שתף קטע נבחר

מדבירים: "עיכוב תקן להדברה ירוקה פוגע בנו"

במשרד להגנת הסביבה מבטיחים שעד סוף השנה תסתיים העבודה לקביעת קריטריונים לתכשירי הדברה ירוקים. בינתיים, יבואנים ומדבירים טוענים כי מוצרים שאושרו כירוקים בחו"ל, עדיין לא מאושרים לשימוש כירוקים בארץ

האם יש הדברה ירוקה? בינתיים, אם תשאלו את המשרד להגנת הסביבה - זה לא קיים. הדבר גורם לכאב ראש לא קטן ליבואנים, שנאלצים לתת הסברים ללקוחות מאוכזבים.

 

המשרד להגנת הסביבה הקים מטה לגיבוש המלצות לקביעת קריטריונים לתכשירי הדברה ירוקים, אך זו צפויה לסיים את עבודתה רק עד סוף השנה. בינתיים, אזרחים שמבקשים למצוא דרכים ירוקות להדביר את המזיקים שנמצאים אצלם בבית מוצאים עצמם מבולבלים. זאת, כיוון שבפועל אסור לחברות המוכרות תכשירי הדברה לכתוב בתווית המוצר כי הם "ירוקים" או "אורגנים".

 

 (מתוך אתר המשרד להגנת הסביבה)
(מתוך אתר המשרד להגנת הסביבה)
 

 

התכשיר שמאושר כתכשיר אורגני על פי ארגון OMRI  ()
התכשיר שמאושר כתכשיר אורגני על פי ארגון OMRI

 

"זה פוגע בנו", מסביר ארז אהרון מנכ"ל חברת הדברה אורגנית. "בתור חברה שמנסה ללכת לכיוון הירוק, אנחנו מקבלים אחת לשבוע טלפונים בגלל המשרד להגנת הסביבה". אהרון מתכוון לפרסום באתר המשרד, המתייחס לפרסום של שירותי "הדברה ירוקה". "הצרכנים לא מבינים שהמשרד עדיין לא פרסם את הקריטריונים להדברה ירוקה, ושהדבר דווקא קיים", הוא אומר. יש לציין כי הפרסום נועד למנוע תופעה שנקראת "התיירקקות", ובה חברות מפרסמות את המוצרים שלהם כירוקים או ידידותיים לסביבה, בזמן שבפועל הדבר אינו כך. הדבר חשוב במיוחד בתכשירים שעלולים לפגוע בבריאות המשתמשים ובסביבה.

 

"אומרים במשרד להגנת הסביבה שאין הדברה ירוקה במדינת ישראל, אבל זה לא נכון. בפועל, במשרד הורידו את סימול הגולגולת על המוצר שלנו. הוא קיים כבר חמש שנים ונמכר גם בארצות הברית ובאוסטרליה. ה-epa דירג אותו בדרגת רעילות 4. זה פחות ממלח בישול. אם המוצר שלי לא ירוק אז מה כן? הבעיה היא שהמשרד לא נותן הגדרות או קריטריונים. הגיע הזמן שיהיו. אנחנו גרים במדינת ישראל שמתיימרת להיות מדינת היי טק. אף אחד לא יכול להגדיר מה זו הדברה ירוקה", אומר אהרון.

 

במשרד להגנת הסביבה מסבירים כי "התכשיר 'אורנג' גראד' הינו תכשיר הדברה המאושר לשימוש על-ידי המשרד להגנת הסביבה אך עם זאת, הצגתו ומכירתו לציבור כ'אורגני' או 'ירוק' הינם בגדר הטעייה ולו מפאת כי טרם נקבעו הקריטריונים המגדירים 'הדברה ירוקה' או 'תכשירים ירוקים'. יתרה מזה, הוועדה לרישום תכשירים מקפידה שלא לאפשר לחברות לציין בתווית כל אזכור או רמיזה להיותו של התכשיר ירוק - סביבתי - אורגני וכדומה".

 

עוד הוסיפו כי "יתרונו המובהק של התכשיר בכך שרעילותו לאדם אכן נמוכה בהשוואה לתכשירים אחרים הנמכרים בשוק, אך חסרונו הוא באפקטיביות הנמוכה ובצורך בריסוס ישיר. כמו במקרים דומים של תכשירים היעילים בריסוס ישיר בלבד, אישר המשרד להגנת הסביבה להסיר את סימן הרעל מתכשיר זה".

 

דברי המשרד מכעיסים את אהרון. "השקעתי במוצר הזה כל כך הרבה. הוא כמו ילד בשבילי. מי משתמש במוצרים כאלה? אנשים שאיכות הסביבה חשובה להם. אנשים עם ילדים קטנים. אנשים חולים ונשים בהיריון".

 

על היעילות של המוצר, הוא אמר: "זה המוצר הכי יעיל לפרעושים וליתושים. ההתנהלות הזו פוגעת בנו כלכלית. המטרה שלנו היא לעשות טוב ומקשים עלינו. התעשייה הזאת עוד לא מפותחת מספיק. חבל שזה קורה. עכשיו זה שיא עונת ההדברה- למה לחכות עם המסקנות?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים