שתף קטע נבחר

טרור נגד ערבים בצפת: שנת מאסר לאיש מג"ב

אברהם אלמקיס יידה אבנים על בתים של תושבים ערבים במדרחוב בעיר וקרא בין השאר: "מוסלמים מסריחים, יהודי הוא נשמה – ערבי הוא בן זונה"

אברהם אלמקיס, צעיר תושב צפת, יירצה שנת מאסר בפועל בגין השלכת אבנים לעבר בתים של ערבים בעיר והשמעת קריאות גזעניות. בית המשפט העליון דחה לאחרונה את הערעור שהגיש אלמקיס על חומרת העונש שנגזר עליו במחוזי, בטענה שזו הדרך למיגור הגזענות כלפי ערבים בישראל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט  ב-ynet:

 

רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

ראשית הפרשה ערב אחד באוקטובר 2010: אלמקיס, אז חייל סדיר במג"ב, החליט עם וחברו למחות על מה שהגדירו כ"נוכחותם המתגברת של ערבים בעיר צפת", שבדרך ההתנהגות שלהם פוגעים בביטחונן האישי של בנות יהודיות. השניים הגיעו למדרחוב בעיר, שם מתגוררים תושבים ערבים רבים, יידו אבנים לעבר בתים וקראו בין השאר: "מוות לערבים", "מוסלמים מסריחים" ו"יהודי הוא נשמה, ערבי הוא בן זונה". בשלב מסוים לקח החבר את נשקו של אלמקיס, ירה באוויר, ולאחר מכן נמלטו השניים מהמקום.

 

אחרי שנתפסו הרשיע אותם בית משפט השלום בקריות בהסתה לגזענות, הסתה לאלימות, התפרעות ושימוש בנשק באזור מגורים, אך לא סבר שמגיע להם מאסר בפועל. על כל אחד מהם נגזרו 10 חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים וקנס בסך 8,000 שקל (או שלושה חודשי מאסר תמורתו).

 

המדינה ערערה על קלות העונש, והרכב בית המשפט המחוזי – ברוב של שניים מול אחד - החליט להחמיר את עונשו של אלמקיס כך שירצה שנת מאסר בפועל ושנה על תנאי לשלוש שנים (הדיון בעניין החבר התעכב מכיוון שברח מהארץ).

 

הפעם היה זה תורו של אלמקיס לערער, ובעליון הוא טען שהמחלוקת בין שופטי המחוזי לגבי מידת העונש, מצדיקה את הבאת השאלה לדיון נוסף.

 

אבל שופט העליון חנן מלצר קבע שאין להפחית את העונש, ראשית משום שאין סטייה משמעותית ממדיניות הענישה המקובלת בנסיבות העניין. שנית, הוסיף השופט, בתי המשפט השלום והמחוזי קבעו שהחומרה של העבירות היא גבוהה מאוד, ומאחר שמדובר בעבירות על רקע לאומני, הוא מסכים שיש צורך בענישה מחמירה שתרתיע ותסייע למיגור הגזענות.

 

השופט ציטט את דבריו של השופט יוחנן עמית שכתב בפסק דין אחר: "ביטויי גזענות כגון דא, אשר מלבים שנאה ופחד ופוגעים בשלומו ובטחונו של הציבור הערבי בארץ, בזויים בהיבט המוסרי, נוגדים את המסורת היהודית ואת הערך של 'כבוד הבריות', ומכתימים דמותה של המדינה בארץ ומחוצה לה".

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקש: עו"ד עידית רייכרט, עו"ד תומר שוורץ
  • ב"כ המשיבה: עו"ד אייל כהן
  • עו"ד ערן כהן עוסק במשפט פלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים