שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

"לעשות משהו קיצוני נגד הטמאים". הראיון, המכתב והמחדל הענק

ישי שליסל, שביצע את פיגוע השנאה במצעד הגאווה בירושלים, התראיין לקו "הנייעס החרדי" לפני שבועיים ונראה שהכתובת הייתה על הקיר. "יש כלל במלחמות – דבקות במטרה", אמר שליסל. "הטמאים האלה רוצים להמשיך לטמא את ירושלים. צריך לעשות הכול כדי שלא יסיימו את המצעד". במכתב שהופץ לקראת המצעד כתב שליסל: "מסרו את נפשכם"

 

"אם אדם אחד בא לנסות לעצור את המצעד, אז צריך לעשות משהו קיצוני. צריך כמה שיותר אנשים. המאבק לא נגמר. הטמאים האלה רוצים להמשיך לטמא את ירושלים". רק לפני שבועיים נשמע כך ישי שליסל בראיון והערב (ה') הוא הגיע עם סכין למצעד הגאווה בירושלים ודקר שישה מהמשתתפים, עשור לאחר שדקר שלושה בני אדם באותו מצעד בבירה.

 

שליסל השתחרר לפני כחודש לאחר ריצוי 10 שנות מאסר בגין מעשיו במצעד הגאווה בשנת 2005 לאחר שעונשו קוצר בשנתיים. במוצאי שבת לפני כשבועיים התראיין שליסל למוקד חדשות טלפוני בשם "הנייעס החרדי". במוקד התלבטו אם לפרסם את הראיון, לא בשל החשש לתת לו פתחו פה אלא כי מצעד הגאווה הוא נושא שבמגזר החרדי מעדיפים לא לדבר עליו. למרות זאת, החליטו במוקד לפרסם את הראיון.

 

"הטמאים האלה רוצים להגדיל את חילו השם ורוצים לעשות את המצעד הארצי והעולמי בירושלים של מאות אלפי טמאים רחמנא ליצלן. זה חילול השם שאין כדוגמתו", אמר שליסל בראיון.

 

הוא סיפר על האירוע מלפני עשור ולאחר שנשאל אם הוא חשב שהלך רחוק מדי במעשיו הוא השיב כי הוא אינו מתחרט. "הכול משמיים. הרשעים האלה עושים מצעד כזה מתועב ודווקא בירושלים", אמר שליסל ונשאל אם הוא תכנן את המעשה עם פעילים נוספים. "אני מצר על זה שלא היו לי שותפים. זאת הייתה צריכה להיות מחאה המונית. יש כלל במלחמות – צריך דבקות במטרה".

 

באורח מצמרר שליסל לא פעם ולא פעמיים צחקק כשנשאל אם הוא זוכר את הרגעים הדרמטיים במהלך הפיגוע לפני עשור. "לא זוכר כל פרט. באופן כללי אני זוכר משהו קצת ובסדר (צוחק)". במקרה אחר הוא צחק לאחר שנשאל אם תכנן את הדקירה מבעוד מועד. "זאת שאלה טובה. בבית המשפט אמרתי שזה היה די ספונטני".

 

אתה לא חושש מתגובות של אנשים שחושבים שרואים אותך כאדם שעשה מעשה לא ראוי?

 

שליסל: לא. לא אכפת לי כל כך.

 

אז אתה מבחינתך הולך עם זה עד הסוף?

 

שליסל: בגדול כן.

שליסל לפני שביצע את פשע השנאה (צילום: AP) (צילום: AP)
שליסל לפני שביצע את פשע השנאה(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

הכתובת על המכתב: "חובה על כל יהודי למסור נפשו למען ביטול חילול השם"

לאחר פיגוע השנאה הערב הופץ ברשתות החברתיות מכתב שאותו כתב לכאורה שליסל לפני כשבועיים - מוצאי השבת של פרשת מטות-מסעי - ובו קרא לאנשים "למסור את נפשם" במצעד הגאווה: "חובה על כל יהודי למסור נפשו למכות ולמאסר ולעמוד אפילו לסכנה ולהתחבר יחדיו לעצור ולבטל את חילול השם הגדול למען קדושת שמו יתברך".

 

שליסל, החשוד בביצוע אירוע הדקירה במצעד הגאווה שבה נפצעו שישה בני אדם, בהם שניים במצב קשה, מצטט דברים מספר "הקדמה לתיקונים" ש"מי שלא מוסר את נפשו או גופו או ממונו בשעת השמד (כך הוא מגדיר את מצעד הגאווה) מחזיר את העולם לתוהו ובהו, ומי שכן מוסר - מבורך". הוא מסיים את מכתבו במילים: "החפץ לעבדו בראו. ש. שליסל".

 


 

וזה נוסח המכתב:

 

"בס"ד

לכבוד כל היהודים הנאמנים לאבינו מלכנו

 

בעוונותינו הרבים שוב רוצים הרשעים לעשות מצעד של תועבה דוקא בעירו של המלך ממ"ר הקב"ה, למען טמא את מקדשו ולחלל את שם קדשו, ביום חמישי י"ד לחודש אב אחר הצהריים. הם תמיד מחפשים להגדיל את החרפה וחילול השם. יש לזכור ש... הם אפילו ביטלו את המצעד הגדול בתל אביב כדי לעשות מצעד אחר ענק בירושלים ואז בזכות משאות נפש של עם ישראל ביטל הקב"ה את כוונתם ולפני כן אפילו ביקשו אישור לעשות מצעד עולמי בירושלים.  

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות") (צילום: אלכס קולומויסקי,
(צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות")

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מצעד עולמי בירושלים... וכמה שיותר רוצים לפרסם אצל כל גויי הארץ ולחלל את שמו בכל העולם... ומה שהגביל אותם עד היום בס"ד, זה רק פחד מפני הפגנות של אוהבי השם. אם נימנע מלמחות הם ירגישו חופשיים להגדיל החרפה ולפרסמה בכל העולם גם אצלנו ואצל ילדינו.

 

הקב"ה נתן להם כל זה כדי לבחון אותנו אם אנו נאמנים לו ואכפת לנו מחילול שמו

הגדול, או שכל אחד דואג רק לעצמו לגשמיות ולרוחניות שלו. לכן נראה שחובה על כל יהודי למסור נפשו למכות ולמאסר ולעמוד אפילו לסכנה ולהתחבר יחדיו לעצור ולבטל את חילול השם הגדול למען קדושת שמו יתברך. ולכל הדתות להשתתף בעצרת המחאה המתוכננת באותה שעה כנראה".

 

שליסל שוחרר רק לפני כחודש מהכלא, אחרי שב-2006 נגזרו עליו 12 שנות מאסר. שליסל דקר אז שלושה צועדים ופצע אחד מהם באורח בינוני ושניים אחרים באורח קל. בחקירתו במשטרה אמר אז שליסל: "באתי לרצוח בשליחות השם, לא תיתכן כזו תועבה בארץ". פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד שליסל, שנאשם בשלושה ניסיונות רצח. את רוב השנים ריצה במאסר בכלא איילון ואת חלקן בכלא מעשיהו, בשניהם באגף התורני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שליסל לאחר המעצר
צילום: רויטרס
מומלצים