הקרקע.

 

"רעה חולה"

השופט הישאם אבו שחאדה דחה את טענת ההגנה מן הצדק על סוגיית היעדר רישיון העסק, וציין שביטול העבירה בטענה שהכפר לוקה בהתנהלות קלוקלת של רשויות התכנון, משמעה יצירת לגיטימציה לביצוען של עבירות דומות: "אכן, האנומליה התכנונית של כפר דהמש היא בגדר 'רעה חולה' אך הפתרון לרעה זו הוא לא על ידי יצירת רעה נוספת בדמות עידוד המשך פעילותם של עסקים לא חוקיים".

 

אלא שלגבי עבירות הזיהום התוצאה הייתה שונה. השופט בחן את פעולות המעבדות שלקחו חלק בבדיקות, ומצא פגמים רבים, גם בהליך הדגימה וגם בהליך הבדיקה: במעבדות לא נערכו טפסים כפי שמתחייב, הדגימה לא קיבלה מספר מזהה לצורך מעקב, אין תיעוד אם נשמרה בקירור ולתאריך המדויק שבו בוצעה. פגמים אלה פוגעים באמינותה ו"חלל ראייתי" זה יוצר ספק סביר לטובת הנאשמים.

 

השופט גם קיבל את טענת הנאשם שמדובר בבטון שאינו מחלחל, וקבע שלא הוכח מעל לכל ספק סביר שהיה חלחול של שמנים שגרם לזיהום.

 

לבסוף הרשיע השופט את הנאשם בעבירה של ניהול עסק ללא רישיון, אך זיכה אותו מעבירות הזרמת שפכים מזהמים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים