שתף קטע נבחר

אירופה תבדוק אם יש חיים מחוץ לכדור הארץ

סוכנות החלל האירופית הודיעה כי בשנת 2022 תשלח חללית כדי לבדוק את פני השטח בשלושה ירחים של צדק. גם נאס"א שואפת להגיע לשם

האם יש חיים בקרבת כדור הארץ? סוכנות החלל האירופית מתכוונת לשלוח חללית כדי שתחקור כמה מהירחים של כוכב צדק, שבהם התגלו שכבות קרח.

לפני כמה ימים, סוכנות החלל האירופית – המקבילה האירופית של נאס"א – הודיעה שתנפיק חוזה על סך כ-385 מיליון דולר לחברת "Airbus Defense and Space" האירופית. ממצאים שנאספו לאורך שני עשורים הביאו מדענים למסקנה כי האפשרות לקיום חיים על שלושת הירחים לא נפסלת על הסף. המשימה, המכונה JUICE נקבעה לשנת 2022 והחללית אמורה להגיע לצדק עד 2030. בשלב זה החללית תנוע בין שלושה מהירחים של צדק. החללית אמורה לבחון את הירח גנימד, הירח הגדול ביותר במערכת השמש, הירח אירופה והירח קליסטו. בסוכנות החלל האירופית אמרו כי זו הפעם הראשונה שהירח גנימד ייבדק מקרוב.

 (צילום: NASA/JPL/Ted Stryk) (צילום: NASA/JPL/Ted Stryk)
(צילום: NASA/JPL/Ted Stryk)

 

אבל לא רק סוכנות החלל האירופית שואפת להגיע לצדק, אלא גם נאס"א. סוכנות החלל האמריקנית נאס"א הכריזה בחודש שעבר על הוצאתו לפועל של פרויקט "אירופה" במטרה לנסות לגלות מה נמצא מתחת לשכבת הקרח העוטפת את הירחים הסובבים סביב כוכב צדק.

 

בסוף שנות התשעים יצאה החללית גלילאו למשימת מחקר בצדק. החללית הצליחה לאסוף נתונים המצביעים כי על אירופה, אשר דומה בגודלו לירח שלנו, ישנו כנראה אוקיינוס מתחת לשכבת קרח העוטפת אותו. אם יוכח כי נתונים אלו נכונים - אזי מדובר באוקיינוס גלובלי שעשוי להכיל כפול מים מאשר מכיל כדור הארץ. שכבת קרח יש ככל הנראה גם על גנימד.

 

המחקר מראה כי שילוב של מים מלוחים, קרקעית ים סלעית יחד עם אנרגיה ותגובות כימיות הנוצרות מפעילות של גאות ושפל על הירח יכולים להעיד על אפשרות שבה יתקיימו יצורים חיים על פני אירופה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ירח אירופה צדק מערכת השמש
צילום: shutterstock
מומלצים