שתף קטע נבחר

המתנחלים לשקד: "שב"כ מעניש קולקטיבית"

בעקבות הצעדים שיאפשרו לשב"כ לבצע מעצרים מנהליים נגד חשודים בטרור יהודי, פנה פורום יישובים בשומרון לשרת המשפטים ודרש לעצור את המהלך. "מפנים אצבע מאשימה לציבור רחב שסובל מפיגועים"

"שב"כ קופץ בראש המדברים ומבקש להפוך מילים של דה-לגיטימציה למעשים של ענישה קולקטיבית". זו פנייתו של פורום המייצג יישובים ביהודה ושומרון שקורא לשרת המשפטים איילת שקד לפעול נגד אישור הצעדים בקבינט, שלפיהם השב"כ יוכל לבצע מעצרים מנהליים נגד חשודים בטרור יהודי בעקבות פיגוע הטרור בכפר דומא, שבו נרצח הפעוט עלי דוואבשה.

 

 
המכתב שנשלח לאיילת שקד. לחצו להגדלה על המסמך:

 


 

ביום ראשון דן הקבינט בבקשת השב"כ לפעול נגד התארגנויות שמבצעות פעולות "תג מחיר". בין השאר ביקשו בשב"כ להגביר את המעצרים המנהליים בקרב פעילים קיצוניים במקרים מתאימים ולאחר בחינה מדוקדקת של המידע המודיעיני שיש בידי השב"כ. ככל הידוע, השב"כ אוצר בתוכו מיפוי כמעט מוחלט של הפעילים, מלווה בהקלטות וצילומי סתר, וכן מידע של סוכנים בתוך ארגוני הטרור ומחוץ להם.

 

פעולה נוספת היא שימוש בצווי הרחקה של פעילי טרור מובהקים מהשטחים ומיישובים ערביים-ישראליים באמצעות שימוש באיזוק אלקטרוני שיאפשר מעקב רציף אחרי הפעילים, ובמקרה של פעילות טרור יאפשר לדעת אם היו בזירה.

 

בפורום הוועד המשותף מטעם המזכירויות למעמד זכויות וביטחון של יישובים שונים בשומרון, בהם שילה, עלי, מעלה מכמש ועוד שיגרו מכתב לשרת המשפטים שקד וקראו לה לעצור את המהלך. "מצאנו את עצמנו בימים האחרונים בתוך סיטואציה קשה מאוד. המעשים המיוחסים ליהודים לא יצאו מציבור המתיישבים. עם זאת, טרם התברר מי עומד מאחורי ההצתות, גינויים רבים נאמרו בלהיטות ובפזיזות תוך הפניית אצבע מאשימה כלפי ציבור רחב כל כך. האם לאחר רציחת דני גונן ומלאכי רוזנפלד ז"ל, עשרות אלפים התפרעו? השליכו מטענים? ירו? יידו אבנים?", כתבו במכתב.

 

"המהלך הוא מעשה נבלה שלא ייעשה", כתבו. "הציבור הרחב והטוב של יישובי יהודה ושומרון לא יסכים לחיות תחת איום מתמיד של נקיטת סנקציות מנהליות חריפות הכוללות שלילת חירות של אנשים ללא דין וללא משפט".

 

הפורום מפנה ביקורת חריפה נגד השב"כ. "למודי ניסיון אנו כי חשדות שאותם מציג השב"כ כמבוססים וחד-משמעיים מתבררים כעורבא פרח. הדרך הקלה של השב"כ היא הפללה מודיעינית, שאינה עומדת במבחן משפטי. אנו דורשים עשיית צדק ולא עוול. אנו דורשים שכולם יהיו כפופים לאותו החוק, גם אזרחי המדינה וגם הרשויות שנהנות מחופש פעולה אינסופי בהשגת מודיעין וגם באמצעים פולשניים ופוגעניים. לא נוכל לשתוק יותר ואנו מבקשים ממך (שרת המשפטים שקד, א"ב) לעמוד בפרץ ולא לאשר הפעלת אמצעי ענישה שאינם שוויוניים".

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס אתמול בלשכתו למאבק בטרור היהודי, ואמר כי "אנחנו מתכוונים להילחם בטרור היהודי ללא פשרות. זהו מאבק על דמותה של המדינה ואין לנו כוונה לוותר במאבק הזה. הקבינט קיבל אתמול החלטות חשובות, כולל ההמלצה שלי לפעול ולנקוט בצעדים דרסטיים של מעצרים מנהליים. זהו צעד דרסטי שנשתמש בו במשורה, במקרים שבהם יהיה קושי ראייתי להביא אנשים לדין בעוד יש בסיס מודיעיני לכך שהם אחראים לפיגועים או לפעילות מהסוג הזה, ולכן אנחנו גם לא נהסס מלנקוט בצעדים דרסטיים שכאלה כדי למנוע שפיכות דמים. זהו מאבק, כפי שאמרתי, על דמותה של המדינה, ואנחנו שוקלים צעדים נוספים, כדי להביא בסופו של דבר את הטרוריסטים האלה לדין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
איילת שקד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים