שתף קטע נבחר

#נשרף_בעודו_בחיים: זעם ברשת על הרצח

תמונות הבית שהוצת והפעוט שנרצח הופצו במהירות בקרב הגולשים הפלסטינים, הזעם נראה גם בקריקטורות. חמאס קרא להפגנות: "על ישראל לצפות לתגובה בכל רגע"

קריקטורה הבוקר באתר חדשות פלסטיני ()
קריקטורה הבוקר באתר חדשות פלסטיני

התושבים הפלסטינים התעוררו הבוקר (ו') כשבכותרות של כל אתרי החדשות המקומיים עומד רצח הפעוט עלי דוואבשה בכפר דומא לאחר שביתו הוצת. לצד כעס רב של גולשים פלסטינים ברשתות החברתיות והפצה מהירה של תמונות ההרס והשריפה מהכפר, קראו הארגונים הפלסטינים לתושבים לצאת ולהפגין גם ברחובות: "אין דרך אחרת מלבד התנגדות"

 

כמה שעות לאחר פיגוע השנאה החלו הגולשים הפלסטינים להביע את זעמם על האירוע ברשת, כשבמוקד הקריאות לצאת ולהפגין היום לאחר התפילה המרכזית של יום שישי. הרשתות התמלאו במהירות בתמונות של הבתים שהוצתו לצד תמונות המשפחה והתינוק שהועלו תחת ההאשטאג #WasBurnedAlive – נשרף בעודו בחיים. 

 

תמונות שהופצו ברשתות החברתיות  ()
תמונות שהופצו ברשתות החברתיות

ערוצי הטלוויזיה הפלסטיניים פתחו הבוקר בגל שידורים פתוח מבית המשפחה בדומא, ובאמצע דיווח של הטלוויזיה הפלסטינית אף החלה כתבת לבכות בעת ששידרה מהבית שנשרף.

 

ארגון חמאס השתמש בפיגוע היהודי כדי להבעיר את השטח. חוסאם בדראן, דובר חמאס בחו"ל, קרא לתושבי הגדה לצאת לרחובות ולהפגין בתגובה לרצח התינוק, וכדי להגן על אל-אקצה. הוא אף קרא לרשות הפלסטינית לשחרר את כל העצורים הפוליטיים: "אין דרך אחרת מלבד ההתנגדות, על כלל מרכיביה, כדי לעצור את פשעי הכיבוש".

 

חמאס: "קוראים ליום זעם"

בחמאס קראו עוד במהלך השבוע ליום זעם בגדה על רקע העימותים שאירעו במסגד אל-אקצה בט' באב. לאחר התפשטות הדיווחים על האירוע הבוקר יצאו בכירי ודוברי הארגון בקריאות להרחיב את העימותים עם כוחות צה"ל גם במחאה על רצח התינוק והפגיעה במשפחה דוואבסה. פלגים פלסטיניים נוספים הצטרפו לקריאות של חמאס לצאת לרחובות. ארגון הג'יהאד האיסלאמי הודיע שיערוך עצרת המונית בג'בליה שבצפון רצועת עזה כאות הזדהות עם בבני המשפחה.

 

"הפשע הזה, לצד פשעים דומים של המתנחלים, בוצעו בתמיכה והגנה של כוחות הצבא הציוני וקודמו על-ידי ממשלת הכיבוש", נמסר מתנועת הג'יהאד האיסלאמי. "הפשע הזה הינו חלק מהסלמה מתוכננת של הכיבוש במסגרת ההודעה על בניית התנחלויות נוספות. אנחנו בפני הגברת התוקפנות על רכוש התושבים ופגיעה במקומות הקדושים. טרור המתנחלים וצבא הכיבוש ייתקל בכוח רצון פלסטיני שלא יסכים לעולם להיכנע. מי שמסית להרוג את עמנו, לפגוע ברכושנו ולשרוף את הבתים והמסגדים – עליו לצפות לתגובה בכל רגע".

הלווייתו של הפעוט שנרצח הלילה בכפר דומא (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
הלווייתו של הפעוט שנרצח הלילה בכפר דומא(צילום: חסן שעלאן)
 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)
 

החזית העממית לשחרור פלסטין פרסמה גם היא הודעה, שבה כינתה את האירוע בדומא "הסלמה חסרת תקדים". החזית קראה ל"ממשלת הטרור וההרג" לשאת באחריות לרצח. עוד נמסר מהארגון כי על הפלסטינים להסלים את ההתנגדות ולהכריז מלחמה על המתנחלים וההתנחלויות. "על התושבים להכריז על זעמם ולהגיב בכל הכוח על הפשע הזה, להסלים את ההתנגדות לכיבוש ולעדרי המתנחלים באופן כללי ומאורגן". הארגון קרא לוועדות העממיות בכפרים ובערים הפלסטיניות להתנגד למתנחלים לאור כישלונם של מנגנוני הביטחון להגן על עמם.

 

דובר תנועת פתח, אחמד עסאף, אמר כי "הפשע שביצעו המתנחלים היהודים הבוקר בכפר דומא הוא פשע נגד האנושות". דובר התנועה הוסיף והאשים כי ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו, שהודיע רק אתמול על דבקותו בהתנחלויות ובמתנחלים, היא זו שצריכה לשאת באחריות. הוא ציין כי המקרה אירע כתוצאה מההסתה המתמשכת מצד ההנהגה בישראל.

 

מוקדם יותר השווה יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן את האירוע לרצח של אבו חדיר. "זהו פשע נוסף שמבצעים המתנחלים וממשלת ישראל. ממשלת ישראל ממשיכה לבנות התנחלויות בכל מקום בגדה ובכך מעודדת את המתנחלים לבצע את מה שהם עושים. אנו מגנים את הפשעים הישראליים - זהו פשע מלחמה ופשע נגד האנושות". הוא הביע דרישה "מהעולם לפעול. מה דעתה של ארה"ב על הפשעים האלה? אנו לא שומעים ממנה. אם ממשלת ישראל והצבא הישראלי היו רוצים למנוע את המקרים הללו, הם היו יכולים לעשות זאת".

 

גורם ביטחוני פלסטיני אמר ל-ynet כי מנגנוני הביטחון של הרשות נערכים לקראת ההפגנות והתהלוכות הצפויות סביב תפילות יום השישי בצהריים בערים הפלסטיניות ברחבי הגדה. כוחות הביטחון צפויים להתפרס מחוץ למסגדים שחמאס מתכנן להוציא מהם תהלוכות במסגרת יום הזעם. לדבריו, בכוונת המנגנונים היה למנוע את הפגנות חמאס ואולם לאחר האירוע הלילה הדבר אינו אפשרי עוד. עם זאת אמר כי המנגנונים לא יאפשרו לחמאס להניף דגלים ירוקים במהלך ההפגנות.

 

היום הייתה צפויה להיות להתקיים השבעה של כמה שרים חדשים בממשלת הרשות הפלסטינית, אך לפי דיווחים נראה כי ההשבעה תידחה לאור ההתפתחויות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרשת הפלסטינית זועמת בעקבות הפיגוע בכפר דומא
מומלצים