שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מהפכה: קנאביס רפואי יימכר בבתי מרקחת; יותר רופאים יתנו מרשם

  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הפתיע היום במהלך דיון בוועדת הסמים בכנסת כשאמר כי הקנאביס הרפואי יימכר בבתי המרקחת. אמירה זו גררה תמיכה בוועדה גם מצד היו"ר, ח"כ תמר זנדברג, שאמרה כי מדובר בבשורה גדולה לראשונה מזה כמה שנים

  הפתעה במהלך דיון בוועדת הסמים בכנסת: סגן השר יעקב ליצמן הודיע כי הקנאביס הרפואי יימכר בבתי המרקחת ויותר רופאים יורשו לתת מרשם לקנאביס.

      

  הוא אמר כי "יש גם היום בתי מרקחת שנותנים כל מיני תרופות אחרות כמו סמים או מורפיום, אז גם בזה נעשה סדר. יהיה רישום ונפקח, אבל הקנאביס יהיה בסטנדרט כמו תרופה. כרגע אנחנו ממתינים להכרעה בבג"ץ בנושא המגדלים, ואני מקווה שנקבל אישור להוציא מכרז למגדלים".

   

  עוד הוסיף סגן השר ליצמן ואמר כי המעבר למכירה בבתי המרקחת יחזק גם את המגדלים. "אנחנו נילחם מלחמה אגרסיבית לא לאפשר לקנאביס לצאת החוצה. ברגע שיהיה מכרז אני בטוח שזה יתקבל".

   

  קראו עוד על קנאביס רפואי:

  המדריך המלא: איך משיגים אישור לקנאביס רפואי

  המדינה תצטרך לחשוב מחדש על הסדרת תחום הקנאביס

   

  "החיים שלנו השתנו"

  תמר זנדברג, יו"ר ועדת הסמים, אמרה בתגובה כי מדובר בבשורה. "זו בשורה גדולה לראשונה מזה כמה שנים, מאז שתחום הקנאביס נדחק ליחידה מצומצמת, והגיע למיצוי ומבוי סתום. המעבר של הטיפול בקנאביס רפואי לטיפול באמצעות רופאים מומחים וחלוקה בבתי מרקחת זאת בשורה עצומה וענקית".

   

  גם פרופ' בועז לב, מנכ"ל משרד הבריאות אמר כי "אנחנו רוצים שתחום הקנאביס יעמוד בסטנדרטים, והמוצרים יחולקו בבתי מרקחת. נרחיב את צוואר הבקבוק המינהלי כך שהרבה יותר רופאים יוכלו לרשום קנאביס רפואי, לאחר שיקבלו הדרכה מקצועית. חשוב מאוד שנכשיר גם את המטפלים וגם את בתי המרקחת. אנו מתכוונים שקנאביס רפואי יהיה בפיקוח כמו תרופות נרקוטיות".

   

  ד"ר אליה רזניק מוסיף ואומר כי משרד הבריאות במשך שמונה שנים לא השכיל לטפל בסוגיית הקאנביס כמו שצריך, ועליו לשנות את המדיניות שלו. "אני שמח על מה שאמר היום סגן שר הבריאות. צריכים הרבה הדרכות לרופאים ולרוקחים. כיום אנשים מחכים חודשים ולא מקבלים שום מענה".

   

  קרנית, המטופלת בקנאביס הוסיפה ואמרה: "עברתי התעללות אכזרית עד שקיבלתי את הקנאביס. הקנאביס הרפואי הציל את חיי, אני יכולה לחיות את החיים בלי להתעסק בכאב 24 שעות ביממה. אני עוזרת לחולים אחרים ושומעת סיפורים קורעי לב על הורים לילדים בני שנתיים וקשישים בני 80 שקורסים תחת בירוקרטיה, חלקם מבקשים נפשם למות. חלק מהחולים נשמו את נשמתם האחרונה מבלי יכולת לקבל את הקנאביס.

   

  "התחושה שאין לי לפנות. במרפאות הכאב יש שלטים גדולים עם הכיתוב 'כאן לא מקבלים קאנביס'. אומרים לחולים במרפאות הכאב: 'אם באתם לקבל קנאביס - אין לכם מה לחפש פה, אתם מעכבים את התור'".

   

  "הרשיון שלי הוא זמני וכדי לקבל קנאביס עליי לוותר על הנוירולוג שלי וללכת לנוירולוג שאתם תקבעו", סיפרה דנה, חולה בניוון שרירים המטופלת בקנאביס, "צריך במסגרת חדשה לקבוע אילו רופאים כן יוכלו לתת מרשם לקנאביס ואילו לא".

   

  ח"כ זנדברג הודיעה בתגובה כי עכשיו דברים ישתנו. "הרופאים ייתנו את המרשמים אחת לשנה".

   

  סימונה, שבתה חולה ומקבלת קנאביס לטיפול, סיפרה כי לפני שלוש שנים אמרו שבתה לא בטוח תחיה. אחרי תשעה חודשים בהם טופלה בקנאביס מצבה הוטב והילדה חזרה לתקשר. "החיים שלנו השתנו", אומרת סימונה.

   

  "מברך על ההחלטה"

  בן חולה המטופל בקנאביס אומר: "לפני ארבע שנים שקלתי 39 קילו. אחר שנים של טיפול בקנאביס עליתי ל-56 קילו, אבל בשנה האחרונה ירדתי ל-49 קילו בגלל הקשיים שלי לקבל קאנביס. אני מברך על ההחלטה להעביר את הסמכות לרופאים. ביקשתי העלאה בכמות הקנאביס ונתקלתי בבירוקרטיה ארוכה ומסורבלת. 

  אל תיתנו לרפורמה הזו ליפול בין הכיסאות בגלל בירוקרטיה".

   

  ד"ר יהודה ברוך אומר כי הרופאים כאן בבעיה. "לרופאים אין ידע. אם יהיו קורסים אנחנו נבוא ואם משרד הבריאות רוצה עזרה שיבוא בדברים עם הר"י. כשאני רושם קאנביס אין לי מושג מה הם מקבלים אני צריך להתקשר לחברה שיסבירו לי.

   

  "הרופא נותן מרשם אבל אין לו מושג. גם הקאנביס צריך גבולות וועדת חריגים אמורה להחליט אם לאשר או לא מעל המינון המותר".

   

  ח"כ שלי יחימוביץ הוסיפה ואמרה כי מדוברק בבשורה מדהימה. "זו תפנית של 180 מעלות וזה ייתן מזור לכאב החולים. אני רוצה להביע הערכה עצומה לסגן השר ליצמן וברכות לח"כ זנדברג שהובילה את המהלך".

   

  נציג איגוד הרוקחות שנכח בדיון אמר: "המתווה שהשר הציג הוא נכון. כמו כל תרופה אחרת גם כאן בתי המרקחת הם אלו שאמורים לעשות את החלוקה. הוצאנו חוברת לרוקחים כדי שהם ילמדו על הצורה שצריך לעשות.

   

  "בבתי מרקחת נותנים מורפיום ותרופות קשות יותר ואם אתם מדברים על זליגה - יש עוד תרופות. היום באוניברסיטאות מוכרים לסטודנטים ריטלין וזה יותר גרוע. יש פתרונות לזליגה של הקאנביס אבל זה לא הסיבה להתייחס לקאנביס באופן שונה. הקאנביס יהפוך להיות חומר כמו כל חומר רפואי אחר".

   

  בסיום הדיון אמר ליצמן: "אני שותף לצרות שלכם ואני מאוד רוצה לעזור. כל שינוי לוקח זמן אני צריך לענות לבג"ץ בעניין הזה ואעשה את זה בהקדם. בנוסף לא אפגע במשרד הבריאות, הם עומדים בלחצים אדירים. שלא נדבר על המחסור ברופאים ואחיות. אל תתקפו אנשים שלנו באופן אישי. תנו לנו צ'אנס. צריך לשבת עם אנשי המקצוע וללמוד את הדבר".

   

  גם ח"כ זנדברג אמרה כי היא מתרגשת. "השאילתא הראשונה שלי כחברת כנסת היה לסגן השר בקדנציה הקודמת שלו בנושא הזה. החולים נכנסו ללב של כולנו. שמענו כאן בשורה ואנחנו גאים על זה. אנחנו מקווים שהחולים יקבלו מזור, הרופאים יפעלו על פי שיקול דעתם המקצועית".

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  הקנאביס יימכר בבתי המרקחת
  צילום: AP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים