שתף קטע נבחר

9 שנות מאסר לרב מעפולה שתקף מינית נערים

שני נערים ושתי נערות נפלו קורבן למעשיו של הרב יעקב דויטש, ששכנע אותם כי המעשים מותרים "בהוראה משמיים". אביו של אחד הנערים: "הוא החריב בתים, אני מקווה שעכשיו ביתו ייחרב". עורך דינו: "הוא חף מפשע, נערער"

 

  

בית המשפט המחוזי בנצרת גזר היום תשע שנות מאסר בפועל על הרב יעקב דויטש (64) מעפולה, שהורשע בביצוע מעשי סדום רבים ומעשים מגונים בשני נערים ושתי נערות - חלקם בני קהילתו. מלבד עונש המאסר הוא יפצה את קורבנותיו בסכומים שנעים בין 20 אלף ל-150 אלף שקל. בני משפחותיהם של הקורבנות הביעו סיפוק מגזר הדין, אף שלדבריהם הם ציפו לעונש חמור אף יותר.

 

מעשיו של הרב החלו בשנת 2008, כאשר תקף נערה בת 15 שהגיעה לביתו על מנת לקבל ברכה לשיפור מצבה הבריאותי. בהמשך, לאחר שמצבה הבריאותי השתפר והיא פנתה להודות לו, הוא "חידש את הקשר" עמה ותקף אותה שוב ושוב. באישום תואר כיצד הסביר לה שהמעשים מותרים: "בחלק מהפעמים שאלה המתלוננת את הנאשם אם מדובר במעשים מותרים, והוא אמר כי מדובר בהוראה משמיים... במקרים אחרים אמר לה כי בגלגול קודם היא הייתה אשתו ואף מהטעם הזה המעשים מותרים".

 

בהמשך תקף מינית גם את בת דודתה של הנערה, נערה בת 13. מעשים נוספים ביצע בחבר של בנו שהיה בן 13, ובנער בן 14 שעמו הוא לן בסוכה. השופט, סגן נשיא בית המשפט המחוזי תאופיק כתילי, קבע בגזר הדין כי את העובדה שמדובר בסמכות רוחנית יש לזקוף לחובתו של הרב.

הרב דויטש בבית המשפט (צילום: עידו בקר) (צילום: עידו בקר)
הרב דויטש בבית המשפט(צילום: עידו בקר)
 

"מעשי הנאשם שלפניי פגעו פגיעה קשה וניצחת בכבודם, בחירותם, בגופם ובשלומם הנפשי של המתלוננים, קטינים בעת ביצוע המעשים, שהיו בעבור הנאשם דמויות נוחות לניצול. הם ראו בו אדם בעל השפעה, סמכות רוחנית, מורה דרך, שעל-פיו יישק דבר. הם חפצו בקרבתו, וראו ביחסו כלפיהם אות לכבוד ולזכות שנפלה בחלקם. גדולתו ועוצמתו של הנאשם ביחס לאנשי קהילתו, ואף מחוצה לה, היא שהובילה את המתלוננים לתת אמון בנאשם ולהימצא עמו ביחידות. יתרה מכך, גם הוריהם של המתלוננים אשר ראו בנאשם רב גדול ומכובד, נתנו בו אמון ומתוך כך לא העלו בדעתם כי ילדיהם עלולים ליפול קורבן לניצול בידיו".

 

אביה של אחת הנערות יצא בוכה מאולם בית המשפט וסיפר: "גידלתי אותה עד גיל 14 והוא לקח אותה", אמר. "הרס לה את החיים. היא בטראומה. לא מתאוששת". דודתן של הנערות אמרה כי היא מאמינה שהצדק ייעשה גם בידי אלוהים. "חשוב שאנשים יידעו שלא משנה כמה בן אדם דתי ו'רוחני', אסור לו לעשות מעשים כאלה. רציתי שהוא יקבל 90 שנה, לא תשע שנים. אני מקווה שהוא יינמק בכלא. שיסבול כמו שהאחייניות שלי סבלו".

 

אביו של נער שהותקף הוסיף: "ציפיתי ליותר אבל נחה דעתנו גם מזה. בתשעה באב חרב בית המקדש - והוא קיבל תשע שנים, ואנחנו מרוצים מזה. הוא החריב בתים של אנשים כמו שהוחרב בית המקדש, ואני מקווה שעכשיו ביתו ייחרב.

 

"אני אומר לכל מי שנפגעו ממנו או מהרב בצפת וגם לסוהרים שאולי חוששים מקללות - אין באנשים האלה כוחות, אין יראת שמים, לא קדושה. הם אנשים שניצלו את התמימות ואת הקושי של החיים שלכם, את המצוקה שלכם, וראו בכם טרף קל לביצוע זממם. אלה אנשים שיש להם רק תאווה למין. כל מי שנפגע שיאזור כוח, יפנה ויתלונן. אלה אנשים שצריכים להיות מוקעים למען יראו וייראו".

 

בפרקליטות מחוז צפון הביעו הערכה לקורבנות שאזרו אומץ, התלוננו ואף עמדו בכבוד על דוכן העדים. "אני שמח שבית המשפט אמר את דברו והעניש בחומרה", אמר התובע, עו"ד אור לרנר. "מי שביצע עבירות כאלה ראוי למאסר ארוך ולא משנה מה מעמדו. אני מקווה שהענישה תהווה מסר לעבריינים בפוטנציה וגם לקורבנות בפוטנציה, שיגישו תלונות".

 

סנגורו של הרב, עו"ד אלעד רט, אמר כי הוא טען לכל אורך משפטו שהוא חף מפשע. "יש לו כבוד לבית המשפט אבל הוא חושב שבית המשפט טעה הן בהרשעה והן בעונש החמור, ואנחנו נערער על שניהם".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו בקר
דויטש בבית המשפט. "חף מפשע"
צילום: עידו בקר
מומלצים