שתף קטע נבחר

נתב"ג ישבות בסוף השבוע, 30 אלף נוסעים יקורקעו

בשיא עונת התיירות, יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה הודיע על השבתת נמל התעופה הבינלאומי של ישראל. המשמעות: לא יהיו המראות ונחיתות ורק שירותי החירום יפעלו. המו"מ על קליטת עובדי קבלן נקלע למבוי סתום

בשיא עונת התיירות - שביתה בנמל התעופה המרכזי של ישראל. נתב"ג יהיה סגור מכניסת השבת ועד צאתה, כך הודיע בצהריים (יום ה') להנהלה יו"ר ועד העובדים ברשות שדות התעופה פנחס עידן. שירותי החירום יפעלו כסדרם. המשמעות של השבתת כ-3,800 עובדים בתפקידי סבלות, בקרת טיסה, לוגיסטיקה ועוד, היא שלא יהיו המראות ונחיתות. דובר רשות שדות התעופה מסר כי "יש צפי של כ-30 אלף נוסעים בכ-200 טיסות נכנסות ויוצאות מכניסת השבת ועד צאת השבת". הוועד החליט לנקוט השבתה לאחר שהמשא ומתן בדבר הגבלת קליטת עובדי הקבלן הגיע למבוי סתום.

 

נוסעים שנותרו בלא פתרון בחו"ל או בארץ מוזמנים לספר לנו על כך באימייל האדום

  

 

הנהלת רשות שדות התעופה התכנסה כדי לדון בהודעת הוועד על ההשבתה. לפני יותר מחודש הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה ברשות שדות התעופה. יו"ר ועד העובדים פנחס עידן אמר אז כי "לא ייתכן שכולם מדברים על מיגור תופעת העסקת עובדי קבלן וברשות שדות התעופה מרחיבים את ההעסקה המנצלת הזאת".

 

העובדים דורשים להסדיר ולהגביל את סוגיית עובדי הקבלן מבחינת כמות העובדים, תפקידיהם וזכויותיהם. לטענת ההסתדרות ונציגות העובדים, "ההתנהלות הקיימת של הרשות פוגעת פגיעה חמורה בעבודה המאורגנת". בנוסף לכך, העובדים מוחים על כך שהמו"מ להעסקת בכירים תחת הסכם קיבוצי נקלע למבוי סתום ועל כך שעובדים נקלטים לתפקידים שונים ללא מכרז, באופן שפוגע בקידום עובדים אחרים ובשקיפות במקום העבודה.

 

עילות נוספות קשורות לאי מתן גמול השתלמות לעובדי הדירוג התעופתי ולדרישה להגנה על כספי הפנסיה התקציבית של העובדים שהופקדו בקרן נאמנות. "אנו מנסים להיפגש עם ההנהלה אולם ללא הואיל", הסביר בחודש יוני יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה פנחס עידן.

צילום ארכיון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
צילום ארכיון(צילום: מוטי קמחי)
 

בנובמבר 2014 שיבשו העובדים את הפעילות בשדה התעופה באופן פתאומי בגין כוונת האוצר לקחת כחצי מיליארד שקלים מתמלוגי רשות שדות התעופה. השביתה אז נמשכה כשעתיים, ובסופה חזרה הפעילות בשדה לשגרה בהתערבות יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, לאחר שקיבלו מכתב מהאוצר ובו התחייבות כי כספי התמלוגים שיילקחו מתקציב הרשות יהיו חד-פעמיים, והבטחה כי אם ערעור רשות שדות התעופה בעתירה של המועצות המקומיות על מפגעי הרעש של המטוסים יידחה, האוצר יממן את ההליך המשפטי. בנוסף, הובטח לעובדים לקבל הקלות בטיפולים רפואיים בדגש על טיפולי שיניים.

 

עובדי הרשות ישבתו לאחר שבחודש שעבר, לאחר מו"מ של כשבועיים, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ושר האוצר משה כחלון הגיעו להסכמות בנושא שיפור תנאי העסקת עובדי הקבלן בשירות המדינה וקליטת אלפים מהם להעסקה ישירה. בעקבות ההסכמות, הוסר איום השביתה במשק.

 

במסגרת ההסכם, כ-15 אלף עובדי קבלן ייקלטו בשירות המדינה, בהם כ-5,000 עובדי קרנות "מחקרים" שעובדים בעבודה רפואית, כ-5,000 סייעות בגנים, כ-2,000 עובדים סוציאליים, כ-600 אחיות בתי הספר, עובדי ניקיון בבתי חולים של המדינה ושל כללית, עובדי מרכזי קליטה לאתיופים והמשפטנים ביחידת האפוטרופוס הכללי.

 

בצירוף מקרים, לצד החדשות על שביתה בנתב"ג, הודיע היום שר הפנים סילבן שלום כי עלות הוצאת דרכון בעמדה בנתב"ג תופחת בכ-40 אחוזים ותעמוד על 700 שקל. מדובר בעמדה שפועלת 24 שעות ביממה ומסייעת לאזרחים שזקוקים לדרכון באופן מיידי.

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
עומס בנתב"ג. ארכיון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים