שתף קטע נבחר

הופסקה ישיבת הממשלה על התקציב, כחלון בסבב שיחות עם השרים

לאחר ששרי ש"ס החרימו את הישיבה, שרת התרבות רגב איימה להתנגד ויעלון ובנט מסרבים לקצץ בביטחון ובחינוך הפסיק נתניהו את הישיבה. שר האוצר מנסה להגיע להסכמות ולאפשר הצבעה. הסכמה נרשמה לגבי קיצוץ מצומצם בתקציב ההשכלה הגבוהה. הדיון בממשלה היום אמור היה להוות את המשוכה הקלה לקראת המכשול האמיתי בכנסת בנובמבר

 

 

ישיבת הממשלה שהתכנסה הבוקר (ד) לדיון והצבעה על תקציב המדינה הופסקה לפנות ערב בעקבות המחלוקות בין משרד האוצר וחלק ממשרדי הממשלה ונוכח איומים שהשמיעו חלק מהשרים ולפיהם יערימו קשיים באישור התקציב כשיובא להצבעה בכנסת, שם יש לקואליציה רוב דחוק מאוד ממילא. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי הישיבה תתחדש לאחר שיושגו הבנות עם השרים וייפתרו הנושאים שבמחלוקת.

 

בצד המחלוקות נרשמה הסכמה: משרד האוצר הגיע לסיכום עם הוות"ת במועצה להשכלה גבוהה והתאחדות הסטודנטים כי הקיצוץ בתקציב ההשכלה הגבוהה יצטמצם ל-123 מיליון שקלים במקום 263. בנוסף הוחלט כי משרד האוצר יקצה 120 מיליון שקלים נוספים לבניית מעונות ו-19 מיליון שקלים מבסיס התקציב לפרויקטים של מעורבות חברתית וקהילתית של סטודנטים. בשבוע שעבר הכריזו האוניברסיטאות המכללות והסטודנטים על יציאה למאבק משותף לאחר שנודע להם שבכוונת משרד האוצר לקצץ בהשכלה הגבוהה בלמעלה מרבע מיליארד שקלים. 

 

בינתיים, עורך שר האוצר משה כחלון סבב שיחות עם רוב שרי הממשלה במטרה לפרק את המוקשים האחרונים, להגיע להסכמה ולהעלות את התקציב להצבעה. הבוקר שרי ש"ס אריה דרעי ודוד אזולאי החרימו את הישיבה במחאה על סירוב אנשי האוצר לאשר במקום תוכנית מע"מ 0 על מוצרי יסוד את תוכניתם להעניק הטבות משמעותיות לאוכלוסיות החלשות בישראל.

 

השרים כחלון ודרעי. השיחות התחדשו (צילום: גיל יוחנן, אמיל סלמן) (צילום: גיל יוחנן, אמיל סלמן)
השרים כחלון ודרעי. השיחות התחדשו(צילום: גיל יוחנן, אמיל סלמן)
 

בשיחות שקיימו אמש דרעי ושר האוצר כחלון הוחלט לבחון מתן הטבות של פטור ממע"מ על חשמל ומים למשפחה המשתכרת עד 8,000 שקל בחודש, אולם בשל הודעת האוצר על כך שהנושא אינו סגור, הבהיר דרעי כי אין בכוונתו להתפשר ואם הנושא לא יוכנס ש"ס תצביע נגד התקציב. אחרי שהודיע ראש הממשלה על הפסקה בדיון במטרה לפתור את המחלוקת, חודשו שוב השיחות בין דרעי ובין נציגי האוצר.

 

בנט ורגב על הרגליים האחוריות

בנוסף, גם המשבר עם שר החינוך נפתלי בנט, שמסרב לקיצוץ בתקציבו, עדיין לא נפתר. על פי האוצר, הקיצוץ שעליו מדובר ונוגע לבנט מתחלק לשניים: קיצוץ של 40 אחוז מהכספים הקואליציוניים שהובטחו - סך הכול 600 מיליון שקל - ועוד אי העברת 780 מיליון שקל בחינוך מתוך התוספת שהמשרד אמור היה לקבל.

 

בנט, כחלון ונתניהו נועדו הערב שלוש פעמים בניסיון להגיע לפתרון. בנט מתעקש על תקציב חינוך מלא ללא קיצוץ. במוקד המחלוקת - התעקשותו של בנט על יישום רפורמת הסייעת השנייה, חיזוק לימודי המתמטיקה ושינוי יחס מורה-תלמיד. בסביבת בנט הבהירו גם בבוקר כי עמדתו לא תשנה וקיצוץ של מיליארד שקל יביא לכך שלא יתמוך בתקציב.

 

זמן לא רב לאחר תחילת הישיבה שיגרה גם שרת התרבות והספורט מירי רגב מסר דומה ורמזה כי אם לא תושג תוספת תקציבית למשרדה, תערים קשיים על האישור בכנסת. "אנחנו במשבר מול האוצר על תקציב התרבות והספורט", אמרה רגב. "גם תרבות וספורט הם עניין חברתי. התקציב יעבור בממשלה גם בלי תמיכתי, אבל אני אומרת לאוצר: נתראה בכנסת".

 

גם הנוגע לתקציב הביטחון עדיין לא נסגר בשל סירובו של השר משה יעלון להתחייב ליישם את דו"ח ועדת לוקר בתמורה להגדלת התקציב. יעלון מסרב גם לקבל קיצוץ שדורש האוצר בכ-4 מיליארד שקלים ולהעביר תקציב ביטחון שעומד על סך 55 מיליארד שקל.

 

ההערכה היא שלמרות השרים המאיימים להצביע נגד, עדיין יש רוב לתקציב בממשלה, אולם כחלון מבקש לפתור את המחלוקות עוד לפני שהנושא מגיע למהמורה הקשה יותר - האישור בכנסת.

  

מדובר אמנם בתקציב דו-שנתי, אך בפועל זהו תקציב לשנת 2016 בלבד, מאחר שהוא צפוי לעבור סופית בכנסת רק לקראת סוף השנה הנוכחית. בקואליציה הדגישו שהדיון בממשלה היום אמור היה להוות את המשוכה הראשונה והקלה, ואילו המכשול האמיתי יהיה בכנסת בגלל הקואליציה הצרה. בתחילת ספטמבר תתכנס הכנסת לדיון מיוחד כדי להצביע בקריאה ראשונה על אישור התקציב, ובאמצע נובמבר הוא יוגש לאישור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. 

 

שחר חי ואביטל להב השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
נתניהו וכחלון, הבוקר בישיבת הממשלה
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים