שתף קטע נבחר

המדינה: קשה לחקור עבירות בנייה במזרח י-ם

ביהמ"ש ביטל כתב אישום נגד בני זוג ממזרח העיר מאחר שהוגש ללא חקירה. התביעה התגוננה: צריך להגיע לשם עם משטרה, אין כוח אדם

בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים ביטל לאחרונה כתב אישום על עבירות בנייה שהוגש נגד בני זוג תושבי מזרח העיר, משום שהם לא נחקרו טרם הגשתו. המדינה טענה שהחובה לחקור עבירות בנייה במזרח ירושלים גורמת לנטל מופרז – מאחר שהיא מחייבת ליווי משטרתי – אך השופט ד"ר אוהד גורדון דחה אותה וקבע כי עדיין מדובר בפגם חמור בהליך.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

בכתב האישום שהוגש ביולי 2014 נטען שהנאשמים בנו מעבר להיתר הבנייה שניתן להם ולא צייתו לצו ההריסה שהוצא נגדם, גם לאחר שקיבלו דחייה להכשיר את עבירת הבניה או להרוס אותה. בני הזוג ביקשו לבטל את כתב האישום מכיוון שלא נחקרו לפני שהועמדו לדין – בניגוד לחוק.

 

המדינה טענה שבחוק לא כתוב שהיא צריכה לחקור לפני הגשת כתב אישום בעבירות תכנון ובנייה. לטענתה, במקרה הספציפי הזה הנאשמים הוזהרו שהם עלולים להיות מואשמים בעבירה של אי ציות לצו ההריסה. המדינה ציינה שחיוב חקירה לפני הגשת כתב אישום יטיל על יחידת הפיקוח על הבנייה נטל מופרז מאחר שמשאביה מוגבלים, במיוחד כשמדובר במזרח ירושלים, שביקור בה דורש ליווי משטרתי.

 

המדינה התעקשה שבני הזוג לא נפגעו מכך שלא נחקרו, ובמקרים זהים בתי המשפט לא ביטלו את כתבי האישום.

 

השופט ד"ר אוהד גורדון הסכים שאכן, גם הוא דן בעבר במקרים דומים ולא ביטל את כתבי האישום. הוא הסביר זאת באינטרס הציבורי החשוב שבהתמודדות עם עבריינות בנייה, שהפכה לתופעה נפוצה. מנגד הוא הדגיש שמשמעות פסיקות אלה אינה התעלמות מוחלטת מחובת המאשימה לחקור לפני הגשת אישום, והימנעות מחקירה היא בכל זאת פגם משמעותי בהליך.

 

השופט גורדון מתח ביקורת חריפה על המדינה, שלדעתו התרגלה להימנע מלחקור חשודים לפני הגשת כתב האישום, וביקש לשנות את ההרגל ולהטמיע הרגלים חדשים שיקפידו על קיום זכויותיהם של חשודים להליך הוגן.

 

הוא קבע שאין מנוס מלבטל את כתב האישום והסביר שבכתב האישום מיוחסת לבני הזוג עבירת בנייה רחבת היקף החושפת אותם לסנקציות ניכרות ואף ל"קנס יומי" שיכול להגיע למאות אלפי שקלים. במקרה כזה, שבו כיסם עלול להיפגע משמעותית, החובה הכללית לחקור חשובה ביותר ועולה על הרצון להילחם בתופעת עבירות הבנייה.

 

השופט גורדון הוסיף שעבירת אי הציות בהליכי הבנייה היא עבירה נמשכת (כל עוד הנאשמים לא פועלים לתקן את ההפרה), וניתן יהיה להעמיד את הנאשמים לחקירה שוב, מה גם שצו ההריסה כבר קיים ולא יגרע מכתב האישום.

 

מדובר בהחלטה אמיצה של השופט גורדון, המקפידה על זכות היסוד של הפרט לקיומו של הליך הוגן בכל שלבי ההליך הפלילי, גם כאשר החקירה עוסקת "רק" בעבירה על דיני התכנון והבניה.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה לא צוין בהחלטה
  • ב"כ הנאשמים: עו"ד מ' אבו סנינה
  • עו"ד ציפי מרגלית עוסקת בדיני תכנון ובניה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים