שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  הממשלה אישרה: תוקם רשות חשמל חדשה
  הרשות החדשה תאגד את רשות החשמל הקיימת ואת מינהל החשמל במשרד האנרגיה והמים. ההחלטה התקבלה בעקבות ביקורת על עודף רגולציה בשוק. עוד נקבע: שר האנרגיה ימנה את מנהל הרשות לכהונה בת 5 שנים
  ממשלת ישראל אישרה היום (ד') בישיבה מיוחדת את הקמתה של רשות חשמל חדשה, שתאגד את רשות החשמל הקיימת ואת מינהל החשמל במשרד האנרגיה והמים. מדובר בסעיף שנכלל בחוק ההסדרים הנלווה לתקציב המדינה לשנים 2015-2016, אשר לא עלה לדיון בישיבת הקבינט החברתי-כלכלי אתמול.

   

  כתבות נוספות בנושא חוק ההסדרים :

   

  הרשות החדשה שתוקם תשמור על עצמאותה בקביעת תעריפי החשמל, אולם בשורה של נושאים אחרים היא תידרש לקבל החלטות בהתאם למדיניות שיתווה שר האנרגיה. לשר האנרגיה תישמר גם הזכות להשהות את ביצוען של החלטות של הרשות אשר לטעמו אינן עולות בקנה אחד עם מדיניות הממשלה.

   

  הנושאים שבהם תוכפף עבודת הרשות למדיניות הממשלה כוללים בעיקר תכניות פיתוח לרשת החשמל והענקת רישיונות לייצור, הולכה ומכירה של חשמל.

  ישיבת הממשלה היום (ד')    (צילום: אלי מנדלבאום)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  החלטה זו באה בעקבות ביקורת שמושמעת בשנים האחרונות על כך שהתנהלות רשות החשמל אינה תואמת את מדיניות משרד האנרגיה. "מבנה הרגולציה הקיים, המפוצל בין שני גורמים ייעודיים נפרדים, מינהל החשמל במשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים והרשות לשירותים ציבוריים-חשמל, מביא לחוסר אחידות ב'קול' אותו משמיע הרגולטור בשווקים השונים", נכתב בדברי ההסבר להחלטה.

   

  "התיאום הלקוי בין גופי הרגולציה השונים מביא לכך שרמת הסיכון למשקיעים והביורוקרטיה בשוק זה גדלות ואיתן קטנים מספר השחקנים ורמת התחרות בשוק. לפיכך מוצע להקים רשות חשמל מאוחדת, אשר תאחד את רשות לשירותים ציבוריים-חשמל ואת מינהל החשמל".

   

  עוד נקבע בהחלטה כי מנהל הרשות ימונה על ידי שר האנרגיה לכהונה בת חמש שנים. כמו כן צוין כי שר האנרגיה יבחן יחד עם שר האוצר את האפשרות לאחד גם את רשות הגז טבעי עם רשות זו.

   

  בתוך כך, פנו הבוקר ארבעה פרופסורים למשפטים וכלכלה מהמכון הישראלי לדמוקרטיה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה שיפעיל את סמכותו ולא יאפשר הכללת הרפורמה בחוק ההסדרים. "ברור לכל שלא ראוי ששינוי מבני שכזה ביחס לרשות המנהלת משאב לאומי בעל ערך עצום, יתבצע בהליך מזורז שאינו מאפשר דיון ציבורי", כתבו הפרופסורים ליועץ המשפטי. "נבקשך אפוא, להפעיל את סמכותך ולהורות על הוצאת פרק זה מחוק ההסדרים, על מנת לאפשר קיומו של הליך דמוקרטי תקין שיבחן את כלל ההשלכות והמשמעויות של השינוי המבוקש".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הממשלה אישרה: תוקם רשות חשמל חדשה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים