שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפיצוי החדש-ישן של נתניהו למתנחלים: "מקווים שיעמוד במילה"
  בבית היהודי מביעים תקווה שראש הממשלה לא יפר את הבטחתו לאחר שאישר בנייה של כ-300 יחידות דיור, החלטה שהתקבלה כבר לפני שלוש שנים והוקפאה, ועוד מאות יחידות דיור מעבר לקו הירוק בפסגת זאב, רמות, גילה והר חומה. כעת השאלה: האם הבנייה תיושם?

   

  צפו: הריסת בנייני דריינוף בבית אל    (צילום: איתי בלומנטל)

  צפו: הריסת בנייני דריינוף בבית אל    (צילום: איתי בלומנטל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הפיצוי על הרס מתחם המריבה בבית אל: גורמים בבית היהודי אמרו היום (ד') כי הם מקווים שראש הממשלה בנימין נתניהו יעמוד במילתו לאחר שאישר שיווק ותכנון של מאות יחידות דיור בבית אל ובשכונות בירושלים מעבר לקו הירוק.

   

  לחץ כבד הופעל על נתניהו מצד גורמים רבים בבית היהודי, בהם השרים נפתלי בנט ואיילת שקד, לאחר החלטת בג"ץ לדחות את העתירה שקראה למנוע את הרס בנייני דריינוף בבית אל.

   

  לשכת ראש הממשלה פרסמה הודעה, שלפיה אושרו מיידית בנייתן של 296 יחידות דיור בבית אל, 91 יחידות דיור בפסגת זאב לשיווק ועוד 24 לתכנון, 300 יחידות דיור בשכונת רמות, 70 בגילה ו-19 בשכונת הר חומה.

   

  עם זאת, ההחלטה לגבי מאות יחידות הדיור בבית אל התקבלה כבר לפני שלוש שנים כחלק מהמתווה שגובש במסגרת פינוי שכונת גבעת האולפנה בבית אל, אך מאז המתינה לאישור הדרג המדיני והתקבלה רק היום.

   

  ההחלטה של ראש הממשלה הייתה במהלכו של הליך אישורים ובשבוע שעבר עלתה לאישור בוועדה המשנה להתיישבות במנהל האזרחי. בהמשך להנחיה, הורה מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי את המנהל האזרחי לפרסם את התוכניות לבניית יחידות הדיור.

   

   (צילום: google maps) (צילום: google maps)
  (צילום: google maps)

   

  הריסת בנייני דריינוף, היום בבית אל (צילום: אלי מנדלבאום)
  הריסת בנייני דריינוף, היום בבית אל(צילום: אלי מנדלבאום)

   

  נתניהו נואם בהר חומה לפני הבחירות האחרונות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  נתניהו נואם בהר חומה לפני הבחירות האחרונות(צילום: רויטרס)

   

  ארכיון. שכונת האולפנה בבית אל (צילום: יש דין) (צילום: יש דין)
  ארכיון. שכונת האולפנה בבית אל(צילום: יש דין)

   

  כיסאות באוויר. עימותים הלילה בבית אל    (צילום: דוברות מטה בית אל)

  כיסאות באוויר. עימותים הלילה בבית אל    (צילום: דוברות מטה בית אל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לא רק יחידות הדיור בבית אל המתינו זמן רב להכרעה. גם 91 יחידות הדיור בפסגת זאב, שאושרו היום על-ידי נתניהו, המתינו כשנה להחלטת דרג מדיני.

   

  הרשות הפלסטינית גינתה את ההחלטה לבנות 300 יחידות דיור בבית אל. "זו מדיניות הרסנית לכל המאמצים שנוקטות בהם ארצות הברית והאיחוד האירופי מנסות למצוא מוצא למבוי הסתום (בתהליך המדיני) שאנו נמצאים בו. ההחלטה על הבנייה דורשת התערבות מהירה של הקהילה הבינלאומית כדי לעצור את המדיניות הישראלית המסוכנת שמובילה להידרדרות נוספת במצב. ההחלטה הזאת היא מסר ישראלי לקהילה הבינלאומית ולפיו ישראל אינה מעוניינת בשלום ובמאמצים שנעשים כדי ליצור אוירה שתוביל לשלום". לפי ניסיון העבר, ההחלטה צפויה לגרור גינויים נוספים ברחבי העולם.

   

  מתיחות רבה הייתה היום בבית אל וכללה עימותים אלימים בין המתנחלים לכוחות הביטחון. בעקבות החלטת השופטים הגיעו ליישוב כלי הנדסה כבדים והחלו בעבודות ההריסה בסביבות השעה 12:00 ובמקביל התחדשו עימותים אלימים וקשים במקום: מתנחלים הבעירו אש, יידו אבנים, והשליכו שולחנות וכסאות על כוחות מג"ב שחצצו בינם לבין המבנים. השוטרים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, כולל זרנוקי מים. לפחות 4 מפגינים נעצרו ו-6 נפצעו קל מאוד.

   

  התחושה בקרב תושבי בית אל הייתה של הלם מוחלט. עשרות צעירים ביישוב כבר סמסו לחבריהם להגיעו בבהילות לקראת ההריסה הצפויה. מיד עם קבלת ההודעה עלה הרב דוד נזרי ממחלקת הדת של היישוב על גג המכולת וקרא לנוכחים: "כל הנערים להרים טלפונים להורים שיגיעו לכאן, להיות עם הבנים והבנות בשעות הקרובות בבית אל. להתקשר לחברים, שיגיעו כולם".

   

  פסק הדין של בג"ץ ניתן פה אחד ולשופטת מרים נאור הצטרפו אסתר חיות וסלים ג'ובראן: "יש לזכור במה עסקינן בהליך זה: מדובר בשני מבנים שנבנו על-ידי חברה קבלנית באופן בלתי-חוקי, כאשר לאחר שנים של התדיינות קבע בית המשפט בעניין קאסם כי עד כאן ולא יותר".

   

  סערה במערכת הפוליטית

  ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי השמיע ביקורת חריפה נגד שופטי בג"ץ. "צריך להרים כף של טרקטור D9 על בג"ץ", אמר יוגב. "למרות התב"ע בתוקף והיתר הבנייה מדובר בשרלטנות של בג"ץ ובחוסר צדק", אמר יוגב. "אנחנו כמערכת מחוקקת נדאג לרסן את השלטון המשפטי במדינה ואת הזנב שמכשכש בכלב".

   

  יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, צייץ בתגובה בחשבון הטוויטר שלו: "דחפורים, ארונות קבורה וצעקות איום על בית המשפט ממרפסות וגגות, כל זה ונתניהו – שותק. ביבי האחריות עליך. תתעשת". גם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה בחריפות. לדבריה, "שקד ובנט מצטרפים למרד המתנחלים בשלטון החוק. הניסיון למנוע הוצאה לפועל של החלטת בג"ץ הוא בלתי מתקבל על הדעת, ומחריד ששרת המשפטים נותנת יד לרמיסת החלטות בג"ץ".

   

  יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, גינה את המפגינים בבית אל. לדבריו, "איך הם מעזים לקרוא לעצמם המחנה הלאומי ואז ללכת מכות עם שוטרים ועם חיילי צה"ל? איך הם מעזים לקרוא לעצמם המחנה הלאומי ולצאת נגד שלטון החוק ובית המשפט? איך הם מעזים לקרוא לעצמם המחנה הלאומי ולהחליש אותנו אל מול העולם? איך הם מעזים לקרוא לעצמם המחנה הלאומי אם הם מוכרים את המדינה לחבורה קיצונית ואלימה בשביל שרידות פוליטית? איך הם מעזים לקרוא לעצמם המחנה הלאומי אם הם נבהלים ונכנעים לכל אולטימטום, הזוי ככל שיהיה? המחנה הלאומי האמיתי הוא של רוב אזרחי ישראל שלא מוכנים שיפוררו את המדינה שלהם בשביל כמה פורעי חוק".

   

  שר התיירות יריב לוין (הליכוד) סיכם: "פסיקת בג"ץ להורות על הרס הבתים בבית אל היא חרפה וכתם מוסרי נוסף על מערכת המשפט".

   

  פסק הדין של בג"ץ ניתן פה אחד ולשופטת מרים נאור הצטרפו אסתר חיות וסלים ג'ובראן: "יש לזכור במה עסקינן בהליך זה: מדובר בשני מבנים שנבנו על-ידי חברה קבלנית באופן בלתי-חוקי, כאשר לאחר שנים של התדיינות קבע בית המשפט בעניין קאסם כי עד כאן ולא יותר".

   

  בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים