שתף קטע נבחר

התקציב יעבור בממשלה? דרעי, ארדן ורגב התרצו

כחלון ודרעי הגיעו לפשרה על הקמת ועדה שתבדוק מתן "מע"מ 0 למעוטי יכולת". גם משרדי התרבות וביטחון הפנים יקבלו תוספות

 

התכנסות הממשלה (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
התכנסות הממשלה(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

 

סוללים את הדרך לאישור התקציב 2016-2015 בממשלה: שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אריה דרעי סיכמו אמש (יום ד') שבתמורה לתמיכתה של ש"ס בתקציב ימונה צוות משותף לשני המשרדים שיבחן את האופן שבו ניתן ליישם את הטבת מע"מ 0% למעוטי יכולת על חשמל, מים ותחבורה ציבורית. הממשלה התכנסה לדיונים בנושא אתמול בבוקר, ואחרי כמעט יממה של מו"מ, משברים ואיומים - ההצבעה של השרים חודשה במהלך הלילה.

 

בשלב זה לא הוגדר מי הם מעוטי יכולת, אך הוחלט שהיקף אובדן ההכנסות למדינה יעמוד על 800-600 מיליון שקל (העלות המשוערת של ההתחייבות המקורית להטבה בהסכם קואליציוני הייתה 1.2 מיליארד שקל).

 

בנוגע לתחבורה הציבורית ייקבע ככל הנראה מע"מ 0% באופן גורף, מתוך הנחה שמדובר במוצר שאותו צורכים אותו בעיקר מעוטי יכולת. לגבי מים וחשמל לא ברור כרגע כיצד ואם בכלל ניתן ליישם את המהלך. לשם כך יהיה צורך להקים מנגנון מורכב שיאפשר למדינה לקבל נתונים שוטפים בנוגע להכנסות של כל משק בית ולהעביר אותם לחברות המים והחשמל על מנת שאלה יידעו אם לחייב במע"מ או לא.

 

 

משרד האוצר הגיע להסכמות בנוגע לתקציב המדינה גם עם השרים גלעד ארדן ומירי רגב והשניים יצביעו בעד התקציב בתמורה לתוספות שיועברו למשרדיהם. המשרד לביטחון פנים יקבל תוספת של 1.7 מיליארד שקל שתיפרס על פני שנתיים. משרד התרבות יקבל תוספת של 50 מיליון שקל לבסיס תקציבו וסכומים נוספים שייועדו למטרות שתגדיר השרה.

 

משרד האוצר הגיע לסיכום עם הות"ת במועצה להשכלה גבוהה והתאחדות הסטודנטים, שלפיו הקיצוץ בתקציב ההשכלה הגבוהה יצטמצם ל-123 מיליון שקלים במקום ל-263 מיליון. מנגד הוחלט כי משרד האוצר יקצה 120 מיליון שקל נוספים לבניית מעונות, ו-19 מיליון שקל מבסיס התקציב לפרויקטים של מעורבות חברתית וקהילתית של סטודנטים.

 

בשבוע שעבר הכריזו האוניברסיטאות, המכללות והתאחדות הסטודנטים על יציאה למאבק משותף לאחר שנודע להם שבכוונת משרד האוצר לקצץ בהשכלה הגבוהה של יותר מרבע מיליארד שקל.

 

מדובר אמנם בתקציב דו-שנתי, אך בפועל זהו תקציב לשנת 2016 בלבד, מאחר שהוא צפוי לעבור סופית בכנסת רק לקראת סוף השנה הנוכחית. בקואליציה הדגישו שהדיון בממשלה אתמול היה אמור להוות את המשוכה הראשונה והקלה, ואילו המכשול האמיתי יהיה בכנסת בגלל הקואליציה הצרה. בתחילת ספטמבר תתכנס הכנסת לדיון מיוחד כדי להצביע בקריאה ראשונה על אישור התקציב, ובאמצע נובמבר הוא יוגש לאישור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית.

 

בינתיים, בכירי משרד החוץ פנו במכתב דחוף לראש הממשלה בנימין נתניהו, המחזיק גם בתיק החוץ, בדרישה שיימנע את הפגיעה הקשה במשרד בתקציב המדינה. בין היתר מתוכננת סגירת עשר מנציגויות ישראל בעולם, העברת זרוע הפצת התרבות למשרד התרבות ועוד: "אנו פונים אליך מתוך דאגה עמוקה לעתיד המשרד, שהוא השירות הדיפלומטי של מדינת ישראל. הדבר יגרום נזק עצום לביטחונה, כלכלתה, מעמדה וחוסנה הלאומי של ישראל. אלו בשורות איוב ליכולתה של הדיפלומטיה שלנו להמשיך להגן על מדינת ישראל".


פורסם לראשונה 05/08/2015 23:46

 

בהכנת הידיעה השתתף איתמר אייכנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן, אמיל סלמן
משה כחלון וארי דרעי
צילום: גיל יוחנן, אמיל סלמן
מומלצים