שתף קטע נבחר

היזמים הצעירים מישראל כבשו את ברלין

חברת גרפיטי מקדימה-צורן, שהוקמה במסגרת ארגון "יזמים צעירים" ומורכבת מנערות ונערים בני 15, כבשה את הבמה באירופה עם מנשא הכתפיים לילדים. הישראלים סיימו את התחרות במקום ה-3 מתוך 37 מדינות וזכו לשבחים על הפרויקט. אילו עוד סטארט-אפים השתתפו בתחרות?

"סיט אפ " - רתמה בטיחותית שמאפשרת נשיאה של ילדים עד גיל 7 על הכתפיים, אותה יצרו יזמים בני 15 מחטיבת הביניים גוונים בקדימה-צורן, זכתה במקום השלישי בגמר התחרות האירופית של ארגון "יזמים צעירים" (JA - Junior Achievement) שהתקיימה בברלין. 

 

בתחרות השתתפו חברות סטארט-אפ שהקימו בני נוער מ-37 מדינות, ושהעפילו לגמר לאחר שניצחו בתחרויות במדינותיהם. מדובר בהישג מרשים לישראלים, שגם היו המתמודדים הצעירים ביותר שהשתתפו השנה בתחרות.

מקום שלישי באירופה. נציגי גרפיטי מישראל ()
מקום שלישי באירופה. נציגי גרפיטי מישראל
 

 

אל המקום הראשון בגמר האירופי הגיעה חברת "ראוטק" מגרמניה. היזמים הגרמנים הצעירים הציגו סדרת מוצרים שעשויים מחלקי רכב ממוחזרים. מוצר הדגל של החברה הוא פותחן בקבוקים שמבוסס על אבזם של חגורת בטיחות. בין יתר המוצרים שהחברה הציגה היו גם תיקים העשויים מרצועות של חגורות בטיחות ישנות.

 

במקום הראשון: פותחן הבקבוקים מגרמניה ()
במקום הראשון: פותחן הבקבוקים מגרמניה

גרמניה: תיקים מחגורות בטיחות ממוחזרות ()
גרמניה: תיקים מחגורות בטיחות ממוחזרות
 

 

במקום השני זכתה חברת סימפל פלוס מלטביה שיצרה כיסוי מגן לחליפות ומעילים. הכיסוי מאפשר את נשיאת הבגדים ללא חשש שיתקמטו או יתלכלכו והוא חסין בפני מים ומיוצר בגדלים ובצבעים שונים.

 

סימפל פלוס מלטביה, במקום השני ()
סימפל פלוס מלטביה, במקום השני
 

 

בתוכנית השנה השתתפו מעל 20 אלף תלמידים מרחבי אירופה שהקימו מאות חברות קטנות. בגמר עצמו לקחו חלק מעל 200 תלמידים מהחברות שנבחרו לייצג את מדינתם. התוכנית מאפשרת לבני הנוער להתנסות בהקמת עסקים ונועדה להכשיר את דור היזמים העתידי. חלק מהחברות אף הציגו תוכנית עבודה לעתיד וממשיכות לפעול גם לאחר גמר התוכנית.

 

המוצר הישראלי מלהיב את השופטים

את יזמים צעירים ישראל, פרויקט שאומץ בארץ על ידי בנק לאומי, יצגו בגמר ארבעה תלמידים מחברת "גרפיטי" של חטיבת הביניים "גוונים" בקדימה-צורן: שחק מוסאי - מנכ"לית החברה, אופק קונפידן - מנהל השיווק, ספיר פז - מנהלת המכירות ועידן הרטמן - מנהל התפעול. ארבעת הנציגים נבחרו על ידי חבריהם להציג את המוצר באירוע. את הקבוצה ליוו המנחה העסקי עופר פז, מנכ"ל ארגון יזמים צעירים ישראל אורי ילוז ושני בוגרי עבר של הפרויקט - סיימון שוורץ ודרור הלר. לגמר בברלין הם הגיעו לאחר שזכו ביוני בתחרות הארצית שהתקיימה בתל אביב.

 

"סיט אפ" היא רתמה המאפשרת נשיאת ילדים במשקל של עד 25 ק"ג באופן בטיחותי על הכתפיים. הרתמה מיוצרת במגוון צבעים. התלמידים המפתחים מוכרים אותה ב-89 שקל (19.90 אירו).

 

עד כה מכרה החברה הצעירה עשרות יחידות של המוצר בישראל. "הצבעים הפופולרים הם כתום ותכלת", מספרת שחק מוסאי, מנכ"לית גרפיטי. לדבריה, המוצר אינו מסחרי בלבד ומשלב גם פן חברתי. "הסיט אפ מיוצר על ידי חברת 'נתיב' מחדרה שמעסיקה בעלי צרכים מיוחדים".

 

המוצר הישראלי "סיט אפ" ()
המוצר הישראלי "סיט אפ"

 

ערב הגמר בברלין הוא אירוע השיא שמסכם פעילות בת שלושה ימים אינטנסיביים בהם החבר'ה הצעירים נדרשים לשווק את המוצר שלהם לקהל ולשופטים ולשכנעם כי מדובר במוצר מנצח. השופטים מתרשמים בעיקר מהעבודה של הצעירים. "לא תמיד המוצר הוא מה שחשוב, התלמידים נמדדים יותר על הדרך והעבודה שעשו", אומר המלווה העסקי של התלמידים, עופר פז.  

 

 

ביום הראשון בברלין הציגו התלמידים על הבמה המרכזית את המוצר שלהם מול השופטים וכל המשתתפים האחרים בתחרות. לצורך ההצגה, הוקצו לכל קבוצה ארבע דקות בלבד. בשלב הבא, נפגשו התלמידים לשיחה עם השופטים בתחרות, שהם אנשי עסקים בכירים באירופה, וענו על שאלותיהם - שלא תמיד היו קלות.

מציגים את המוצר על הבמה ()
מציגים את המוצר על הבמה

 

לאחר מכן, כל הקבוצות הקימו דוכנים וניסו למכור את המוצר שלהם. השופטים עברו בין הדוכנים השונים ובחנו את המיזמים של הצעירים.

 

רכש סיט אפ. מנכ"ל ג'נרל אלקטריק אירופה ()
רכש סיט אפ. מנכ"ל ג'נרל אלקטריק אירופה

 

בשלב זה, ניכרה התעניינות רבה במוצר הישראלי. התרגשות גדולה (ורמז לבאות) נרשמה כשהשופט הבכיר - מנכ"ל חטיבת אירופה של ג'נרל אלקטריק, פרופ' סטפן ריימלט, הפתיע ורכש את המוצר תוך כדי חלוקת שבחים לנציגים הישראלים. בסופו של דבר מכרה הקבוצה כ-10 סיט אפים - הישג מכובד לשלב זה.

 

ומה עוד היה שם? מוצרים נוספים שהשתתפו בתחרות:

אסטוניה: "סווץ'" - שעון יד מעוצב מעץ ()
אסטוניה: "סווץ'" - שעון יד מעוצב מעץ

סרביה: "גרין גרפיטי" - תרסיס צבע המכיל זרעים שצומחים על הקיר המרוסס ()
סרביה: "גרין גרפיטי" - תרסיס צבע המכיל זרעים שצומחים על הקיר המרוסס

קפריסין: ספריי דוחה יתושים אורגני (מרכיבים טבעיים בלבד כמו מרווה ורוזמרין) ()
קפריסין: ספריי דוחה יתושים אורגני (מרכיבים טבעיים בלבד כמו מרווה ורוזמרין)

בלגיה: מקל להלבנת שיניים מעץ מיוחד ()
בלגיה: מקל להלבנת שיניים מעץ מיוחד

מקל הלבנת השיניים הבלגי ()
מקל הלבנת השיניים הבלגי

רוסיה: מעיל שהופך לתיק גב ()
רוסיה: מעיל שהופך לתיק גב

פורטוגל: "קנפטור" לסטרילים בינינו - פייה המתלבשת על פחיות  ()
פורטוגל: "קנפטור" לסטרילים בינינו - פייה המתלבשת על פחיות

נורבגיה: רצועה נועלת לפחי אשפה ()
נורבגיה: רצועה נועלת לפחי אשפה

לוקסמבורג: משחק קלפים מאחד - משחק שנועד לחבר בין אזרחים זרים במדינה למקומיים ()
לוקסמבורג: משחק קלפים מאחד - משחק שנועד לחבר בין אזרחים זרים במדינה למקומיים

 

בערב הגמר זכה מנהל השיווק של החברה, אופק קונפידן בפרס מיוחד על מנהיגות. בסופו של הערב הוכרזה המשלחת הישראלית כזוכה במקום השלישי וההתרגשות בקרב המשלחת הגיעה לשיאה. בבוקר חזרו התלמידים הצעירים לישראל עם תחושת סיפוק גדולה.

מנהיג. אופק קונפידן (מימין) ()
מנהיג. אופק קונפידן (מימין)

חזרו עם הפרס (מימין לשמאל): ספיר פז, עידן הרטמן, שחק מוסאי, עופר פז, אורי ילוז, אופק קונפידן ()
חזרו עם הפרס (מימין לשמאל): ספיר פז, עידן הרטמן, שחק מוסאי, עופר פז, אורי ילוז, אופק קונפידן

 

פרטים נוספים על רתמת הסיט אפ של התלמידים מקדימה-צורן תוכלו למצוא בעמוד הפייסבוק הרשמי של חברת "גרפיטי".

 

הכתב היה אורח בנק לאומי בגרמניה

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים