שתף קטע נבחר

משבר: שרי ש"ס החרימו ישיבת הממשלה על אישור התקציב, רגב מאיימת להתנגד

האיומים של מקורבי יו"ר ש"ס אריה דרעי התממשו. דרעי והשר דוד אזולאי לא הגיעו לישיבת הממשלה שהתכנסה לאשר את התקציב במחאה לטענתם על הנסיגה מההסכמות שהושגו עם כחלון. גם רגב נוטה לא לתמוך. מקורבי דרעי: "הוא לא יתפשר". נתניהו: "כל משפחה תחסוך מאות שקלים בחודש"

 

 

זמן הכרעה על תקציב המדינה והעימות בתוך הממשלה מחריף: שרי ש"ס אריה דרעי ודוד אזולאי החרימו את ישיבת הממשלה שהתכנסה הבוקר (ד') כדי לאשר את התקציב. מקורבי דרעי הבהירו: "השר לא יתפשר. הוא דורש מע"מ אפס לארבעת העשירונים התחתונים על חשמל ומים ומע"מ אפס לכלל האוכלוסיה על תחבורה ציבורית". 

 

גם מבית צפויה התנגדות כשהשרה מירי רגב מהליכוד נוטה להתנגד בהצבעה. "אנחנו במשבר מול האוצר על תקציב התרבות והספורט. גם תרבות וספורט הם עניין חברתי. התקציב יעבור בממשלה גם בלי תמיכתי, אבל אני אומרת לאוצר: נתראה בכנסת", אמרה רגב.

 

האיום האחרון שהושמע היה מצד מקורביו של שר הכלכלה ויו"ר ש"ס אריה דרעי, שאמרו כי הוא והשר דוד אזולאי ממפלגתו צפויים להצביע נגד התקציב לאור משבר בשיחות בינו לבין ראשי משרד האוצר בנוגע להסכמות שהושגו עם השר משה כחלון על פטור ממע"מ לשכבות החלשות במגוון נושאים.

 

הכיסא הריק של יו"ר ש"ס אריה דרעי (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
הכיסא הריק של יו"ר ש"ס אריה דרעי(צילום: נועם (דבול) דביר)

משבר נוסף מסתמן מצדו של שר החינוך, נפתלי בנט, שמתנגד לקיצוץ של מיליארד שקל בתקציב משרדו בטענה כי "הדבר יפגע אנושות בחינוך לגיל הרך, בפריפריה ובלימודי מתמטיקה". אם המחלוקת לא תיפתר, צפויים שרי הבית היהודי להצביע נגד התקציב.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא בפתח הישיבה לאשר את התקציב. "התקציב הוא מאוזן ואחראי ונועד להמשיך צמיחה כלכלית. כל משפחה תחסוך כתוצאה מהשינויים מאות שקלים בכל חודש וזה משמעותי", אמר נתניהו.

ראש הממשלה ושר האוצר. דנים על חלוקת העוגה (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
ראש הממשלה ושר האוצר. דנים על חלוקת העוגה(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
 (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
 

נתניהו אמר בפתח עוד כי השיח הוא על חלוקת העוגה ולא על הגדלתה. "אנחנו מעוניינים בהמשך הצמיחה. אנחנו חייבים להמשיך את הצמיחה ועל כן רמת המיסוי לא תגדל. כשהכסף מגיע לאזרחים הם יעשו איתו שימוש טוב יותר מהפקידים", אמר ראש הממשלה. "יש פה רפורמות שמורידות את יוקר המחייה לאזרחי ישראל. אנחנו רוצים שהאזרח יוציא פחות כסף על מזון, אנחנו מגדילים את התחרות. חשוב להוריד את מחירי המזון, תחבורה ובריאות, ולהגדיל את היצע הדירות".

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי התקציב מאוזן ואחראי: "אגף התקציבים עובד חודשים כדי להגיע להסכמות. יש הרחבות משמעותיות בהוצאות האזרחיות - בחינוך, בבריאות, בביטחון הפנים. הרחבות תקציב יפות ונדרשות. אנחנו מטפלים בהשקעות ופריפריה. אלה מחוללי צמיחה משמעותיים".

 

עם כניסתה לישיבה אמר שרת התרבות והספורט מירי רגב כי תילחם על העלאת תקציב התרבות. "יש לנו עוד יום ולילה ארוך", אמרה רגב. "אני מקווה שאנחנו נסגור את זה במהלך היום. עד עכשיו לא השמענו קול כי הייתה הידברות ואני מאמינה שנוכל לבוא עם בשורה לעולם התרבות".

 

המופע למען העלאת תקציב התרבות בישראל, היום (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
המופע למען העלאת תקציב התרבות בישראל, היום(צילום: נועם (דבול) דביר)
לדברי מקורביו של דרעי, השיחות הלילה נקלעו למבוי סתום. דרעי דורש שארבעת העשירונים הנמוכים יקבלו פטור ממע"מ על תשלומי החשמל והמים ויבוטל המע"מ לכל נוסעי התחבורה הציבורית, כפי שסוכם עם כחלון. מקורבי דרעי אמרו הבוקר כי לאור המבוי הסתום, הוא והשר אזולאי יצביעו היום נגד התקציב שיוצג בישיבת הממשלה.

 

לגבי המשבר מול בנט, באוצר אומרים כי הקיצוץ שעליו מדובר בעצם מחולק לשניים שניים: 40 אחוז מהכספים הקואליציוניים

 שהובטחו (סך הכול עומדת ההבטחה על 600 מיליון) ועוד 780 מיליון בחינוך (מתוך התוספת שאמור היה לקבל). גורמים פוליטיים מעריכים שהפחתת הקיצוץ בכספים הקואליציוניים תוכל לפרק את המוקש עם בנט. גם לגבי דרעי אומרים באוצר כי יימצא פתרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
ישיבת הממשלה
צילום: אמיל סלמן
מומלצים