שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  האם הממשלה פועלת להדחת יו"ר רשות החשמל?
  הממשלה אישרה היום את הקמתה של רשות חשמל חדשה, וקבעה כי שר האנרגיה יוכל למנות לה מנהל תוך 14 יום. במערכת הפוליטית מאשימים את הממשלה כי יזמה את המהלך על מנת להחליף את יו"ר רשות החשמל המכהנת, אורית פרקש-הכהן, בשל התנגדותה למתווה הגז

  סערה במערכת הפוליטית סביב החלטת הממשלה על הקמת רשות חשמל חדשה, במסגרת חוק ההסדרים. על פי ההחלטה המקורית, שר האנרגיה היה אמור למנות מנהל לרשות בהתייעצות עם שר האוצר ועד תחילת 2016. במהלך ההצבעה היום (ד') בממשלה נוסף סעיף חדש שמסמיך את השר למנות כבר עתה (תוך 14 יום) ראש מינהלת להקמת הרשות אשר יכהן לאחר מכן כיו"ר.

   

  במהלך הישיבה התנגדו המשנה ליועץ המשפטי אבי ליכט והממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי לסעיף החדש שהוכנס. ליכט טען כי יתכן שיהיה קושי משפטי ביישומו.

   

  כתבות נוספות בנושא חוק ההסדרים :

   

  במערכת הפוליטית פירשו את המהלך כצעד שנועד להכשיר את החלפתה המיידית של יו"ר רשות החשמל אורית פרקש-הכהן. זאת, בשל הביקורת שהשמיעה כנגד חוזים שעליהם חתמה חברת החשמל עם חברות הגז.

  יו"ר רשות החשמל אורית פרקש (צילום: אייל יצהר) (צילום: אייל יצהר)
  יו"ר רשות החשמל אורית פרקש(צילום: אייל יצהר)
   

  "פרקש לא היססה להפעיל את סמכותה ולפסול עסקאות לרכישת גז במחירים מופקעים, הייתה הרגולטורית היחידה שהזמינה חוות דעת בנושא המחירים ממומחה בינלאומי, והראשונה שהטילה את הפצצה שאם לא יוטל פיקוח על המחירים המופקעים, העלות לציבור תצטבר לכדי 100 מיליארד שקלים", אמרה היום חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) בתגובה להחלטה.

   

  צילום: אלי מנדלבאום

  צילום: אלי מנדלבאום

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "פרקש עשתה את מה שאסור לרגולטור חפץ חיים לעשות: היא מלאה את תפקידה, והעונש לא אחר להגיע. יצויין כי ההתנהגות כלפיה הייתה כה ברוטלית עד שאפילו עמדתה של רשות החשמל לגבי מתווה הגז, הועלמה כליל ונמחקה באתר משרד האנרגיה. מדובר במסר מסוכן ביותר למשרתי הציבור העצמאיים שעוד נותרו. אל תהיה צודק. תהיה חכם ותשתוק. תתיישר או שתסולק בבושת פנים. בכוונתי לפנות ליועץ המשפטי לממשלה כדי שיורה לממשלה לעכב לאלתר את הפיטורים הבלתי-חוקיים".

   

  התריעה על כשל השוק במשק הגז

  יש לציין כי החלטת הממשלה שאושרה היום לא מזכירה את שמה של פרקש-הכהן ולו במילה, והיא בוודאי שאינה מזכירה את פיטוריה. עם זאת, הקמת הרשות במתכונת החדשה אכן מספקת לשרי האנרגיה והאוצר הזדמנות למנות מישהו אחר תחתיה. התיקון שהוכנס להחלטה היום מזרז את התהליך אך לא משנה אותו במהותו, שכן גם בהחלטה המקורית ניתנת לשר האנרגיה הסמכות למנות מנהל לרשות החשמל אשר יקבל לידיו את סמכויות היו"ר כיום.

   

  פרקש-הכהן אכן הייתה מעורבת מאוד בהבאת נושא מבנה הבעלות על מאגרי הגז לתודעה ציבורית ובעידוד הפקידות הממשלתית לפעולה בנושא. בדצמבר האחרון שלחה מכתב לראש הממשלה ושר האנרגיה שבו התריעה על הכוח שמרוכז בידי נובל אנרג'י והחברות של יצחק תשובה.

   

  "אני רואה צורך להתריע בפניכם על השלכות כשל השוק החמור שהתהווה במשק הגז בישראל", כתבה פרקש-הכהן לבנימין נתניהו וסילבן שלום, "כשל אשר הולך ומחמיר ואשר פגיעתו בטובת הציבור רבה, בשל התבססות מונופול 'תמר' ו'לוויתן' כספק גז יחיד למדינת ישראל".

   

  יש לציין עם זאת, כי פרקש-הכהן אינה יכולה לעצור בהתנגדותה כל החלטה שאליה תגיע הממשלה בנושא הגז, בניגוד לממונה על ההגבלים העסקיים, דייוויד גילה שנדרשת הפעלה של סעיף מיוחד וחריג בחוק כדי לעקוף את התנגדותו. אולם ביכולתה לא להכיר לחברת החשמל בעלויות של רכישת הגז - כפי שאכן עשתה עד כה.

   

  מלשכת שר האנרגיה נמסר בתגובה: "שר האנרגיה שטייניץ דוחה בתוקף את הפרשנות הפרסונלית שניתנה לרפורמה ברשות החשמל. המדובר ברפורמה חשובה, שמאחדת בין רשות החשמל למינהל החשמל, וכמו רוב הרפורמות מסוג זה, היא כוללת בחירת יו"ר חדש שיוביל את גיבוש הרפורמה והגוף החדש לאחר כניסת הרפורמה לתוקף. השר שטייניץ מעריך את עבודתה המקצועית של יו"ר רשות החשמל, עו"ד אורית פרקש, ומתכוון להמשיך לעבוד איתה בשיתוף פעולה מלא".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים