שתף קטע נבחר

נתניהו ליהודי ארה"ב: אפילו הרצוג מסכים איתי בנושא איראן

במסגרת מאמציו לסכל את הסכם הגרעין עם איראן נאם רה"מ בפני הקהילות היהודיות בארה"ב: "ההסכם סולל את דרכה של איראן לפצצה". נתניהו קרא לצופיו "להתנגד להסכם הרע" וציין כי "גם אם איראן תשקיע רק 10% מהכסף שתקבל בטרור, זה יהפוך כל ארגון טרור למעצמת טרור"

 

 

עוד ניסיון לעצור את הסכם הגרעין : ברקע התנגדותו הנחרצת להסכם שעליו חתמו המעצמות עם איראן, נאם הערב (יום ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו מלשכתו בירושלים בשיחת וידאו לאנשי הקהילות היהודיות בארצות הברית. ynet העביר בשידור חי את הנאום.

 

"ההסכם הגרעיני עם איראן לא חוסם את דרכה של איראן לפצצה, אלא סולל את דרכה לפצצה. גרוע מזה, הוא נותן לה שתי דרכים לפצצה", אמר ראש הממשלה בפתח נאומו. "אם איראן שומרת על ההסכם, בתוך עשור רוב ההגבלות יוסרו, ההגבלות על הצנטריפוגות יוסרו ובנקודה זו איראן תוכל להעשיר את הארסנל שלה ולעשות זאת במהירות. יש להסכם מחיר נורא כי הוא מקל על איראן לבנות נשק גרעיני בתוך עשור". בהמשך אמר נתניהו כי "אפילו ראש האופוזיציה יצחק הרצוג, שעובד מדי יום כדי להפיל את ממשלתי, אמר כי אין בינינו מחלקות בנוגע להסכם. זה לא עניין מפלגתי בישראל".

ניסיון לשכנע את יהודי ארה"ב. נתניהו ואובמה (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
ניסיון לשכנע את יהודי ארה"ב. נתניהו ואובמה(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

נתניהו אמר עוד כי "באמצעות שמירה על ההסכם, איראן תוכל להגיע לא רק לפצצה אחת אלא לפצצות אחרות. איראן יכולה להפר את ההסכם, ויש סיבה טובה להאמין שהיא תעשה זאת. אנשים טוענים שאיראן לא תרמה כי 'יהיה לנו מודיעין טוב ופיקוח טוב'. יש לי כבוד רב ביותר למודיעין הישראלי והאמריקני, אבל צריך לומר ביושר: במשך שנים איש מאיתנו לא גילה את התשתיות הגרעיניות שאיראן בנתה בפורדו ובנתנז".

 

ראש הממשלה הוסיף כי "זה מעודד מרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון, האזור הכי לא יציב על פני כדור הארץ. ההסכם נותן לאיראן כמות עצומה של כסף, שיאפשר לה לתמוך יותר בטרור ברחבי העולם. יהיה יותר טרור ויותר אנשים ימותו. בואו נניח שאיראן תשקיע רק 10% מהכסף בטרור, זה סכום מבעית של כסף והוא יהפוך כל ארגון טרור שנתמך על ידי איראן למעצמת טרור. ההסכם מאיים על כולנו".

 

בהמשך דבריו ציין נתניהו כי הוא "מציע שתי אלטרנטיבות: פירוק הסנקציות בתמורה לפירוק איראן מנשק גרעיני או פירוק חלקי תמורת שינוי בהתנהגותה של איראן. אז זה שגוי לטעון שאני לא מציע אלטרנטיבה. הדבר הכי חשוב הוא להגביר את הלחץ. האם אני מאמין שהנשיא אובמה חושב שזו הדרך הכי טובה להתמודד עם האיום האיראני? כן, אני מאמין בכך. אבל לא אעמוד באחריותי כראש ממשלה אם לא אפעל נגד ההסכם. השורה התחתונה של כל מה שאמרתי היא התנגדו להסכם הרע הזה".

 

לפני הנאום הודיע הסנאטור הדמוקרטי טיים קיין על תמיכתו בהסכם הגרעין. קיין נחשב לחיוני במאמצים של ממשל אובמה להבטיח את תמיכת המפלגה בהסכם הגרעין. בנאום בסנאט אמר קיין כי ההסכם משבית למשך שנים את תוכנית הגרעין של איראן לשנים רבות באמצעים דיפלומטיים ובדרכי שלום. הוא ציין עוד כי ההסכם מחזק את הביטחון העולמי.

 

מוקדם יותר העריך פקיד בכיר בממשל האמריקני כי הנשיא ברק אובמה ייפגש בחודשים הקרובים עם נתניהו. עם זאת, הפגישה בין השניים לא תתקיים לפני השתתפותו של נתניהו בעצרת האו"ם בסוף ספטמבר.

 

"זה עניין של לוחות זמנים, אני בטוח שהם ייפגשו", אמר הבכיר האמריקני בתדרוך לתא הכתבים המדיניים בוושינגטון. "המחלוקות סביב ההסכם עם איראן לא ישנו את מערכת היחסים הטובה עם ישראל. אנחנו לא נוטרים טינה לישראל בגלל שהיו לנו מחלוקות עם נתניהו. מערכת היחסים תשרוד את זה".

 

עוד אמר הבכיר בהקשר זה כי "צריך להבין שאם איראן תרמה נחזור לנקודת ההתחלה, וצריכים לחשוב ביחד איך להגיב. זה לא ייגמר בהצבעה בקונגרס וצריכים למצוא דרכים להתגבר על הוויכוח בין המדינות, אני רואה את זה כמחלוקת בין חברים".

 

הגורם הבכיר בממשל הוסיף כי בבית הלבן לא הופתעו כלל מהתנגדותו התקיפה של נתניהו להסכם. לדבריו, "בנובמבר 2013 נתניהו קרא לזה 'טעות היסטורית' ומאז הבנו שלא תהיה עסקה שיתמוך בה. הערכנו שהממשלה הישראלית תהיה חלק מהוויכוח הזה. במרס הבנו שלא יתמוך באף עסקה. הקמפיין שלו התחיל בנאום בקונגרס, צפינו את זה ולא ראינו שום דבר חדש. זה חלק מהאווירה והוויכוח בוושינגטון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח, לע"מ
נתניהו
צילום: חיים צח, לע"מ
מומלצים