שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הכירו את הסופ"ש של ציפי לבני וגילה גמליאל

  מרכיבים את סוף השבוע היהודי-ישראלי. ח"כ ציפי לבני והשרה גילה גמליאל מגלות כיצד נראה הסופ"ש שלהן, ומסתבר שיש להן הרבה במשותף. אז מי מהשתיים הולכת לים למפגש חברתי קבוע על ג'חנון, מהו הרגע הכי מיוחד של גמליאל בסופ"ש ומה חושבת לבני על תחבורה בשבת?

  שתי מנהיגות בפוליטיקה ובציבוריות הישראלית, שהובילו מגעים מדיניים, כלכליים, פוליטיים וחברתיים, ופעלו רבות לקידום מעמד האישה בישראל, משתפות לראשונה כיצד נראה סוף השבוע שלהן.

   

  כנסו לעמוד הפייסבוק של יהדות ישראלית

  הסופ"ש של ינון מגל וסתיו שפיר

  הסופ"ש של מיקי זוהר וקארין אלהרר

   

  חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) יו"ר התנועה, שרת המשפטים והחוץ לשעבר ומנהיגת המחנה הציוני יחד עם ח"כ יצחק הרצוג. כיום היא חברה בוועדת חוץ וביטחון ובוועדת החוקה, חוק ומשפט. לאורך הקריירה פעלה רבות למען הגברת השקיפות, חיזוק הדמוקרטיה ומערכת המשפט וקידום מעמד האישה. נשואה ואמא לשניים.

   (צילום: AP ) (צילום: AP )
  (צילום: AP )

  לצידה, חברת הכנסת גילה גמליאל (ליכוד) השרה לשוויון חברתי, בעברה סגנית שר לענייני צעירים. ח"כ גמליאל היתה האישה הראשונה שנבחרה לכהן כיו"ר התאגדות הסטודנטים הארצית, פועלת רבות לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי. נשואה ואמא לשתיים.

   

  אז כיצד נראה סופ"ש של לבני וגמליאל. בואו נתחיל

   

  מהו הערך המיוחד שנותנת השבת בעיניכם?

   

  ציפי לבני

  "הערך של סופשבוע בעיני הוא האפשרות לעצור את הזמן, לנוח ולמלא הנשמה במשפחה בילדים ובמה שפותח את הלב".

  "ביום שישי אני מבשלת את ארוחת השישי כשברקע שירים עבריים ישנים מתוך הדיסקים של ארבע אחר הצהריים של גלצ, אליהם אני מצטרפת בשירה. שישי בערב זה הזמן הקדוש מבחינתי עבור ארוחת שישי עם הילדים שבגרו כבר. את שבת בבוקר פותחת בדרך כלל בהליכה לאורך הים, ואז מפגש חברים קבוע שם, על ג'חנון וקפה. אם הילדים נשארו לשבת, אני פותחת שולחן עם ג'חנון ושקשוקה מעשה ידי כשברקע שירי שבת עברית של רדיו 103".

   

  גילה גמליאל

  "בעיני הוא גם ערכי, גם סוציאלי וגם אישי. ערכי: כי כמדינה יהודית ודמוקרטית זכינו שתהיה לנו שבת - יום למנוחה, עצירה מהריצה של השבוע ולנוח מהעבודה השגרתית. כמה חוכמה יש בשבת וביהדות שהקב"ה נתן לנו. אני ממש מחכה לזה השבת היא החמצן שלי".

  "סוציאלי: כי שצריך שיהיה יום מנוחה בשבוע, ועבורנו זה יום השבת שמסייעת למלא את המצברים עם אנרגיות חדשות, זמן להתבונן ולחוות אווירה משפחתית עם בני המשפחה".

   

  "אישי: כי אני ברמה האישית יכולה באמת לקחת פסק זמן של 25 שעות במקום אחד בלי טלוויזיה, מחשב וטלפון וליהנות עם המשפחה שלי. מדהים שזה קיים".

   

  האם כמחוקק אתם רואים חשיבות רבה יותר שהיום הזה יהיה יום המנוחה לכולם?

  ציפי לבני

  "בצד החשיבות הסוציאלית של מנוחה יש בעיני חשיבות מיוחדת שמדובר ביום שמשותף לכולם ובכך שמדובר דווקא ביום השבת ולא ביום אחר בגלל הקשר היהודי מסורתי".

   

  "עלינו למצוא את הדרך לשמור על המיוחדות של שבת בציבוריות הישראלית ועל הזכות של כל אדם לנוח ביום הזה תוך מתן פתרונות ספציפיים למי שנזקק להתנייד לאותן מקומות בהם יוכל להנות מהשבת בדרכו. לכן אני גם מאמינה ופועלת כדי להרחיב את סופשבוע, שיכלול גם את יום ראשון כפי שנהוג בעולם וחשוב שבעתיים בישראל, כך שיוכל להקטין מתחים בין חלקי החברה הישראלית"

   

  גילה גמליאל

  "גם עובדים צריכים יום בשבוע לנוח. בעצם זה שהגדרנו את יום השבת כיום המנוחה, הוא מחייב אותנו כמדינה לשמור על זה. אבל למרות זאת אני אומרת 'חיה ותן לחיות' ויש מקומות ועבודות שאין מנוס מלקיים אותם בשבת. לגבי תחבורה ציבורית ניתן למצוא פתרונות יצירתיים וצריך לגשת לנושא בראייה מתחשבת כללית ולהגיע להבנה עם כל סוגי האוכלוסייה".

   

  ברחבי העולם מדברים שלסופ"ש בישראל יש אווירה מיוחדת. מה הוא הסופ"ש היהודי-ישראלי?

  ציפי לבני

  "סופשבוע ישראלי מיוחד, השקט שנופל על הארץ עם השקיעה, התכנסות לארוחות שישי והשונות שבא אפשר לראות אדם עטוף בטלית הולך עם משפחתו בדרך לבית כנסת, חולף על פני שכניו בדרך לים"

   

  "כך היה בילדותי בתל אביב. בבית משותף אחד גרנו עם שתי משפחות חרדיות, משפחה אחת דתית לאומית, חלק חילונים ומשפחתי שלי מסורתית בה אכלו כשר, אמא לא בישלה אבל ראו טלוויזיה, נסעו - אבל לא בחגים וכשהתחלתי לעשן הבקשה היחידה של אמא שלי הייתה לא לעשן בחדר מדרגות בשבת כדי להתחשב בשכנים".

   

  גילה גמליאל

  "אין ספק. השבת מכניסה אווירה מאוד מיוחדת, רוחנית, אינטימית והיא מחברת אותנו למקורות ולמהות שלנו. אני נמצאת לעיתים בחו"ל בשבת וזה בטח לא אותו דבר. יש משהו כאן בישראל - בתחושה לפחות, עם אווירה אחרת. לא תמיד שמרתי שבת אבל מאז שהתחתנתי אני שומרת שבת באופן מלא".

   

  איזו שבת יותר שבתית? ירושלמית, תל אביבית, פריפריאלית, מדברית?

  ציפי לבני

  "כל אחד מתחבר בדרכו"

   

  גילה גמליאל

  "אין כמו שבת בירושלים. יצא לי לעשות שם שבת וממש הרגשתי אותה יורדת. אי אפשר לתאר את התחושה זה משהו סוריאליסטי ממש. יש חיבור מאוד עוצמתי בין הרוחני לפיזי עם קבלת השבת וממש מרגישים באוויר את השבת יורדת עלינו".

   

  תנו לי את הרגע הקסום ביותר בכל סוף השבוע?

  ציפי לבני

  "ארוחת שישי עם הילדים".

   

  גילה גמליאל

  "הרגע הספציפי שלי זה בין הערביים של יום שישי - הרגע שנכנסת השבת וסוף סוף אפשר להפסיק את ענייני היומיום והטרדות של כל המסביב ולנוח באמת".

   

  תנו לי את פסקול סופ"ש שלכם?

  ציפי לבני

  "שירים עבריים ישנים מתוך הדיסקים של ארבע אחר הצהריים של גלצ ושירי שבת עברית של רדיו 103".

   

  גילה גמליאל

  "מיד אחרי הדלקת הנרות אני אומרת את שיר השירים, ולאחר מכן יש את הקידוש של שבת עם שירת אשת חיל ושלום עליכם. יש בשירים הללו משהו מאוד מפרגן. גם במהלך הסעודה שרים שירי שבת והסגנון תלוי באורחים שלנו. בכל פעם בסעודה כשמתחילים לשיר הבנות שלי שואלות למה שרים בכל שבוע את אותם שירים. חמודות".

   

  מהי לדעתכן חשיבות הנגישות למסורת היהודית עבור כלל יהודי ישראל"

  ציפי לבני

  "כשחגגתי לראשונה פסח בקיבוץ כפר חרוב ברמת הגולן, שגיסתי היא ממקימיו, הרגשתי אי נוחות מהדרך היותר ישראלית והפחות מדויקת מסורתית של ליל הסדר. לימים הבנתי שכל קבוצה יכולה לשיר ולספר את הסיפור של עם ישראל ואת החיבור אל ההסטוריה המסורת והתרבות בדרכה".

   

  "דווקא התפיסה שיש דרך אחת של יהדות מקובלת, והבחירה תמיד היא בין להיות דתי חרדי או חילוני תגרום לנו לאבד את אותה יהדות מסורתית-לאומית שכל אחד מתחבר אליה לפי דרכו".

   

  גילה גמליאל

  "יש בזה חשיבות עליונה. צריך לחזור לשורשים. אני למדתי בבית ספר חילוני בילדות ומאז נישואי מתקיים בביתי בכל יום ראשון שיעור תורה. גיליתי עולם ומלואו אשר לצערי לא היה קרוב אלי בתור ילדה. אמנם באתי מבית מסורתי והיה קידוש ונרות שבת בבית, אבל חלק גדול מהיופי שביהדות  ובמקורות שלנו החמצתי. זה פספוס עצום שלא כל הילדים והילדות בישראל זוכים לזה".

   

  "עשיתי תואר ראשון ושני בפילוסופיה, וגיליתי שהרבה דברים המושרשים בעולם, מקורם הוא בכלל אצלנו, אז לטעמי צריך לחזק יותר את הנגישות למסורת היהודית".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  ח"כ ציפי לבני והשרה גילה גמליאל
  צילום: AP
  מומלצים