שתף קטע נבחר

אמנסטי: "ישראל ביצעה פשעי מלחמה בצוק איתן"

בהתבסס על הדמיה שבחנה עדויות מאירועי "יום שישי השחור" במהלך המבצע בעזה, קובע ארגון זכויות האדם כי 135 פלסטינים לפחות נהרגו "באופן שיטתי" בתגובה לשבייתו של סגן הדר גולדין ז"ל. משרד החוץ: הדו"ח מוטעה מיסודו ומוכיח את האובססיה של אמנסטי נגד ישראל

 

דו"ח משותף של ארגון אמנסטי אינטרנשיונל וחברת Forensic Architecture קובע כי לפי ראיות חדשות, כוחות צה"ל ביצעו לכאורה פשעי מלחמה בתגובה לשבייתו של סגן הדר גולדין ז"ל באירועי "יום שישי השחור" במהלך מבצע צוק איתן. "הראיות מצביעות על כך שהאופן השיטתי וככל הנראה המכוון של ההתקפות ברפיח, שבהן נהרגו לפחות 135 אזרחים, יכול להגיע לכדי פשע נגד האנושות".

 

כותבי הדו"ח הדגישו כי החומרים שנאספו, שכוללים מאות תמונות וסרטונים, צילומי לוויין ועדויות מעדי ראייה הוצגו למומחים צבאיים ואחרים, ולאחר מכן חוברו יחדיו בסדר כרונולוגי במטרה ליצור תיאור מפורט של האירועים מ-1 באוגוסט, כשהצבא הפעיל את נוהל "חניבעל" השנוי במחלוקת לאחר שבייתו של סגן גולדין.

 

"חברת Forensic Architecture משלבת טכנולוגיות בתחומי הארכיטקטורה והמדיה כדי לבנות מחדש את התקריות המורכבות בהתבסס על העקבות שהלחימה מותירה על הבניינים במהלך העימות. מודלים אדריכליים עוזרים לנו למצוא את הקישור בין שברי ראיות מרובים כמו תמונות, סרטונים מהמדיה החברתית ועדויות כדי לבנות מחדש באופן וירטואלי את השתלשלות האירועים", אמר אייל וייצמן, מנהל החברה.

 

הניתוח העלה שכשגולדין נשבה ב-1 באוגוסט, ההתקפות הישראליות על רפיח כוונו נגד מספר מקומות אשר בהם האמינו שנמצא סגן גולדין, ללא קשר לסכנה הניצבת לאזרחים, ומציע שיכול להיות שהמתקפה אף כוונה להורגו. במסגרת "נוהל חניבעל", הכוחות יכולים להגיב לשבייתו של חייל באמצעות אש מסיבית למרות הסיכון לחייו ולחיי האזרחים בסביבתו. הדו"ח קובע כי יישום הנוהל הזה הוביל להוראה על התקפות לא חוקיות על אזרחים.

 

תיאורים של עדי ראייה בדו"ח ציירו תמונות של כאוס וחרדה בזמן הפעלת אש של מטוסי קרב, מל"טים, מסוקים ותותחי ארטילריה על הרחובות, ופגעה, על פי הדו"ח, באזרחים המסתובבים באופן רגלי או במכוניות, כולל אמבולנסים וכלי רכב אחרים ששימשו לפינוי פצועים.

סגן הדר גולדין ז"ל ()
סגן הדר גולדין ז"ל

בין היתר מראים צילומי הלוויין והתמונות שנותחו עבור הדו"ח מכתשים ונזק, המעידים על כך שבתי חולים ואמבולנסים הותקפו באופן חוזר ונשנה במהלך המתקפה על רפיח, תוך הפרה של החוק הבינלאומי.

 

רופא אחד תיאר בדו"ח איך חולים נסערים ברחו מבית החולים אבו יוסף אלנג'אר לאחר שההתקפות על האזור הוחרפו. הוא העיד כי חלק מהחולים הוסעו החוצה במיטותיהם ורבים מהם עדיין היו מחוברים לאינפוזיה.

 

"ללא רגליים וידיים, שרופים לחלוטין"

בתקרית אחרת שמצויינת בדו"ח, אמבולנס אשר נשא אדם מבוגר פצוע, אישה ושלושה ילדים הותקף על ידי מל"ט, ושרף את כל הנוכחים, כולל הצוות הרפואי, למוות. ג'אבר דרביח, פאראמדיק שהגיע לאזור, תיאר את השאריות החרוכות של הגופות "ללא רגליים, ללא ידיים… שרופים לחלוטין". באופן טרגי, הוא גילה לאחר מכן שבנו, פרמדיק מתנדב, היה בין אלו שנהרגו באמבולנס.

 

"באחת מהתקריות הקטלניות ביותר, הצליחו החוקרים, בעזרת מומחים צבאיים, לאשר ששתי פצצות טון - הסוג הגדול ביותר הנמצא בשימוש בישראל - נורו על בניין חד-קומתי באלתאנור במזרח רפיח. עשרות אזרחים נמצאו בקרבה מיידית, מה שהופך את המתקפה הזו למתקפה לא מידתית באופן מובהק", קבעו מחברי הדו"ח.

 

"ישנן ראיות חזקות לכך שהכוחות הישראליים ביצעו פשעי מלחמה בהפצצה הנרחבת וחסרת הרחמים של אזורי מגורים ברפיח במטרה לסכל את תפיסתו של סגן הדר גולדין, והציגו זלזול מזעזע בחיי אזרחים. הם ביצעו שורה של התקפות לא מידתיות או ללא הבחנה, ונכשלו לחקור אותן באופן עצמאי", אמר פיליפ לות'ר, מנהל אזור המזרח התיכון וצפון אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל.

 

בדו"חות קודמים הדגיש ארגון אמנסטי אינטרנשיונל את ההפרות בידי שני הצדדים, כולל התקפות שיטתיות בידי ישראל על מבנים אזרחיים מאוכלסים והריסה לא מידתית של בניינים אזרחיים, תקיפות בלתי

מובחנות של קבוצות פלסטיניות חמושות והתקפותיהם הישירות של חמאס על אזרחים ישראלים והוצאות להורג במקום של פלסטינים בעזה בזמן העימות.

 

"כישראלים החיים במדינה דמוקרטית, חובתנו לדרוש מממשלתנו שתתנהל על פי עקרונות זכויות האדם והחוק הבינלאומי, אשר למדינת ישראל זיקה מיוחדת להיווסדם. יש לנו הזכות והחובה לדרוש מהממשלה דין וחשבון על מעשיה, הנעשים בשם כולנו, על אחת כמה וכמה כשמדובר בחשדות לפגיעה בזכויות אדם", הסביר יונתן גר, מנכ"ל אמנסטי אינטרנשיונל ישראל.

 

הוא הוסיף כי "שנה לאחר העימות, הרשויות הישראליות לא ניהלו חקירה אמינה, עצמאית וחסרת פניות בנוגע להפרות של החוק ההומניטרי הבינלאומי. בחקירות הצבאיות המעטות של ישראל בנוגע לפעולות חלק מהכוחות ברפיח ב-1 באוגוסט לא הועמד איש לדין".

 

עוד אמר מנכ"ל אמנסטי אינטרנשיונל ישראל כי "יש לחקור באופן עצמאי ובלתי-תלוי את החשדות לפשעי מלחמה שבוצעו על ידי ישראל, ובכללם את המידע החדש שפורסם היום ביחס ליום שישי השחור ברפיח, ובהתאם לממצאים להעמיד את מקבלי ההחלטות לדין. טוב תעשה ישראל אם תפעל על פי המלצות ועדת טירקל, ותקים מנגנון ישראלי עצמאי ובלתי-תלוי, העומד בסטנדרטים של החוק הבינלאומי, על מנת שבעתיד תוכל לחקור חשדות כאלו כאן בישראל. בהיעדר רצון להקים מנגנון חקירה עצמאי ובלתי תלוי, ממשלת ישראל מעבירה את התפקיד לידי בית הדין הפלילי הבינלאומי".

 

משרד החוץ הגיב בזעם על דו"ח אמנסטי. "הדו"ח הזה מוטעה מיסודו בעובדות, בניתוח המשפטי שלו ובמסקנותיו", אמרו במשרד. "המסקנות מעוררת ספק רב בסטנדרטים המקצועיים של הארגון. אמנסטי מוכיח שוב כמה הוא אובססיבי כלפי ישראל".

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים