שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

ישי שליסל לאחר הדקירה לפני עשור: "באתי לרצוח בשליחות השם"

שליסל קנה סכין עם להב באורך 18 ס"מ, הצליח לפרוץ לשורות הצועדים תוך שהוא צועק "הומו זה בושה" ופצע שלושה. בחקירתו במשטרה אמר: "לא תיתכן כזו תועבה בארץ". ב-2006 הורשע בניסיון רצח ונגזרו עליו 12 שנות מאסר

 

 

מצד ימין: ישי שליסל בבית המשפט, מצד שמאל: לאחר שנתפס היום  (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית קוטלר) (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית קוטלר)
מצד ימין: ישי שליסל בבית המשפט, מצד שמאל: לאחר שנתפס היום (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית קוטלר)
 

החשוד בדקירת הצועדים היום (ה') במצעד הגאווה, ישי שליסל, שוחרר רק לפני כחודש ממעצרו, אחרי שב-2006 נגזרו עליו 12 שנות מאסר. שליסל דקר אז שלושה צועדים ופצע אחד מהם באורח בינוני ושניים אחרים באורח קל. בחקירתו במשטרה אמר שליסל: "באתי לרצוח בשליחות השם, לא תיתכן כזו תועבה בארץ". פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד שליסל, שנאשם בשלושה ניסיונות רצח. את רוב השנים ריצה במאסר בכלא איילון ואת חלקן בכלא מעשיהו, בשניהם באגף התורני.

 

במצעד הגאווה ב-2005 היו עימותים בין הצועדים לבין חרדים שהתאספו לאורך המסלול. כ-100 צעירים חרדים הגיעו לפינות הרחובות ההסתדרות-בן יהודה וכשהגיע המצעד למקום הם החלו לנסות לפרוץ לשורות המצעד תוך קריאות "הומו זה בושה". כוח משטרה ניסה לפזרם בכוח. אבל שליסל הצליח לפרוץ לעבר הצועדים ודקר שלושה .שניים מהם בני 18 וגבר בן 50. אחד מהם נפצע באורח בינוני לאחר שכתוצאה מהדקירה נגרם לו חתך בבית החזה מעל לבו וחתכים עמוקים באצבעותיו. במהלך חקירתו התברר כי שליסל רכש לצורך הדקירה סכין מטבח עם להב באורך 18 סנטימטרים.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

רגע הדקירה והמעצר של שליסל, היום (צילום: AP) (צילום: AP)
רגע הדקירה והמעצר של שליסל, היום(צילום: AP)

 דניאל דוקרביץ' היה בין חבורת הצועדים שהותקפה אז. "הבחור פרץ מהשוליים עם סכין ענקית בידו" הוא סיפר לאחר המקרה. "הוא הצליח איך שהוא לחמוק משרשרת השוטרים במקום, התנפל מיד על אחד הצועדים שהיה שם, דקר אותו בבטן, אני ובחור נוסף קפצנו עליו, וניסינו לעצור אותו. תוך כדי נפילה, פגע בי החלק הקהה של הסכין בראשי, אבל לא באופן רציני. הייתה שם מהומה רבה, שבסיומה נשכבו על הקרקע שלושה פצועים ולצדם דגל הגאווה מלא דם". לדבריו, בזכות תושייתו שלו, של חברו, ובזכות התגובה המהירה של השוטרים נמנע אסון כבד יותר: "זה עמד להיגמר בטרגדיה. עצרתי אותו רגע לפני שפגע בצווארו של אדם אחר".

 

בינואר 2006 הורשע שליסל בניסיון לרצח, פציעה וכן בחבלה בכוונה מחמירה. בפסק הדין כתבו השופטים: "המסקנה היא כי מדובר בנאשם שגילה פנאטיות יתרה, אשר גמר אומר בליבו לא להניח לתהלוכה להסתיים בשלום ויהי מה. לא נחה בליבו סבלנות כלשהי, ולו מינימלית, כלפי המשתתפים בתהלוכה שכן השקפת עולמו דחתה כל פשרה. הנאשם היה נכון, מתוך מודעות מוחלטת, לשלם מחיר אישי כבד על מעשיו ומתוך אלה עשה"

 

בבית המשפט נכח אדם רוסו, שאותו פצע שליסל באורח בינוני לאחר שדקר אותו בחזה וביד שמאל: "אני מאוד מרוצה. אין ספק שהוא בא במטרה לרצוח, והיה יכול להרוג באותה מידה. הוא לא הצליח בגלל כל מיני סיבות אבל הוא בא במטרה לרצוח אותי. זה גם יותר מעניין אישי - הוא גם פגע בקהילה כולה וזה פשע שנאה שמקביל לאנטישמיות וגזענות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ישי שליסל
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים