שתף קטע נבחר

האסיר הנמלט חושף: כך ברחתי מכותלי הכלא

ארצות-הברית כולה עקבה אחר הרוצחים דיוויד סווט וריצ'ארד וו. מאט, שלפני חודש וחצי הותירו בתא הכלא שלהם בניו-יורק מיטות ריקות וחור בקיר. הניו-יורק טיימס פרסם את עדותו של המוח שמאחורי המבצע, שהערים על בית סוהר שלם: חפירות, לילות לבנים ורקע מועיל בתחום האמנות

מאט וסווט (מימין לשמאל) (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מאט וסווט (מימין לשמאל)(צילום: EPA)

"חומות של תקווה", גרסת המציאות: באופן ענייני, עם נימה של גאווה על הישגיו, סיפר דיוויד סווט לחוקריו ממיטת בית החולים שלו כיצד תכנן והוציא לפועל את מופע ההימלטות ב-6 ביוני השנה, שבו ברחו הוא ורוצח מורשע נוסף, ריצ'ארד וו. מאט ממתקן הכליאה קלינטון שבניו-יורק. "הניו-יורק טיימס" פרסם אתמול (יום ב') את העדות ואת הפרטים מאחורי האירוע שהוציא למצוד מאות שוטרים וריתק אל מסכי הטלוויזיה מיליונים, שעלולים להוביל לפיטוריהם של כמה מבכירי מערכת אכיפת החוק במדינה.

 

במשך חודשים היו יוצאים שני האסירים, לילה אחר לילה, דרך חור שחפר סווט בחלק האחורי של תאו, מחליקים במורד המנהרות שמאחורי קירות בית הסוהר, ומחפשים מוצא אל החופש. הוא הפגין במהלך העבודה תושייה שמזכירה את גיבור סדרת הטלוויזיה מקגייבר: למשל כשהחום מצינורות הקיטור הפך לבלתי נסבל, הוא לקח להב של מאוורר מתאו וחיבר אותו לחשמל של אחת הנורות במנהרה. הגיחות האלו אל העולם שמאחורי קירות בית הכלא כבר היה עבורם משב ראשון של חופש בחיים היומיומיים של אסיר בארצות-הברית.

 

אף שסווט סיפר לחוקריו שהתוכנית התבשלה בראשו משך זמן ארוך, ההזדמנות הראשונה להוציא אותה אל הפועל הגיעה בחודש ינואר, כשהוצב בסמוך לתאו שותפו העתידי למאמצים - ריצ'ארד וו. מאט.

 

מה הרעש? "סתם מותח קנבסים"

מאט, שהיה בעוונותיו גם צייר, אפילו מכר כמה ציורים לסוהרים בכלא תמורת הטבות שונות. כך הוא יכול היה להסביר לאסיר אחר ששאל על אודות קולות ניסור, שהוא מותח קנבסים. כבר בפברואר הצליחו השניים לצאת אל המבוכים החבויים של מתקן המאסר. מדי לילה היו יוצאים ב-23:30, רק כדי לחזור לתאיהם כבר ב-5:30 כדי להתחיל יום נוסף בחיים של שני אסירים רגילים לכאורה.

בית הסוהר קלינטון. מתקן המוגדר "שמור היטב" (צילום: AP) (צילום: AP)
בית הסוהר קלינטון. מתקן המוגדר "שמור היטב"(צילום: AP)

החור בתאו של סווט (צילום: AP) (צילום: AP)
החור בתאו של סווט(צילום: AP)

פיר הביוב שממנו יצאו השניים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פיר הביוב שממנו יצאו השניים(צילום: EPA)

נקודת המפנה בנסיונות המילוט של השניים הגיעה כשסווט מצא נקודה במנהרה שהובילה לשורת צינורות שהגיעו עד לקירות החיצוניים של בית הכלא. הוא הבין שאם יקדחו שם הם יוכלו להגיע אל מחוץ לחומות.

 

באמצעות כלי עבודה שהצליחו להבריח, הם החלו לנסות לפעור חור שיוביל אותם אל חירותם. הם החלו להשתמש בזוג נוסף של מדי אסירים כ"בגדי עבודה", כדי שהאבק והלכלוך לא יעלו אצל הסוהרים סימני שאלה.

 

הנקודה שבחרו הוכיחה עצמה כקשה במיוחד. מדי לילה הם התקדמו באיטיות, עד שעלה מזלם: בתחילת חודש מאי הכלא סגר את מערכת החימום שלו לקראת האביב. אחד מצינורות החימום החל להתקרר, כך ששני האסירים יכלו לקדוח לתוכו. זה הוביל לחודש של עבודה קדחתנית באמצעות מסורים לחיתוך מתכת, שאותם עטפו בסמרטוטים. בסופה הצליחו השניים להשתרבב פנימה. עברו כמה ימים וינסיון אחד "על יבש", והשניים נמלטו בחשיכה.

 

אחרי שהמשיך לברוח, השוטר ירה בו פעמיים

אך כמו במקרים רבים, גם שני האסירים הללו היו פחות מוכנים משחשבו לחיים שמחוץ לסורגים. חבר שהיה אמור לאסוף אותם במכוניתו בושש להגיע, והם החלו את דרכם אל עבר יער סמוך. בבוקר, כשהבינו מנהלי בית הכלא מה קרה, יצאו בעקבות השניים מאות שוטרים וסוכנים פדרלים.

 

מחוץ לכותלי בית הסוהר נפרד הצמד. מאט נורה בידי סוכן פדרלי ב-26 ביוני, אחרי שסירב להניח רובה שהחזיק. יומיים מאוחר יותר נתפס גם סווט. פחות משלושה קילומטרים מהגבול עם קנדה הבחין בו שוטר. סווט החל לרוץ אל עבר שדה סמוך. השוטר קרא לו לעצור, ומשהמשיך לברוח ירה בו פעמיים ממרחק של כ-50 מטרים.

מאות שוטרים וסוכנים פדרלים השתתפו במצוד (צילום: AP) (צילום: AP)
מאות שוטרים וסוכנים פדרלים השתתפו במצוד(צילום: AP)

עתה מתמודדים בבית הכלא ובמערכת אכיפת החוק עם שורת המחדלים שנחשפו על רקע הבריחה של שני האסירים ממה שאמור להיות מתקן המוגדר "שמור היטב". בינתיים, מפקח בית הכלא, שני בכירים במתקן ותשעה סוהרים הוצאו לחופשה. מקורות מסרו ל"ניו-יורק טיימס" שמפקח בית הכלא, שנתפש כאחד האחראים העיקריים למחדל, יפרוש מתפקידו בסוף החודש.

 

סווט, ששרד את שתי היריות שספג, מוחזק כעת בבידוד בניו-יורק, שם כבר הוגשו נגדו תלונות משמעתיות על הבריחה. אך הוא לא רק יצטרך להתמודד עם הענישה המשמעתית – סווט יצטרך גם להידרש להשוואה שרבים כל-כך עשו בין מעשיו בחודשים האחרונים לבין המאורעות בסרט זוכה האוסקר "חומות של תקווה". לפי מה שמסר לחוקריו, שני הנמלטים צחקו במהלך העבודה בשעות הלילה שאם זה לקח לגיבור הסרט אנדי דופריין 20 שנה לברוח מהכלא, להם זה היה לוקח רק 10.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
עכשיו נחשף הסיפור המלא מאחורי ההימלטות
צילום: EPA
מומלצים