שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

ריבלין בעצרת בכיכר ציון: "אני מתבייש, יש פה סלחנות לקיצונים"

נשיא המדינה בא לעצרת בירושלים בעקבות הפיגוע היהודי בדומא והדקירות במצעד הגאווה: "עלינו להיות נחרצים הרבה יותר, לחנוק את ההסתה". אלפים בעצרת ההזדהות עם הקהילה הגאה בתל אביב, הנשיא לשעבר פרס: "מי שמסית נגד הערבים, שלא יתפלא ששורפים תינוק חי". נתניהו: "נילחם בהומופוביה"

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נשא אמש (שבת) דברים חריפים בעצרת בכיכר ציון בירושלים נגד מרחץ הדמים ומסע השנאה נגד פלסטינים ונגד הקהילה הגאה: "אי אפשר לכבות את האש בהדחקה. על מנת לכבות את הלהבות, עלינו להיות נחושים ונחרצים הרבה יותר. עלינו להיות יסודיים וברורים, ממערכת החינוך, דרך מערכת אכיפת החוק, ועד האוחזים בהגה ההובלה, של העם והמדינה. עלינו לחנוק את הבערה, את ההסתה, בטרם זו תעלה לכלותנו".

 

 

מפגינים בכיכר ציון (צילום: רועי ינובסקי ) (צילום: רועי ינובסקי )
מפגינים בכיכר ציון(צילום: רועי ינובסקי )

העצרת בגן מאיר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
העצרת בגן מאיר(צילום: מוטי קמחי)

"השנאה רוצחת". בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"השנאה רוצחת". בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

ריבלין אמר כי "בערבו של ט"ו באב, חג האהבה, שישה מאזרחי ישראל נדקרו באכזריות בלבה של ירושלים. אחת הפצועות, בת 17 בסך הכול, תלמידת בית ספר, נתונה עדיין במצב אנוש. היא מיטלטלת בימים האלה, ימים של החופש הגדול, בין חיים למוות. נאבקת על חייה. אבל למרבה הזוועה והחרפה, מרחץ הדמים - מסע השנאה וההרג - לא נעצר כאן. עוד באותו הלילה שרפו מחבלים יהודים את ביתה של משפחת דוואבשה בכפר דומא, רצחו את התינוק עלי סעד דוואבשה, ופצעו קשה את אחיו בן הארבע ואת אביו. האימא עוד נאבקת על חייה".

 

הוא סיפר שביקר שלשום את משפחת דוואבשה בבית החולים שיבא בתל השומר, "ביקרתי ושתקתי. התביישתי. נחרדתי מכוחה של השנאה. התביישתי שבארץ שידעה את רצח שלהבת פס ומשפחת פוגל, אדל ביטון, אייל, גיל-עד, נפתלי, ומוחמד אבו חדיר, יש עוד כאלה שידם לא מהססת להצית אש ולהבה בבשרו של תינוק, להגביר את השנאה והאימה". עוד אמר ריבלין: "נוצרה אצלנו אווירה המאפשרת סלחנות למה שנוהגים לכנות בהיתממות 'עשבים שוטים'. לכל חברה ישנם שולים קיצוניים. אולם היום עלינו לשאול: מה באווירה הציבורית מאפשר לקיצוניות ולקיצונים ללכת בבטחה בתוככי הדרך הראשית? מה הביא לכך שהעשבים השוטים מאיימים על שלומה של הערוגה כולה?"

הנשיא ריבלין בעצרת בירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות") (צילום: אלכס קולומויסקי,
הנשיא ריבלין בעצרת בירושלים(צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות")

הנשיא לשעבר פרס. "פשרה פולטית - כן, פשרה מוסרית - לא" (צילום: מוטי קמחי)
הנשיא לשעבר פרס. "פשרה פולטית - כן, פשרה מוסרית - לא"(צילום: מוטי קמחי)

המחאה בגן מאיר בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המחאה בגן מאיר בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

צועדים מכיכר רבין לגן מאיר בתל אביב (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
צועדים מכיכר רבין לגן מאיר בתל אביב(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

דברים קשים השמיע אמש (שבת) גם הנשיא לשעבר שמעון פרס בעצרת בגן מאיר בתל אביב בעקבות פיגוע השנאה שבו דקר הפעיל החרדי הקיצוני ישי שליסל משתתפים במצעד הגאווה בירושלים ביום חמישי: "ראוי בערב זה להוריד את המסכות. מי שמכנה את מצעד הגאווה 'מצעד בהמות' אל יתפלא כשמורמת סכין על נערה בת 16. מי שמסית נגד אזרחי ישראל הערבים, שלא יתפלא כי מציתים כנסיות, מסגדים ולבסוף שורפים גם תינוק חי באישון הלילה. אנו נתקלים היום במצב שבו עלינו לשאת את החרדה העמוקה ביותר לקיומנו. במדינה דמוקרטית ניתן לערוך פשרה פוליטית, אך אסור לעשות בה פשרה מוסרית. המוסר אינו ניתן לחלוקה".

 

בעצרת בגן מאיר שאליה באו אלפים אמר פרס: "אני גאה לעמוד כאן הערב אתכם, אבל תרשו לי לומר משהו אישי - אני גם מתבייש. אני מלא זעזוע. אני לא מאמין שהגענו לתהום כזו. עמדתי מעל במה זו לפני שש שנים, ימים ספורים לאחר הרצח בברנוער. אני מתקשה להאמין כי אנו עומדים שוב על אותה במה, שוב מול אותה תופעה. הערב נאספנו למלחמת שחרור, שחרור של מדינת ישראל מטירוף וממטורפים. זו אינה מחלוקת בין ימין לשמאל. זהו עימות נוקב בין בעלי מצפון לחסרי מצפון.

  

ח"כ ינון מגל מהבית היהודי הגיע לגן מאיר בתל אביב כדי לייצג את מפלגתו באירוע, אך סירב לחתום על "כתב התחייבות" שעליו חתמו חברי הכנסת האחרים. באותו מסמך התחייבו חברי הכנסת לפעול נגד הסתה לאלימות ולקדם שוויון לקהילה הגאה. יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט התלבט אם להגיע אך מארגני העצרת ביקשו ממנו לא לבוא. מגל וגם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ספגו קריאות בוז מהקהל.
 
"זוהי אינה מלחמה בין ימין לשמאל, אלא בין המרכז השפוי לשוליים המטורפים", אמר לפיד. "האנשים האלה אינם שונים בדבר מדאעש וחמאס. הם בוגדים בכל מה שקדוש לנו. המחבלים היהודים צוברים תאוצה וכוח מפני שהם מרגישים שיש מולם שלטון חלש והססן שפוחד מהם".
 

נתניהו: "נילחם בכל גילוי של הומופוביה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו דיבר בסרטון וידאו שצולם מראש, וסיפר שהנערה שנפצעה אנושות במצעד הגאווה היא תלמידת התיכון שבו למדו הוא וילדיו. "זו הייתה התקפה על הילדים של כולנו", אמר נתניהו, "ושלשום אחוז קנאה מטורפת ורצחנית, בא בן עוולה לרצוח אותה ואחרים. ומה שלא פחות גרוע מזה - יש מי שמייחל למותה. אנחנו דוחים את השנאה הזאת על הסף. אנחנו גם נעשה כל מה שצריך כדי להפיק את הלקחים, אבל הלקח החשוב ביותר הוא קבלת האחר, גם כשהוא לא כמוך. האחר והאחרת. ואני כופר בזה שזה מנוגד ליהדות. מה שקרה בירושלים זה מנוגד לרוח עמנו. נמשיך להוביל את המדינה שלנו נגד גינויי השנאה, כל גינוי של שנאה. כל גינוי של הומופוביה נגד הקהילה הגאה. אנחנו נקבל את האחר כי האחר זה אנחנו".

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג נאם גם הוא בגן מאיר: "השבוע התברר לכולנו שוב שבמקום שבו אין שוויון יש גזענות, בורות ושנאה. אלה מעבירים אנשים וציבורים שלמים על דעתם. המאבק של הקהילה הגאה הוא מהצודקים, הראויים והנכונים ביותר, כי הוא מאבק על שוויון לבני ובנות האדם החיים במדינת ישראל. כל אישה וכל גבר נבראו בצלם, אין אהבה נכונה וצודקת יותר מאהבה אחרת, אין זוגיות שיש לה מקום ראוי יותר במדינה שלנו מזוגיות אחרת. אל תיתנו לרוצחים ומחבלים שפלים להכניע אתכם. אנחנו אתכם, צועדים אתכם במסע הארוך הזה להכרה, שוויון וזכויות מלאות".

ההפגנה במרכז הכרמל בחיפה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
ההפגנה במרכז הכרמל בחיפה(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)
 

עצרת תמיכה בבאר שבע (צילום: מגמה ירוקה) (צילום: מגמה ירוקה)
עצרת תמיכה בבאר שבע(צילום: מגמה ירוקה)

 (צילום: מגמה ירוקה) (צילום: מגמה ירוקה)
(צילום: מגמה ירוקה)

מלבד הנערה שפצועה אנושות מאז פיגוע הדקירה במצעד הגאווה, בבית החולים שערי צדק מאושפז פצוע נוסף במצב קשה ובהדסה עין כרם מאושפז פצוע במצב קל.

 

העצרת המרכזית בגן מאיר בתל אביב תוכננה מראש כדי לציין שש שנים למסע ההרג במרכז הקהילה ההומו-לסבית "ברנוער", אבל בעקבות פשע השנאה שלשום היא מתמקדת מטבע הדברים גם בתקיפה במצעד בירושלים. ראש העיר תל אביב רון חולדאי אמר כי המעשה במצעד הגאווה היה "שש תקיעות סכין חדשות בחברה הישראלית. הפעם הגינויים באו ישר מכל הצדדים. אני רואה עצמי פטור מלהשמיע דברי גינוי. אני רוצה לקרוא מכאן ולהציע למגנים לתרגם את תחושת הזעזוע לשפת המעשה החיובי. אני קורא לראש הממשלה ולשרים - אל תסתפקו בדיבורים, התחילו בחקיקה שתהפוך את חברי הלהט"ב לאזרחים שווי זכויות".

 

דגל הגאווה מתנוסס בתיכון שליד האוניברסיטה בירושלים, לאות הזדהות עם תלמידת בית הספר שנדקרה בפיגוע ומצבה עדיין קשה מאוד (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
דגל הגאווה מתנוסס בתיכון שליד האוניברסיטה בירושלים, לאות הזדהות עם תלמידת בית הספר שנדקרה בפיגוע ומצבה עדיין קשה מאוד(צילום: מוחמד שינאווי)

מטפלים בפצוע שנדקר במצעד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מטפלים בפצוע שנדקר במצעד(צילום: EPA)

 

 

עצרת תמיכה בלהט"בים נערכה אמש (שבת) כאמור גם בכיכר ציון בירושלים, בהשתתפות אישים פוליטיים ודתיים, ובראשם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. מנכ"לית הבית הפתוח שרה קלה אמרה: "רבים שואלים אותנו למה צריך מצעד בירושלים. מכנים אותנו תועבה וגורסים שאנחנו מפיצים טומאה ברחובות עיר הקודש. אני רוצה להודיע לכל המתנגדים שלא נפסיק לצעוד בעיר הזו למען שוויון הזכויות שלנו. קל מאוד לגרש אותנו לגוש דן, לנסות לכלוא אותנו בגטו ההומואי בתל אביב. אבל אני כאן כדי להגיד שכתושבי ותושבות העיר הזו יש לנו זכות קיום בכל מקום, בכל עיר, קיבוץ ועיירת פיתוח בארץ הזאת".

 

בחיפה הגיעו כ-500 להפגנה דומה, ומיטל ורז סיפרו: "מאז הדקירות ביום חמישי האווירה קשה מאוד. יש קו ישיר בין הדקירות לרצח של התינוק הפלסטיני. זו שנאה של האחר". ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) הגיעה גם היא להפגנה והצביעה על הקשר בין שני פשעי השנאה: "המייאש ביותר הוא שדווקא בכנסת ישראל התופעה של הסתה רק הולכת וגוברת".

הדוקר ישי שליסל, שדקר במצעד הגאווה גם ב-2005 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הדוקר ישי שליסל, שדקר במצעד הגאווה גם ב-2005(צילום: AFP)

 

ראש העיר חיפה יונה יהב השתתף אף הוא בעצרת. "באתי להזדהות. כמו כולם גם אני הזדעזעתי מהאירוע. אני מאמין שבחיפה יש סובלנות לכולם, ואירוע כזה לא יכול לקרות אבל צריך לעקור את תופעת השנאה בכל הארץ".

 

את העצרת בתלאביב שבה השתתפו מאות פתחה הזמרת קורין אלאל בשירה המפורסם "אין לי ארץ אחרת". עוד במשתתפים ובנואמים: שר האנרגיה יובל שטייניץ, ח"כ הרצוג וח"כ ציפי לבני, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, השר להגנת הסביבה אבי גבאי וח"כ מירב בן ארי מכולנו, יו"ר מרצ זהבה גלאון וח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
מזהיר מפני הקיצונים. ריבלין
צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
צילום: מוטי קמחי
אלפים הפגינו בגן מאיר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים