שתף קטע נבחר

קפלר 452b: התנאים בכוכב הלכת עשויים לאפשר חיים

נאס"א חשפה גילוי של כוכב לכת דמוי כדור הארץ, שהטמפרטורה בו עשויה להיות כזו שמאפשרת קיום מים נוזליים על פניו. השילוב בין מים נוזליים וכן תרכובות אורגניות שכנראה נפוצות ביותר ביקום, עשוי לרמוז על אפשרויות להתפתחות חיים על אותו כוכב לכת - הנמצא 1,400 שנות אור מאיתנו. יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה מסביר

 

 

מסלולו של כוכב הלכת קפלר 452B דמוי כדור הארץ, שסוכנות החלל האמריקנית חשפה הערב (יום ה'), מציב אותו במרחק כזה מהכוכב המרכזי שגורם לכך שהטמפרטורה על פניו עשויה להיות כזו שמאפשרת קיום מים נוזליים. מה שמביא אותו להיות כוכב הלכת הראשון דמוי ארץ המצוי בחגורת החיים - מסלול שבו יש אפשרות לקיום מים נוזליים - החג סביב שמש, הדומה לזו שלנו.

 

חשוב לציין שכוכבי לכת דמויי ארץ עשויים כנראה מסלע, בדומה לכדור הארץ שלנו, מה שמאפשר למים להיקוות על פניהם, כאשר השילוב בין מים נוזליים וכן תרכובות אורגניות שכנראה נפוצות ביותר ביקום, עשוי לרמוז על אפשרויות להתפתחות חיים על אותו כוכב לכת.

 

קפלר 452b מימין, כדור הארץ משמאל ()
קפלר 452b מימין, כדור הארץ משמאל

הדמיה של פני הקרקע בכוכב ()
הדמיה של פני הקרקע בכוכב

 (צילום: נאס''א) (צילום: נאס''א)
(צילום: נאס''א)

 

מדובר בגילוי ייחודי. מאז הגילוי הראשון של כוכבי לכת בתחילת שנות ה-90, התגלו רק כוכבי לכת ענקיים, העשויים בעיקר מגז ומזכירים את כוכב הלכת הענק צדק.

 

זאת, בשל שיטת הגילוי בה השתמשו אז שהסתמכה על גילוי תנועת הכוכב שהושפעה מתנועת כוכבי לכת סביבו. תנועה זו נגרמת מסיבוב כוכב הלכת והכוכב סביב מרכז כובד משותף.

 

אולם, בטלסקופ החלל קפלר משתמשים בטכניקה אחרת, המבוססת על ליקויים, המאפשרת להבחין בכוכבי לכת קטנים יותר. באופן זה התגלו על ידי טלסקופ החלל קפלר כ-12 כוכבי לכת שממדיהם דומים לאלה של כדור הארץ אולם זה כוכב הלכת הראשון החג סביב כוכב בעל מאפיינים הדומים לשמש שלנו בעוד שיתר כוכבי הלכת דמויי הארץ שהתגלו סובבים סביב שמשות הקרות מהשמש שלנו.

 (צילום: נאס''א) (צילום: נאס''א)
(צילום: נאס''א)

 (צילום: נאס''א) (צילום: נאס''א)
(צילום: נאס''א)

 

כוכב הלכת החדש שהתגלה קרוי - Kepler 452b והוא גדול מכדור הארץ בכ-60%, מה שמעיד על מסה הגדולה בערך פי 5 מזו של כדור הארץ. Kepler 452b מקיף את הכוכב המרכזי במערכת השמש שלו, שהוא בעל מאפיינים הזהים לשמש שלנו אחת ל-386 ימים (לשם השוואה, כדור הארץ מקיף את השמש אחת ל-365 ימים) מה שמעיד על כך שהוא מצוי במרחק הדומה לזה של כדור הארץ מהשמש.

מערכת השמש המרוחקת מצויה במרחק של 1400 שנות אור מהשמש בקבוצת ברבור.

 

מידע נוסף על אירועים בשמי ישראל וכן מפת כוכבים מסתובבת להורדה ואת ספר השנה האסטרונומי לשנת 2015, הכולל את כל האירועים האסטרונומיים לשנת 2015 אפשר למצוא בלוח השנה האסטרונומי לשמי ישראל.

 

ד|ר יגאל פת-אל, קוסמוס טלסקופים , יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה ומנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכוכב הכי דומה לכדור הארץ
מומלצים