שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  שר החקלאות נגד האוצר: הכניס רפורמות לחוק ההסדרים ללא תיאום
  "התאכזבתי למצוא 5 רפורמות בחוק ההסדרים ללא שום תיאום איתנו", אמר שר החקלאות אורי אריאל בוועדת הכלכלה. "לא יהיו רפורמות אם לא נגיע להסכמה. אם יהיה צורך נצא למאבק, ומאבקים אנו יודעים לנהל"

  שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) הזהיר היום (ג') את משרד האוצר לבל יכניס לחוק ההסדרים של תקציב 2015/16, אפילו רפורמה אחת מתוך 5 הרפורמות שהוא במשק החקלאי, אלא רק בהסכמה מוקדמת איתו ועם ראשי המגזר החקלאי. "לא תהיינה רפורמות אם לא נגיע להסכמה", אמר השר. "עד כה ניסינו להגיע עם האוצר להסכמות והתאכזבתי מאד למצוא את 5 הרפורמות בהצעת חוק ההסדרים בלי שום תיאום אתנו".

   

  >>>רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו   

   

  השר הדגיש כי "אפילו אם תיכנס רק רפורמה אחת לחוק זה יהיה הרבה. זה מסוג העיזים שהאוצר מכניס לחוק על מנת שיהיה לו מה להוציא בהתמקחות על החוק". הוא רמז בכך על אחת הרפורמות המוצעות לענף של חלב העיזים. "בינתיים יש פערים גדולים בעניין זה מול האוצר ובמגעים שלי איתם נחפש פתרונות מוסכמים גם למחירי המים, פערי התיווך בשיווק התוצרת החקלאית ומיסוי החקלאים על העסקת הזרים שגם הוא גזל ללא הצדקה".

   

  השר השמיע דברים אלה בוועדת הכלכלה שאישרה תקנות משק החלב שמסדירות פיצוי רפתנים קטנים הפורשים מהענף תמורת מכסות החלב שלהם ומיד לאחר מכן בכנס חירום שארגן הלובי החקלאי בכנסת. הכנס נועד ללכד את ציבור החקלאים למאבק נגד הגזירות שבדרך. אריאל אמר, "רק שילוב ידיים לחבורה אחת יניב הישגים, כי אם יהיה צורך נצא למאבק ומאבקים אנחנו יודעים לנהל".

   

  ח"כ דני עטר (המח"צ), מראשי הלובי אמר כי "נוצרה סיטואציה מוזרה שהשר יותר בצד שלנו מאשר בצד של הממשלה וצריך לברך אותו על כך". עמיתו ח"כ איתן ברושי הוסיף: "יש מולנו משרד אוצר חזק ועוין לעומת שרי חקלאות חלשים לאורך שנים, אבל בעיקר חקלאים מפוצלים שלא יודעים להיאבק". הוא קרא "לא להסתפק בהוצאת עיזים מחוק ההסדרים, אלא לבצע שינוי דרמטי בתקציב שיהיה נקודת מפנה ולא התקדמות לתהום".

   (Reuters)
  (Reuters)

  "החקלאים אינם הבעיה של יוקר המחייה אלא הפתרון"

  מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, הזהיר כי "כל הרפורמות שהאוצר מציע בחוק ההסדרים יביאו לפגיעה במשקים הקטנים וישימו קץ למשק המשפחתי. "האוצר רואה יתרון לגודל ומבחינתו אין בעיה לייצר חלב ב-10 רפתות גדולות, אבל זה מנוגד לתפיסה ההתיישבותית. המאבק נועד גם להעלות את החקלאות הישראלית שנמצאת היום במקום שלפני האחרון במדינות ה-OECD".

   

  נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, אמר בכנס החירום כי "החקלאים אינם הבעיה של יוקר המחייה, אלא הפתרון לבעיית יוקר המחייה. אם המדינה לא תשכיל להשתמש בכלים שיש לה להורדת פער התיווך החזירי של רשתות השיווק, ולא תטפל ברגולציה ובתשומות המטורפות המושתות על החקלאים, החקלאות הישראלית תפשוט רגל וסימן שאלה גדול יוצב מעל ביטחון המדינה והורדת יוקר המחייה".

   

  ח"כ עטר, לשעבר ראש המועצה האזורית גלבוע, אמר בהקשר זה בכנס החירום, "אנחנו חיילי המילואים של המדינה ששומרים על הקרקע והגבולות. אנחנו גם הכוח היחיד שיכול לסגור את המדינה, לסתום את הכבישים ולשתק את המשק. אבל זה רק בתנאי שנהיה מלוכדים ונחושים במאבק, ונתחיל לאמץ את שיטות המאבק של החקלאים הצרפתיים אם נרגיש שהרפורמות המתוכננות בחוק ההסדרים עומדות לעבור בניגוד לדעתנו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שר החקלאות נגד האוצר: הכניס רפורמות לחוק ההסדרים ללא תיאום"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים